Падіння олігарха з батальйону «Монако»: чи втримається Хомутинник в Україні
Нещодавня передача в Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) компанії «Укрнафтобуріння» призвела до втрати активів Ігоря Коломойського та колишнього «регіонала» Віталія Хомутинника. Втім, як зазначають експерти, Хомутиннік цей актив у майбутньому спробує повернути. Щоправда, у нього виникли проблеми на іншому ключовому для нього бізнес-напрямку. Про те, як Віталій Хомутинник , перебуваючи у Монако, намагається зберегти свої позиції в Україні, читайте у матеріалі « Апострофа ».
Виходець клану Януковича
11 квітня суд передав на баланс Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) одну з найбільших приватних нафтогазовидобувних компаній країни «Укрнафтобуріння». Компанія є надприбутковим активом і часто переходила з рук в руки. До останнього часу співвласниками «Укрнафтобуріння» були три одіозні олігархи — колишній власник «Приватбанку» та вже екс-громадянин України Ігор Коломойський, екс-нардеп-«регіонал» Віталій Хомутинник, а також російсько-український бізнесмен Павло Фукс .
Останній відомий у бізнес-колах тим, що є скупником так званих ризикових активів, і «Укрнафтобуріння» для нього є одним із таких об’єктів. Щодо Ігоря Коломойського, то він, незважаючи на втрати та обшуки СБУ, продовжує жити у Буковелі, де місцеві екологи звинувачують його у варварській вирубці лісів. До того ж, за Ігорем Валерійовичем зберігся ще один найважливіший актив — телеканал «1+1».
Щодо Віталія Хомутинника, то він, живучи в Монако, продовжує робити все для збереження бізнесу в Україні. Хомутинник – класичний представник «донецьких». Він родом із міста Макіївки — супутника Донецька. З 2002 до 2019 року він був незмінним депутатом Верховної Ради. Вперше він пройшов до парламенту від блоку «За єдину Україну!», а потім тричі ставав депутатом від Партії регіонів. У Верховну Раду VIII скликання у 2014 році Хомутинник балотується вже як самовисуванець округом у місті Харків, оскільки його рідну Макіївку було окуповано росіянами.
Тут варто зауважити, що Хомутинник був дуже активним «регіоналом»: його навіть називали улюбленцем Януковича. Як наймолодшому депутату Ради йому довірили керувати молодіжною організацією Партії регіонів. На президентських виборах 2004 року Хомутинник самовіддано боровся за Віктора Януковича та представляв його інтереси у ЦВК.
Падіння олігарха з батальйону «Монако»: чи втримається Хомутинник в Україні
16 січня 2014 року Хомутинник, як і всі його соратники по партії, голосував за так звані «диктаторські закони», проте вже в лютому після Революції гідності він із Партії регіонів вийшов.
За даними порталу «Чесно», Хомутиннік був одним із головних прогульників у Раді VIII скликання. За час своєї політичної діяльності він фігурував у багатьох корупційних скандалах, таких як: махінації з природними ресурсами, махінації з тендерами, організація фінансових пірамід, звинувачувався в ухиленні від сплати податків. Звинувачували Хомутинника і в політичній корупції , зокрема підкупі виборців.
Однак, хоч його дії і привертали увагу правоохоронців, йому щоразу вдавалося уникати відповідальності та покарання.
На вибори до Ради IX скликання у 2019 році Хомутинник пішов за списком партії Опозиційний блок. Але політсила, пов’язана з Рінатом Ахметовим , до парламенту не пройшла і цього разу мандат Хомутинник не отримав.
Напередодні повномасштабного російського вторгнення бізнесмен виїхав з України і, як ми вже писали, зараз проживає на своїй шикарній віллі в Монако. Як розповіли «Апострофу» інформовані джерела, окрім ділових зустрічей Хомутинника регулярно бачать у місцевих казино.
Хомутинник в Україні. Бізнес і не лише
Проте запас міцності в олігарха з «батальйону Монако» дозволяє йому триматися на плаву. За довгі роки перебування у парламенті Віталію Хомутиннику вдалося розвинути великий бізнес, заробити величезний стан, увійшовши до двадцятки найбагатших українців.
У 2015 році Хомутинник зайнявся ще й аграрним бізнесом і придбав акції найбільшого українського олійного переробника — холдингу «Кернел». Показово, що на початку 2018 року Кернел отримав з бюджету країни понад 3 млрд грн відшкодування податку на додану вартість. При цьому фіскали підозрювали, що "Кернел" проводив махінації з податками та "надував" ПДВ.
Віталій Хомутинник із Монако
У 2020 році «Кернел» потрапив у міжнародний скандал із підробкою документів і Хомутинник вирішив продати свої 12 агрокомпаній , що входять до холдингу. Однак тут почалися проблеми: у лютому 2021 року РНБО запровадила санкції проти однієї з компаній Хомутинника Sandgate Commerce ltd. До того ж виникли шорсткості з польськими співінвесторами, котрі явно були не раді таким партнерам. В результаті, у березні 2023 року стало відомо про те, що вони перестали входити до основних акціонерів цієї компанії.
За рік до повномасштабного вторгнення Віталій Хомутиннік потрапив ще до одного скандалу. Цього разу його причиною став намір екс-регіонала збудувати на прибережній частині озера Вирлиця у Києві великий торговельно-розважальний центр. Інвестором проекту став його інвестфонд Cascade Investment.
У березні 2021 року управління екології та природних ресурсів КМДА не змогло оцінити вплив попередніх робіт на довкілля та заявило, що потрібно провести додаткову процедуру оцінки. Це означало, що компанія «Мрія-Інвест», яка має права на оренду ділянки під забудову, не може проводити попередні роботи.
«Мрія-Інвест» подала позов до суду, вимагаючи скасувати рішення управління КМДА, і, не чекаючи на вердикт суду, розпочала попередні роботи. Це викликало протест місцевих жителів, і після їх численних запитів до профільних департаментів та до депутатів підготовчі роботи було припинено.
«Мешканці району тоді виступили категорично проти забудови озера, – пояснює „Апострофу“ урбаніст Георгій Могильний, – Там дві з трьох переданих в оренду ТОВ „Мрія-Інвест“ ділянок відносяться до водного фонду. З початком повномасштабного вторгнення ця тема пішла з порядку денного, але цілком можливо, що незабаром може відновитися».
У грудні 2022 року поліція біля Хомутинника вдома в Конча-Заспі провела обшук у справі про незаконне присвоєння 530 млн грн під час будівництва гілки Київського метрополітену. Правоохоронці припускають, що до розкрадання коштів підземки причетні Віталій Хомутиннік та його бізнес-партнер Павло Фукс.
Хомутинник та «Укрнафтобуріння»
Але повернемось до компанії «Укрнафтобуріння». За словами політолога Віталія Кулика, це живий актив як для Коломойського, так і для Хомутинника, він приносить найбільші дивіденди, а тому варто очікувати на спробу його повернення в АРМА через суд.
У військовому 2022 році «Укрнафтобуріння» була другою за обсягом видобутого газу приватною компанією країни, поступаючись лише «ДТЕК нафтогазу» Рінату Ахметову. А роком раніше її чистий прибуток склав 5,65 млрд грн. Навіть критики компанії змушені визнати, що «Укрнафтобуріння» входить у топ найприбутковіших компаній України та платників податків.
«Справа в тому, що передача в АРМА рентабельної газовидобувної компанії, яка має стратегічну важливість для України, нагадує рейдерське захоплення, — зазначає у коментарі „Апострофу“ Віталій Кулик, — Складається враження, що хтось хоче переділити газовий ринок України».
Як каже експерт, ГБР та Генпрокуратура відкрили провадження щодо незаконності видачі дозволів та інших документів, наданих компанії 20 років тому.
«Раніше силовики мирилися з тим, що олігархи контролюють видобуток газу та не бачили порушення закону у дозвільних документах та ліцензіях, а сьогодні знайшли нові обставини? Мені здається, що „нові обставини“ у тому, що окремі ділки у владі вирішили рейдернути прибуткову компанію, перерозподілити активи та сфери впливу на ринку газовидобутку і це під час війни. Я не ставлюся з симпатією до Коломойського чи Хомутинника, але те, що робить АРМА, — це злочин на мій погляд», — каже Кулик.
Політолог припускає, що якщо Хомутинник подасть до суду та включить свої зв’язки, то не виключено, що йому вдасться повернути «Укрнафтобуріння».
Хомутинник в Україні. Залишитися на плаву
«Я думаю, що коли ситуація в Україні стабілізується, Хомутинник повернеться, — припускає Віталій Кулик, — Він зберігає свою мережу офшорних компаній, які приносять дохід. Він зберігає вплив на владу та деяких нардепів, у тому числі і від «Слуги народу».
І ще один факт. Напередодні повномасштабного вторгнення шоумен Сергій Притула заявив про намір йти в політику та створити свою партію «24 серпня». Тоді ж поширилася інформація про те, що політпроект Притули готовий профінансувати його родич Віталій Хомутинник. Дружини Притули та Хомутинника — родом із Донецька і є рідними сестрами.
Сам Притула говорив , що стосунки з Хомутинником як такі у нього відсутні. "Ми бачимося кілька разів на рік за спільним столом під час святкування дня народження тестя, тещі та його дружини", - сказав Притула.
Він також зазначив, що у політичному плані у нього з Хомутинником «полярні» погляди, тож вони не дискутують за спільним столом.
Як би там не було, станом на початок листопада 2022 року, згідно із закритими дослідженнями Банкової, рейтинг ще не створеної політсили Притули коливався в межах 12-14% серед тих, хто визначився з вибором.
На думку політолога Віталія Кулика, вже зараз з’явилися ознаки того, що Банкова почала готуватись до виборів.
Не виключено, що олігарх Хомутинник братиме участь у виборчій кампанії, або як кандидат у нардепи, або як спонсор політичних сил. Справа в тому, що залишатися на плаву в українській політиці для нього важлива. Залишилося лише дочекатися скасування військового стану та нових виборів, які дозволять Хомутиннику виторгувати собі бізнес-бонуси.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать