Помер останній прокурор Нюрнберзького процесу
Про це повідомляє NBC News. Ференц був останнім живим прокурором на судових процесах, котрі вперше в історії притягли до відповідальності масових убивць за військові злочини.
На той час йому було 27 років, і пізніше він відіграв вирішальну роль у забезпеченні компенсації тим, хто пережив Голокост, і створенні Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
Невтомний захисник прав людини, він також написав дев’ять книг і десятки статей, промовив незліченну кількість промов і подорожував світом у свої 90 років, поширюючи свій девіз "Закон, а не війна".
11 березня Ференцу виповнилося 103 роки. У нього залишилося четверо дітей. Його дружина Гертруда померла у 2019 році.
Ференцу, який народився 1920 року в сім’ї угорських євреїв, було 10 місяців, коли його сім’я іммігрувала до Сполучених Штатів і оселилася в Нью-Йорку. Він виріс у злиднях, а його батько працював двірником, а потім маляром.
Він навчався у Міському коледжі Нью-Йорка та отримав стипендію у Гарвардській школі права. Після закінчення навчання, коли Європу охопила Друга світова війна, Ференц вступив на службу до армії.
Пізніше його перевели до підрозділу, відповідального за збирання доказів військових злочинів, коли союзні війська наблизилися до центру нацистської влади у Берліні. Ференц побував у кількох концтаборах – Бухенвальді, Маутхаузі, Флоссенбурзі, Ебензеї – часто протягом кількох днів, котрий іноді годин після їх звільнення.
У березні 2022 року він заявив, що "злочини, які нині вчиняються Росією проти України, є ганьбою для людського суспільства, винні мають бути притягнуті до відповідальності за агресію, злочини проти людяності та просто вбивства. Чим раніше злочинців притягнуть до суду, тим щасливіші ми будемо".
Ференц також висловив упевненість, що Володимира Путіна можна ув’язнити – за аналогією з лідером боснійських сербів Радованом Караджичем.
"Зрозуміло, він (Путін, - ред.) може бути притягнутий до відповідальності. Не існує аргументів, якими можна виправдати вбивство дітей, їхніх батьків. Ми знаємо, що злочини проти людяності були покарані не тільки в Нюрнберзі, а й після нього, багатьох юрисдикціях є факт агресії - вторгнення в Україну можна класифікувати як явний факт агресії, - а вбивство завжди було злочином проти людяності, тому немає жодних складнощів у визначенні цих злочинів, відповідальний за які може бути притягнутий до відповідальності, і Путіну, якщо він той людина, яка стоїть за всім цим, напевно, непросто залишитиме залу суду", – заявляв Ференц.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Распечатать