Спіймати та обміняти. Як ФСБ полює за заручниками-іноземцями
Очікується, що Гершкович поповнить «обмінний фонд» Путіна, необхідний повернення арештованих російських шпигунів. Практика захоплення іноземних заручників для подальшого обміну була взята Путіним на озброєння досить давно.
Можна згадати, наприклад, як у 2004 році в Досі затримали двох офіцерів ГРУ за підозрою у вбивстві Зелімхана Яндарбієва — і у відповідь ФСБ заарештувала чотирьох катарських спортсменів, які летіли з Шереметьєво до Білорусі. У результаті відбувся обмін та вбивці повернулися додому. Або, наприклад, нещодавній обмін торговця зброєю Віктора Бута на американську баскетболістку Брітні Грайнер. Як з’ясували у виданні The Insider , спочатку Бута хотіли обміняти на представника Управління боротьби з наркотиками (DEA) США в Москві Кевіна Нерсесяна, але той помітив стеження і залишив Росію. Головну роль у стеженні за іноземцями відіграє Департамент контррозвідувальних операцій (ДКРВ) ФСБ. Щоправда, як показують документи, у затриманні справжніх шпигунів ДКРО значно менш успішний.
Наркоторговець в обмін на наркополіцейського
У грудні 2022 року торговця зброєю Віктора Бута обміняли на американську баскетболістку Бріттні Грайнер, засуджену в Росії за контрабанду наркотиків. Торговець смертю, як його охрестили ЗМІ, встиг відсидіти у США 15 років. Багатоходовою спецоперацією з арешту Бута займалося безпосередньо Управління боротьби з наркотиками Мін’юсту США (Drug Enforcement Administration, DEA), співробітники якої, видаючи себе за бойовиків колумбійського угрупування ФАРК, змогли виманити його з Росії до Таїланду. Збройовий барон ще чекав на екстрадицію до США, а в Кремлі вже гарячково шукали можливості для його звільнення чи обміну — мабуть, дуже побоювалися, що Бут видасть американським слідчим високопосадовців із Москви та Мінська, причетних до нелегальної торгівлі зброєю.
Віктор Бут у в’язниці Таїланду
Як показують секретні документи ДКРО ФСБ, які опинилися у розпорядженні The Insider, у Москві взяли в оперативну розробку співробітника представництва DEA в Росії Кевіна Нерсесяна, поки Бут перебував у в’язниці Бангкока. Кремль розраховував зібрати на американського наркоборця компромат і після арешту обміняти на Бута. З телефонних прослуховування Нерсесяна з’ясувалося, що він періодично спілкується з начальником 2-го відділу ОРБ № 14 Департаменту карного розшуку (ДепУР) МВС підполковником Дмитром Абакумовим та начальником Управління з організації діяльності МВС боротьби з наркотиками полковником Сергієм Тихонком.
Розробку Нерсесяна доручили тодішньому начальнику ДКРВ ФСБ Олександру Жомову, а він підключив «топтунів» з Оперативно-пошукового управління (ОПУ) та Управління «М», яке керує МВС, Мін’юст та ФСВП. Генерала Жомова називали майстром оперативних комбінацій та «підстав». Так, 1988 року за завданням керівництва КДБ він вийшов на представника ЦРУ в Москві Джека Дауніга і запропонував свої послуги — а потім два роки морочив голову американцям, підсовуючи їм «липу». Саме генерал Жомов викрив заступника начальника Управління зовнішньої контррозвідки СЗР Олександра Запорізького, який одержав 18-річний тюремний термін за роботу на ЦРУ. Надалі його обміняли на російських нелегалів, що провалилися в США.
Генерал ФСБ Олександр Жомов (ліворуч)
На Абакумова та Тихоненка, які контактують з Нерсесяном, завели справи оперативної перевірки (ДОП): Абакумову привласнили оперативний псевдонім «Дипломат», а Тихоненко проходив як «Весельчак». З ДОП Дипломата випливало, що він передає американцеві інформацію на великих наркодилерів у Росії та допомагає «пробивати» постачальників кокаїну з Південної Америки. Надалі прослуховування показало, що Дипломат постачав кокаїном колег із силових структур, і серед них виявився начальник Управління протидії відмиванню доходів Росфінмоніторингу Р. (дані відомі редакції). Крім того, «топтуни» з ОПУ ФСБ засікли Абакумова, який входить до американського посольства в День незалежності США.
ДОП «Дипломат»
Спостереження за Весельчаком теж дало цікаві результати: «Фігурант особисто і по телефону передає Нерсесяну інформацію службового характеру, що стосується об’єктів оперативної зацікавленості МВС Росії, ОРМ, а також відомості про загальну обстановку, що складається в органах внутрішніх справ», — доповідав у своєму звіті оперативник "М" ФСБ.
За даними ФСБ, Веселун використовував банківську карту американського банку Chase. Сама ж карта нібито була оформлена на американського бізнесмена російського походження Кайла (Кирила) Шостака. Бізнесмен Шостак народився в Одесі, після переїзду до Москви навчався на юридичному факультеті МДУ, потім у New York University Stern School of Business. У Нью-Йорку він заснував інвестиційну компанію Navigator Principal Investors, яка працює на фінансових ринках у Східній Європі та Південній Америці.
Як видно із секретних звітів, Шостак уже перебував під ковпаком ФСБ. Ось цитата із звіту Управління «М» ФСБ:
«За отриманими оперативними даними близько 10 років тому Шостак К.С. був завербований співробітниками ГУБНОН СКМ МВС Росії та використовувався для отримання інформації щодо виробництва та подальших поставок на територію РФ наркотичних засобів із країн Латинської Америки. Протягом цього часу Шостак К.С. проживав у США. Кілька років тому “Весельчаком“, за посередництва Нерсесяна, було організовано зустріч Шостака К.С. зі співробітниками DEA Мін’юсту США, з якими він нібито підписав контракт про сприяння уряду США у боротьбі з незаконним обігом наркотиків. Однак ці відомості вимагають додаткової перевірки».
2018 року Арбітражний суд Москви визнав ТОВ «Аякс-капітал», яке очолював Шостак, банкрутом. Згідно з матеріалами арбітражу, бізнесмен виводив активи компанії і здійснював транскордонні операції з цінними паперами, що призвело до банкрутства.
Незважаючи на це, Шостака досить часто запрошують як коментатор у російські державні ЗМІ і представляють великим американським інвестором. Так, у 2021 році в інтерв’ю ТАРС він прокоментував можливе відключення російських банків від SWIFT: «У подібних заходах немає жодної фінансової раціональності, є лише русофобія і установка на те, щоб покарати». А в іншому інтерв’ю Шостак лякав Захід різким підвищенням цін на нафту, якщо щодо російських нафтопродуктів запровадять цінову стелю.
The Insider надіслав на електронну пошту Шостака запитання, але той не відповів.
Тим часом, все було готове для затримання співробітника представництва DEA в Москві Нерсесяна з подальшим обміном його на Бута. Американця можна було звинуватити у шпигунстві, а поліцейських підвести під статті КК «державна зрада» та «одержання хабара». У Кремлі вже потирали руки, але тут сталася непередбачена подія: ФБР заарештувала в США десяти російських нелегалів, яких видав перебіжчик із СЗР Олександр Потєєв. У результаті нелегалів, що провалилися в США, обміняли на чотирьох громадян Росії, які відбувають тюремні терміни за шпигунство, а Бут постав перед судом у США і отримав 15 років в’язниці.
Після обміну на баскетболістку Бріттні Грайнер Бута використовувала держпропаганда, називаючи його невинною жертвою американського правосуддя. В інтерв’ю він підтримав російське вторгнення в Україну, а лідер ЛДПР Леонід Слуцький урочисто вручив йому партійний квиток.
Як з’ясував The Insider, наркоборець Нерсесян, помітивши стеження ФСБ, залишив Росію, а Дипломата та Весельчака звільнили з МВС.
Шпигунський камінь та полювання на МІ-6
Коли справа доходить до справжніх шпигунів, чекісти найчастіше виявляються ні з чим, як це показала історія зі «шпигунським каменем».
Все почалося в 2006 році, коли в двох московських скверах контррозвідка виявила два приймаючі Wi-Fi пристрої, замасковані під звичайне каміння, за допомогою яких російський агент нібито передавав МІ-6 шпигунську інформацію. Один камінь встигли забрати англійці, а інший був показаний у фільмі Аркадія Мамонтова «Шпигуни»: «Контррозвідники постійно спостерігають за активністю іноземних розвідок у Росії. Чотири так звані британські дипломати викликали особливий інтерес у наших оперативників», — цитував відредагований на Луб’янці текст пропагандист Мамонтов. Як показали подальші події, фільм Мамонтова став сигналом для дискредитації неурядових російських організацій, які отримують закордонні гранти, хоча до каменю та МІ-6 вони, звісно, ніякого відношення не могли мати.
У зв’язку з цією історією чекістська зовнішня реклама вела цілодобове стеження за другим секретарем торговельного відділу Великобританії в Москві Ніколасом Латтою. 27 січня 2006 року "топтуни" помітили, як на М’ясницькій вулиці біля будинку 3 дипломат сів в автомобіль "Волга" синього кольору, приписаний до центрального апарату МВС, і передав водієві якісь папери. Після короткої розмови вони попрощалися.
Дипломата Латта підозрювали у роботі на МІ-6, і «англійський» відділ ДКРВ ФСБ включив його в оперативну розробку. За Volkswagen Golf Латта з дипломатичними номерами постійно йшов «хвіст», а біля орендованої квартири на Садовій-Самотечній 12/24, де він проживав, були виставлені пости зовнішнього спостереження. Під постійним контролем перебувала його дружина Сюзанна, яка працювала представником англійського благодійного фонду «Акція для дітей Росії» (Action for Russia’s Children) у Москві.
Викриття англійського «кроту» в МВС та арешт дипломата Латта обіцяли ДКРО ФСБ великі перспективи, і в разі успішної реалізації операції на всіх чекали підвищення по службі та нагороди. До того ж тодішній директор ФСБ Микола Патрушев вимагав збільшення бюджету спецслужби та вимагав гучних арештів агентів іноземних розвідок.
Щоправда, деяку пікантність надавав той факт, що МВС на той час очолював прикомандований чекіст Руслан Нургалієв із клану того ж таки Патрушева. І у разі розголосу гучного скандалу навряд чи вдалося б уникнути.
З ДКРО в управління «М» ФСБ, яке займається МВС, відразу направили секретний запит:
«Просимо Вас встановити співробітника МВС за місцем роботи, опитати його про цілі та характер зв’язків з англійцями, за результатами чого зробити висновок про можливість розвитку таких контактів під контролем органів безпеки».
У глибокій таємниці почалися пошуки співробітника МВС, за ким було закріплено службову «Волгу». Однак через робочу плутанину в спецгаражі МВС зробити це було дуже непросто. Як з’ясувалося, раніше автомобілем користувався заступник начальника ДепУру Валерій Нестеров, але він уже був на стадії звільнення. Потім «Волга» перейшла до розряду «сімейної», і її брали інші співробітники — переважно для поїздок на ринки, магазини чи заміські дачі. Насилу встановили водіїв: ними виявилися вільнонаймані Володимир Бєлєнков та Олександр Істратов. З обома провели конспіративні бесіди.
«Під час бесіди Бєлєнков, імовірно, через інтерес з боку органів безпеки, що виявлявся, поводився трохи скуто. Водночас інтонація та зміст відповідей, що даються їм на питання оперпрацівника, дозволяють зробити висновок про розуміння Бєленковим завдань, що стоять перед органами безпеки, та можливого настання негативних для нього наслідків у разі необ’єктивної та неповної відповіді. У результаті бесіди з Бєленковим досягнуто домовленості про збереження в таємниці бесіди, що відбулася з ним. У разі виникнення питань у начальства чи товаришів по службі Бєлєнков був проінструктований оперпрацівником, яким чином відповідати на них», — зазначив у звіті співробітник управління «М» ФСБ.
Паралельно опитали і другого водія - Істратова:
«Під час опитування Істратов зазначив, що родичів за кордоном не має. Однак у період з весни 1996 року до березня 1997 року за контрактом від підприємства «Загрангаз» працював водієм у Салоніках (Греція). Істратов повідомив, що серед англійських дипломатів знайомих немає і жодних пакетів іноземцям не передавав».
Тим часом обидва водії повідомили, що останнім часом автомобілем часто користувалася заступник начальника Управління «Р» ДепУР МВС Олена Зарембінська. За нею встановили стеження, а її телефони поставили на прослуховування. Проте жодних компрометуючих даних на Зарембінську не виявили, а сама вона запевнила ФСБ, що ніколи не працювала на англійську розвідку. Пошуки «кроту» в МВС зайшли в глухий кут.
Наразі Зарембінська засідає у керівництві громадської організації «Офіцери Росії», відомою своєю активною підтримкою агресії Росії проти України та ініціативами перейменувати Волгоград на Сталінград. Так, нещодавно «Офіцери Росії» вручили найманцю з Сербії Деяну Беричу, який воює в ДНР, подяку за «участь у СВО», а Зарембінська піднесла йому прапор: «Ви — справжній герой і приклад для наслідування підростаючого покоління», — тремтячим голосом. заявила вона.
Генерал Зарембінська вручає прапор сербському найманцю Деяну Беричу
Щодо дипломата Ніколаса Латта, то він ще три роки перебував у Москві, а після від’їзду працював радником посольства Великобританії в Лівії, Іраку. Зараз Латта займається енергетичними проектами у ПАР. The Insider відправив дипломату питання через WhatsApp, запитавши про ту зустріч на М’ясницькій вулиці та про те, що за папери він передав водієві міліційної Волги. Як видно з месенджера, Латта прочитав запитання, але не відповів. Не можна виключати, що англієць справді служить у розвідці, а ФСБ упустила шпигуна в лавах МВС.
Ніколас Латта в ПАР
Холодне серце та липкі руки
Крім західних посольств, ДКРВ ФСБ займається МЗС РФ та іншими зовнішньоекономічними організаціями. Співробітники департаменту відряджені до більшості управлінь МЗС та центрального апарату Росспівробітництва.
У тому числі, департамент «опікується» ЧОПами, які несуть охорону будівель МЗС та іноземних представництв. У 2017 році УСБ ФСБ затримало двох полковників із 13 відділу ДКРО: Олексія Кутерніна та Олексія Костенкова, які вимагали 1,3 млн рублів у власника ЧОП «Загін-1» Гліба Сніцерова. За версією слідства, феесбешники пообіцяли чопівцю сприяти під час укладання контракту на охорону будівлі Головного управління з обслуговування дипломатичного корпусу (ГлавУпДК) МЗС Росії. На суді потерпілий Сніцеров заявив, що претензій до контррозвідників немає. З урахуванням позитивних характеристик із місця служби Кутерніна засудили до двох років позбавлення волі, а Костенкова — до одного року та трьох місяців.
З 2019 року ДКРВ ФСБ очолює колишній начальник УСБ ФСБ Олексій Комков. Як повідомило джерело The Insider на Луб’янці, «Олексію Вікторовичу поставили завдання зачистити хабарників та корупціонерів у ДКРО, оскільки далі терпіти не було куди. Взявся він добре, але після початку військової операції в Україні роботу майже повністю згорнули».
Автор: Сергій Канєв
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать