Внутрішній фронт: як Офіс президента кришував схемотоз на «Одеському припортовому заводі»
22 березня НАБУ вручило підозри колишньому голові Фонду Держмайна Дмитру Сенниченку. Правоохоронці йому інкримінують створення злочинної схеми з заробляння коштів на державних підприємствах, коли в наглядові ради очільник ФДМ заводив потрібних людей, які потім створювали умови для співпраці з визначеними компаніями. За що отримали щедру винагороду, а держава мільярдні збитки, зазначає видання Цензор.НЕТ.
Тоді ж правоохоронці оприлюднили аудіо переговорів, з якого стає зрозумілим, що організатори злочинного угруповання були в добрих стосунках з Офісом президента. На записах вони згадують колишнього керівника Офісу президента Андрія Богдана та помічника президента Сергія Шефіра.
На жаль, більшість учасників злочинного угруповання зараз перебувають за кордоном. Ексголова ФДМ Сенниченко - десь у передмісті Валенсії. Павло Присяжнюк, якого джерела Цензор.НЕТ називали куратором Сенниченка від влади, - у Відні, Андрій Гмирін, який кілька років тісно взаємодіяв з Офісом президента, бував у Києві, але значно більше часу проводить у Дубаї.
Ці особи могли б значно більше розповісти про свою співпрацю з Офісом президента України. Але навряд чи це станеться в найближчому майбутньому.
Втім, у розпорядженні журналістів Цензор.НЕТ є документи, які все ж проливають світло на таку співпрацю і вказують, що на Банковій були в курсі заробляння грошей на ОПЗ та ОГХК.
Серед іншого це свідчення колишнього заступника голови Фонду держмайна Сергія Ігнатовського. Він пропрацював у Фонді лише 9 місяців (з жовтня 2019 до липня 2020), але за цей час встиг опинитись в епіцентрі схем по ОПЗ. У матеріалах слідства він не значиться як учасник злочинного угруповання, але проходить як свідок, оскільки входив до наглядової ради ОПЗ.
Згідно зі свідченням Ігнатовського, в наглядову раду ОПЗ його призначили у 2019 році, оскільки членами ради були, в основному, чинні співробітники ФДМ. Разом з ним призначили Владислава Войтенка, щоб він здійснював контакти з дирекцією АТ ОПЗ. "Войтенка привів Денис Кудін, оскільки вони разом працювали в компанії "ВОГ. Кудін рекомендував кандидатуру Войтенка і казав, що він розуміється на бізнес-процесах. Оскільки комусь потрібно було постійно працювати з керівництвом АТ "ОПЗ" Войтенка і призначили на цю посаду. Також на посади члена наглядової ради був призначений Рубан Л. Кандидатуру Рубана також запропонував Кудін. Рубан раніше займався трейдингом нафтопродуктів", - йдеться в свідченнях Ігнатовського.
З них випливає, що Сенниченко порадив йому Кудіна як людину, яка його консультуватиме щодо структуризації державних компаній, хоча на той момент ні Кудін, ні Рубан з Войтенком у ФДМ ще не працювали. Тому "робочі" наради з цими особами та Ігнатовським Сенниченко проводив у ресторані "Ватра" на вулиці Городецького в центрі Києва.
Войтенко і Рубан також наразі не розглядаються слідством як учасники злочинної схеми. Про наміри Сенниченка їм було невідомо, про що стане зрозуміло далі.
А от власне з учасниками схеми колишній голова ФДМ зустрічався в інших закладах – "Гірчиці" або "Champion Hall" в КВЦ "Парковий", де знаходиться офіс партії "Слуга народу". Хоча в основному спілкування учасників схеми відбувалось через WatsApp або маловідомі месенджери.
Відповідно до версії слідства Сенниченко вже у перші дні після призначення на посаду у вересні 2019 року зустрівся зі своїм давнім університетським знайомим Сергієм Байраком, поділився з ним наміром заробляти на державних підприємствах і попросив знайти тих, хто вже так співпрацював з ФДМ. Через кілька днів Байрак розповів Сенниченку про Гмиріна, а вже на початку жовтня вони втрьох зустрілись у ресторанах "NOW" та "Champion Hall". Останній заклад пов’язують з власниками компанії "Агро газ трейдинг", інтереси якого і представляв Гмирін.
Протягом листопада-грудня вищезгадана трійка зустрілась з власниками АГТ Володимиром Колотом та Олександром Горбуненком, щоб проговорити схему. Тоді ж було домовлено про призначення директором заводу Миколи Синиці, якого рекомендував Гмирін.
У січні 2020 Сенниченко повідомив своєму заступнику Ігнатовському, що треба змінити членів правління ОПЗ. Також він йому розповів, що в нього "з’явився політичний покровитель – Андрій Гмирін, який буде захищати та лобіювати Сенниченка перед вищим політичним керівництвом держави".
У свідченнях Ігнатовського також вказано, що Сенниченко сказав, що він та Гмирін комунікують з Офісом президента, а тому "потрібно співпрацювати з Гмиріним та виконувати якусь політичну волю Офісу президента України, що вони будуть давати якихсь кандидатів на керівні посади в державні компанії".
Вже після цієї розмови Сенниченко дав Ігнатовському кандидатуру на в.о. голови правління – директора заводу Миколи Синиці, зауваживши, що його запропонував Гмирін.
Маючи іноземного кандидата з бездоганною репутацією, Ігнатовський провів співбесіду з Синицею, вирішив, що той має належний фах та погодив його призначення.
"Дійсно, потрібно було змінювати керівництво АТ "ОПЗ", оскільки там склалась нездорова робота, доходи заводу передавались у профспілку, яка переказувала їх на користь спортивних клубів (зокрема БК "Хімік")", - зазначає у свідченнях Ігнатовський.
БК "Хімік" був створений при ОПЗ, його співвласником значиться Сергій Назаренко (він же на той момент був головою правління заводу). Цікаво, що юрособу ГО БК "Хімік" почали ліквідувати у 2020 році. У 2021 за даними сайту Трибуна, клуби Суперліги та федерація власноруч профінансували цей сезон для "Хіміка". Хоча у попередні роки з коштів ОПЗ на клуб витрачалось 70 мільйонів гривень на рік.
У кінці 2019 - на початку 2020 пролобійовані Сенниченком Войтенко та Рубан вже їздили на ОПЗ, щоб лобіювати там потрібних постачальників пально-мастильних матеріалів та інших. Назаренко про це розповів Ігнатовському, а той у свою чергу Сенниченку, якому це не сподобалось. Після цього Рубан і Войтенко перестали спілкуватись з заступником голови ФДМ і більше не їздили на завод, а виконували свою роботу, коли їх запрошували.
Але в лютому-березні Сенниченко вже сам розповів Ігнатовському, що Войтенко і Рубан ходять по заводу, ловлять членів правління АТ "ОПЗ" та агітують за те, щоб переможцем конкурсу постачальника за давальницькою схемою була компанія "Сокар".
Як відомо, на початку 2020 представників "Сокар" на ОПЗ привозив тодішній керівник Офісу президента Андрій Богдан.
Після цього Сенниченко ініціював заміну Войтенка та Рубана в наглядовій раді ОПЗ, натомість Войтенка перевели в наглядову раду ОГХК (яка також фігурує в цій же справі НАБУ).
У своїх свідченнях Ігнатовський вказує, що тодішня наглядова рада ОПЗ ніяк не протидіяла, а навіть сприяла проведенню конкурсу на постачальника за давальницькою схемою. Але, за його словами, з призначенням на завод Синиці у нового директора почались непорозуміння з радою, а потім уже Сенниченко став наполягати на заміні складу ради.
Після цього Ігнатовський отримав від голови ФДМ кандидатури нових членів правління: Замши, Северіна, Грача, Севастьянова. Як вказано у свідченнях заступника голови ФДМ, Сенниченко на нього кричав та вимагав призначити вказаних осіб, бо на нього "тиснуть Гмирін та Офіс президента".
У своїх свідченнях Ігнатовський також згадує про роль Ольги Батової, яка пізніше стала в.о. голови ФДМ, а на момент дій по ОПЗ була особистою асистенткою Сенниченка і стежила за виконанням його вказівок. Як відомо, Батова пішла з ФДМ лише влітку 2022 року. Також Ігнатовський вказує, що Сенниченко наказав йому по бізнес-процесах спілкуватись з вищезгаданим Сергієм Байраком.
Як згадує заступник голови ФДМ, з травня 2020 Сенниченко припинив спілкуватись зі своїми заступниками, хоча раніше це робив до 10 разів на день, а натомість проводить дні у зустрічах з Павлом Присяжнюком. Ця особа фігурує зараз у справі НАБУ по Сенниченку. На пов’язані з ним компанії (EPI Group, Belanto) виводили гроші ОГХК. Джерела Цензор.НЕТ назвали саме Присяжнюка неформальним куратором Сенниченка. Ігнатовський же у своїх свідченнях вказує, що це людина, яку дали з Офісу президента, щоб займатись економічними питаннями. На нараді по заводу "Електроважмаш" Сенниченко навіть представляв Присяжнюка як людину від Офісу президента.
У своїх свідченнях Ігнатовський вказує, що після нетривалого спілкування зрозумів, що Присяжнюк "пройдисвіт" і просив Сенниченка обмежити їхнє спілкування. Водночас свідок згадує свою розмову з головою ФДМ, де він питав, звідки взявся Присяжнюк. І Сенниченко йому відповів, що його "дав Сергій Шефір – помічник президента України". На що Ігнатовський заявив, що у Шефіра нема повноважень керувати головою ФДМ, а Сенниченко у відповідь зауважив, що йому потрібна політична "криша".
Крім того, Сенниченко представив Ігнатовському такого собі Сергія Сизоненка, який допомагатиме з призначеннями на посади в держкомпанії в агросекторі.
З огляду на свідчення Ігнатовського, наприкінці 2019 Андрій Богдан намагався завести на ОПЗ компанію ІВЕ трейд, власником якої був Олександр Ровт. Американець мав плани керувати заводом, на що свідок мусив йому пояснювати, що поки це державне підприємство. Водночас компанія "Агро газ трейдинг", яка на той момент була постачальником, через додаткові угоди стала піднімати на декілька доларів умови контракту, так що ОПЗ було невигідно змінювати постачальника. Але, оскільки до перемоги АГТ на попередньому конкурсі були питання, то Ігнатовський почав готувати новий конкурс.
У тому конкурсі брали участь вже згадані ІВЕ Трейд, Сокар, АГТ та "Укрнафтобуріння", афільоване з Ігорем Коломойським. Під час аукціону ціна сильно зросла. За словами Ігнатовського, "Укрнафтобуріння" давало 70 доларів за тону карбаміду. Але в розпал аукціону йому подзвонив Сенниченко і попросив зробити перерву. Голова ФДМ запевнив заступника, що справжня мета "Укрнафтобуріння" зірвати конкурс і що запропонована цінова пропозиція не є рентабельною, що створює ризик зупинки заводу.
Директор ОПЗ Синиця тоді оголосив перерву, а на наступний день ФДМ отримав лист від керівництва заводу, що ціна "Укрнафтобуріння" не є рентабельною. І вже за короткий час цю інформацію підтвердив департамент безпеки Фонду держмайна. Сам Сенниченко направив лист "Укрнафтобурінню" щодо пояснень та обґрунтування ціни. Голова ФДМ був упевнений, що "Укрнафтобуріння" не надасть відповіді. Після цього в фонді провели нараду, де Сенниченко наполягав на скасуванні конкурсу.
З матеріалів негласних слідчих дій НАБУ вже відомо, що в той момент він через посередника вів переговори з АГТ. Як відомо, починаючи з 2017 у таких переговорах АГТ представляв вже згаданий Гмирін.
У свідченнях Ігнатовського є важлива деталь – на нараді Сенниченко сказав, що з Офісу президента надійшла вказівка скасувати конкурс. Після чого голова ФДМ підписав рекомендації на наглядову раду ОПЗ, що конкурс треба скасувати.
"Після відміни конкурсу, приблизно через місяць, Сенниченко сказав, що ми правильно зробили, що відмінили конкурс, що в Офісі президента нами задоволені, що тепер ТОВ "АГТ" буде нам приносити гроші за це. Він написав якусь суму грошей в доларах США, суму я точно не пам’ятаю, але це були сотні тисяч доларів США. Я відповів, що в такі ігри не граю і в цьому приймати участь не буду. Моя відповідь йому не сподобалась. Також, за словами Сенниченка, комунікацію з Офісом президента йому забезпечували Шефір Сергій та Міндич Тимур", - сказано в свідченнях Ігнатовського.
У своїх свідченнях він також вказав, що в члени правління ОГХК Пітер Девіс, Кияшко, Тетяна Гогенко, Натан Хазін та Артур Сомов були призначені з подачі Гмиріна.
Колишній заступник Сенниченка каже, що в нього були з ним конфлікти через призначення керівників на обленерго, аграрні підприємства, "Пущу- Водицю". І в якийсь момент голова ФДМ порадив йому звільнитись, бо ним незадоволені в ОП – мовляв, під нього копають НАБУ і ДБР. Пізніше на місце Ігнатовського був призначений Кудін.
Вам може здатись, що це все було колись. Адже той же Шефір майже ніде не згадується з часу замаху на ньго і нібито був успішно відтіснений Андрієм Єрмаком від вух Володимира Зеленського.
Але не все так просто – той -таки Гмирін був вхожий на Банкову вже за керівництва Єрмака. І він також як і Олег Татаров був причетний до бутафорського конкурсу на обрання голови Бюро економічної безпеки.
Після ФДМ Кудіна перевели заступником у Мінекономіки, а далі новпризначений гендиректор "Укрнафти" Сергій Корецький (теж вихідець з WOG) забрав Кудіна до себе - віцепрезидентом із питань корпоративної стратегії та розвитку в ПАТ "Укрнафта". Як відомо, восени "Укрнафту" зі сфери впливу Ігоря Коломойського передали на баланс Міноборони. Згідно з розслідуванням bihus.info 2 члени наглядової ради цього підприємства по’вязані з Андрієм Єрмаком. Йдеться про Розу Топанову та Андрія Готу. Як власне Єрмак має вплив на самого керівника МО та його заступника Дениса Шарапова.
Тімур Міндіч від початку президентства Володимира Зеленського періодично випливає на якихсь гулянках представників влади. У квартирі Міндіча Зеленський мешкав під час виборчої кампанії. Там же він святкував свій день народження під час пандемії коронавірусу, а в грудні 2021 Міндіч був серед гостей "Синьогори" на дні народження Андрія Єрмака.
З Міндічем пов’язують просування кар’єрними сходами колишнього голови Мінрегіонбуду, а нині голови "Нафтогазу" Олексія Чернишова. Злі язики кажуть, що бізнесмен нібито має свої інтереси в "Центренерго" та "Енергоатомі" через Германа Галущенка та Петра Котіна. Також Міндіча згадують у контексті функціонування бек-офісу "Нафтогазу".
Тетяна Ніколаєнко, опубліковано у виданні Цензор. НЕТ
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать