Операція «прикриття» Бойка – Софоклеуса

Операція «прикриття» Бойка – Софоклеуса
Операція «прикриття» Бойка – Софоклеуса
Син проросійського політика Анатолій Бойко та «комбінатор» Андреас Софоклеус очищують свою репутацію українськими дітьми.

Якщо якийсь благодійний фонд за гроші розміщує у ЗМІ новини про свою діяльність, це означає одне із двох. Або фонд дуже хоче залучити гроші для своїх потреб. Або ж персонажі, які стоять за цим фондом, прагнуть, щоб їх асоціювали з добрими справами фонду, а не з тим, як вони заробляють гроші , пише в своєму огляді для проектів CRiME і Grom. Ярослав Гармаш.

«Учасниця проекту Olympic Dreams Ганна Олійник-Корнійко здобула золоту медаль на Кубку Європи з дзюдо». На такий заголовок у шановному інтернет-виданні ваш покірний слуга натрапив десь із тиждень тому. Зазвичай я не цікавлюся спортом, і подібні заголовки прогортаю, але тут автор цих рядків почув підступ.

Ключовий організатор проекту Olympic Dreams – благодійний фонд «Майбутнє дітям» . Мета проекту – допомогти юним спортсменам за умов повномасштабного вторгнення країни-агресора. Запущено його було, якщо не помиляюся, ще 2022-го, але активно піаритися почав лише з лютого цього року. Але не просто піаритись. А регулярно згадувати у своїх звітах українського мецената Анатолія Бойка та благодійника з Кіпру Андреаса Софоклеуса .

Анатолій Бойко та Андреас Софоклеус – добре відомі у вузьких колах журналістів-розслідувачів персонажі. Перший – син колишнього соратника кума Путіна Юрія Бойка , який наглядає за нажитим татом добром, поки той займається політикою. Другий – кіпріотський юрист, який створив для українських та російських скарбників та бандитів мережу офшорів. Для таких як, наприклад, Віктор Медведчук та його спільники брати Суркіси , а також православний олігарх російського походження Вадим Новинський .

Анатолій Бойко driteiqkkiqtqzrz

Якщо Андреас Софоклеус бере участь у проекті як партнер через кіпріотський благодійний фонд імені себе Kepaky Andreas Sofocleous, то Анатолій Бойко фактично його заснував.

Olympic Dreams – дітище благодійного фонду «Майбутнє дітям». Згідно з довідкою, що розповсюджується самим фондом, за ним стоять ті ж люди, що й за ГО «Розвиток IT освіти».

2

Бойко Анатолій Юрійович, згідно з даними сервісу Opendatabot, – один із засновників цієї громадської організації .

Вивчаючи сторінку проекту Olympic Dreams на Facebook, я звернув увагу, що активно оновлюватися вона почала з 14 лютого 2023 року (тоді почали систематично поширюватися піар-матеріали про меценатство персонажів цієї п’єси). Начебто нічого не означає деталь. Але якщо не поставити запитання: що пов’язане з батьком-засновником проекту сталося цього дня чи напередодні?

Нічого особливого. За тиждень до цієї дати прем’єр-міністр України Денис Шмигаль доручив уряду розробити санкції для РНБО проти нардепа Юрія Бойка – батька Анатолія Бойка. Ще трохи раніше позначилися величезні проблеми в одного з бізнес-партнерів сімейства Бойка, які згодом вилилися у кримінальну справу, в якій фігурує ім’я Андреаса Софоклеуса. А ще цього дня, 14 лютого 2023 року, на Bihus.Info вийшло журналістське розслідування підозрілих «схем» батяні нашого героя, в яких активно задіяний і сам Анатолій Юрійович Бойко.

Журналісти не забули нагадати, що у 2019 році на той момент кандидат у президенти Юрій Бойко здійснив робочий візит до Росії з Віктором Медведчуком. Тоді ці любителі «російського світу» зустрілися з Медведєвим та обговорили як російсько-українські відносини, так і економічні питання, зокрема контракт на транзит російського газу через територію України. А на третій день повномасштабної війни Бойко включався в ефір найскандальнішого пропагандиста країни-агресора Володимира Соловйова і насміхався з українських медіа.

Але, звичайно ж, більшість матеріалу присвячена незліченним багатствам сімейства Бойко, здобутим не зовсім чесною працею.

Імперія проросійського казнокрада Бойка та кримінальні справи його сина

Юрій Бойко

За інформацією журналістів, єдиним задекларованим бізнесом Бойко-старшого є компанія "Столична нерухомість". Бізнес-центр має 600 квадратних метрів, а основний дохід, який він акумулює для Бойка, – оренда приміщень. Проте слід зауважити, що цю нерухомість нардеп переписав на дружину.

Крім того, відомо, що Юрій Бойко має два будинки під Києвом. Вони записані на дружину політика та його сина Анатолія. Відомо також, що 2020 року дружина Бойко-старшого купила під Києвом 50 гектарів землі. Але найжирнішим шматком нерухомості сімейства Бойко є палац, збудований на греблі Київського водосховища посеред державного лісу. Важливо також, що 2006 року дружина Бойко придбала квартиру у центрі Москви. Її, як відомо, сім’я залишила у своїй власності навіть після початку повномасштабного вторгнення.

Найбільший бізнес-актив імперії Бойко – енергогенеруюча компанія «Волиньобленерго». До повномасштабного вторгнення, 2021 року, вона згенерувала своїм бенефіціарам понад 1,3 млрд грн чистого прибутку.

З осені 2020 року понад 75% акцій компанії через інвестфонд «Онікс» належить Анатолію Бойку. До цього пакет акцій був записаний на австрійського «фунту» з вірменським ім’ям та прізвищем – Рубена Захаряна .

Рубен Захарян, згідно з українськими реєстрами, заснував на Кіпрі компанію San Posidanius Investments Limited. У документах кіпрських аудиторів засновником цієї компанії вказано інвестфонд RC Natural Resources Fund із Кайманових островів.

Як зазначили журналісти-розслідувачі, у свою чергу San Posidanius все ще володіє низкою енергоактивів в Україні:

- 100% Харківської ТЕЦ-5,
- 100% «КЗР Петролеум» (газові родовища в Україні),
- 50% "Азов Петролеум Ллс" (Azov Petroleum Llc).

"Азов Петролеум Ллс" - це газові родовища. 100% статутного фонду цієї компанії належать австрійській ITSH Holding GmbH, половина якої записана на згадану вище San Posidanius Investments Limited. Інша половина австрійської компанії, яка контролює українські родовища, належить компанії Avelizaro Holdings Ltd олігарха Вадима Новинського . Це важлива деталь, нижче стане ясно чому.

Усі ці енергоактиви здавна неофіційно пов’язували із Юрієм Бойком. Зокрема, 75% «Волиньобленерго», яке відійшло Бойко-молодшому, приписували Юрію Бойку ще з часів їхньої приватизації у 2013 році. Тоді Бойко працював віце-прем’єром у банді Януковича.

Якщо австрійський юрист Рубен Захарян справді діє на користь фонду з Кайманових островів, як пишуть кіпрські аудитори, це означає, що Юрій Бойко може стосуватися і острівного RC Natural Resources Fund.

Компанія RC Natural Resources Fund була створена на Кайманових островах у 2011 році. На той час Юрій Бойко був міністром енергетики за Януковича. Директорами фонду вказані Michail Mavropoulos Stoliarenko, Michael Halsey та JTC Directors (Cayman) Limited. Громадське розкриття бенефіціарів компаній на Кайманових островах відсутнє.

Зазначимо, що син старого комбінатора-політикану Анатолій Бойко встиг трохи побешкетувати з Кримінальним кодексом.

Анатолій Бойко через свій інвестфонд «Онікс» володіє ТОВ «Акваресурс-1» , яке фігурує у справі про допомогу фіктивним фірмам у переведенні в готівку кредитів, отриманих шахрайським шляхом. Також компанія фігурує з кримінальним провадженням №12015000000000405. Як писали ЗМІ , в рамках цієї справи слідство вивчало несплату податків компаніями олігарха Дмитра Фірташа (ПАТ «Рівнеазот» та ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання азот») та відмивання грошей через страхові компанії бізнесмена Юрія Явтушенка (СК «Орли», «Будинок страхування», СК "Іллічівська"). На думку слідства, страхові компанії уклали фейкові контракти на страхування з підконтрольними комструктурами на загальну суму $178.54 мільйонів

З березня 2018 по січень 2019 року Андрій Бойко вважався бенефіціаром ТОВ «Стрім Капітал» . Незабаром після його благополучного результату зі статутного капіталу цієї фірми було зареєстровано кримінальне провадження №42019100000000779 за фактом ухилення від сплати податків та їх незаконної мінімізації. Слідчі вважають "Стрім Капітал" активним учасником "схеми".

Окрім того, Анатолій Бойко безпосередньо причетний до доведення до банкрутства стратегічного державного підприємства.

2020 року підконтрольний Бойко-молодшому інвестфонд «Онікс» заснував ТОВ «Хімічні інноваційні технології» (ХІТ). Вже наступного року ця «ооошка» викупила активи ТОВ «Українська хіміко-енергетична компанія» (УХЕК), яка виробляє хімічні речовини та вибухівку. УХЕК у свою чергу викупила активи державного заводу ТОВ «НВП «Зоря» (що увійшло до складу ДП «Хімічний завод «Південний») з виробництва вибухівки. Після купівлі активів ХІТ надали в оренду виробничі потужності ТОВ «НВП «Зоря», при цьому створивши нове підприємство ТОВ «НВК «Зоря Медіапро», яке було прямим конкурентом державного підприємства та працювало на його виробничих потужностях. Через що держпідприємство збанкрутувало, а бенефіціари схеми отримали прибуток.

Андреас Софоклеус: офшорний король зі зв’язками в країні-агресорі

Кіпріот Андреас Софоклеус вже працював на українських та російських схематозників, коли його нинішній партнер з «меценатства» Анатолій Бойко ще ходив до школи.

За даними запорібриканського видання «Фонтанка.ру» , Андреас Софоклеус закінчив у 1993 році в Москві Університет дружби народів, який тоді ще носив ім’я Патріса Лумумби. Згадується у добре відомому «панамському архіві». З українцями та росіянами веде справи з 1990-х років; тоді офшор можна було відкрити за одну-дві тисячі доларів.

Андреас Софоклеус

Як писала KomandaOnline , 27 липня 1993 року український олігарх Григорій Суркіс усунув на той момент легітимного керівника ФК «Динамо Київ» Віктора Безверхого та вступив на посаду президента столичного клубу. Того ж дня нове акціонерне товариство ФК «Динамо Київ» уклало з офшорним «Ньюпорт менеджмент Лімітед» (Newport Management Limited) з острова Тортола так звану генеральну угоду. Текст угоди підготував тодішній динамівський юрист Віктор Медведчук . З боку "Ньюпорт менеджмент Лімітед" його підписав номінальний власник офшору Андреас Софоклеус .

28 липня 2010 року угоду було пролонговано ще на 20 років. Згідно з цим документом, АТ ФК «Динамо Київ» передало «Ньюпорт Менеджмент Лтд» усі комерційні сфери своєї діяльності: телевізійні та маркетингові права, зокрема, та найголовніше право на купівлю-продаж гравців.

У 2017 році Андреас Софоклеус разом із співробітницею свого холдингу Анною Кореліду зареєстрував у Лімассолі офшорку Dynamo Kiev (Cyprus) Ltd. На яку брати Суркіси отримують гроші за проданих у європейські клуби гравців, таким чином ухиляючись від сплати податків з трансферів в Україні.

Ігор та Григорій Суркіси

У 2011 році одеські ЗМІ писали, що місцевий аеропорт може невдовзі перейти в приватні руки, і у зв’язку з цим називали можливого інтересанта - фірму "Одеса ейрпорт девелопмент", гендиректором якої вважалася юрист Ганна Кореліду - підлегла Софоклеуса. У 2012 році, вже в російських ЗМІ, це ж ім’я виринає у зв’язку з «антипомаранчевою» газетою «Не дай Боже!» – передвиборчим проектом, який робила маркетингова група Admotion, що належала кіпрській Aralis Investments Limited. Власницями останньої також були дві жінки з Кіпру, зокрема Ганна Кореліду.

Ім’я Кореліду також можна зустріти у кількох списках афілійованих осіб російських банків. У 2008 - 2009 роках вона вважалася у списках афілійованих осіб Газпромбанку, за даними на кінець березня 2017 року - у списках "Промзв’язокбанку" та ПАТ "Банк "Відродження".

Влітку 2017-го ім’я Кореліда знову з’явилося в інформаційному полі. 1 червня СБУ обшукала у Києві офіс одного з найбільших провайдерів країни – компанії «Оллі Транс», кінцевими бенефіціарами якої є Анна Кореліду та Катерина Леоніду. Як пояснила речник спецслужби Олена Гітлянська, обшуки пройшли в рамках кримінального провадження за статтею «Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни або повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни кордонів території або державного кордону України». Сталося це саме після того, як у травні президент України Петро Порошенко видав указ про блокування в країні російських соцмереж та низки продуктів «Яндекса».

На сторінках преси країни-агресора регулярно з’являлося ім’я ще одного співробітника холдингу Софоклеуса – його дочки Христини Софоклеус .

У березні 2017-го «Коммерсант» писав, що кіпрська Nedistro Investments Ltd, що належить Крістіні Софоклеус та Олені Папакристодопулу Псінтру, володіє 40% «Групи Айбі Сервіс», яка, у свою чергу, є частиною російської Group-IB — однією з семи найбільших. найвпливовіших у світі компаній в індустрії кібербезпеки, поряд з FireEye, Palo Alto Networks та Лабораторією Касперського.

А в серпні 2017-го казанське інтернет-видання «Реальний час» повідомляло, що слідство у кримінальній справі екс-глави «Татфондбанку» Роберта Мусіна дісталося офшорів, куди той нібито виводив свої капітали. «За даними Слідкому, через «фірми-прокладки» банкір виводив капітали до Швейцарії та Кіпру», – повідомляла газета. У 2012—2013 роках «Татфондбанк» видавав кредити на придбання цінних паперів кільком фірмам — ТОВ «Полюс С», «Гріт плюс» та «Казанська СГТ». А в результаті кошти осідали на рахунках двох офшорів – BARG AG (Швейцарія) та TFB Investment LTD, зареєстрованої у 2007 році на Кіпрі. Христина Софоклеус, член кіпрської Асоціації правників, є її директором.

Як пише газета з посиланням на дані Центробанку країни-агресора, з квітня 2015 року Крістіна Софоклеус була афілійована зі «Зв’язковим Банком» (його ліцензію відкликано у листопаді 2015-го), але частки в ньому не мала. З серпня 2016 року Софоклеус через кіпрську SSC South Shipping Company LTD визнається афілійованою особою щодо ВАТ «Донрічфлот» — найбільшої судноплавної компанії на півдні Росії.

Віктор Медведчук та Оксана Марченко

Так склалося, що навіть українські клієнти холдингу Софоклеуса тісно пов’язані із країною-агресором. Наприклад, як писав раніше CRiME , Андреас Софоклеус вважається директором британської компанії Intermay Management Ltd., через яку дружина Віктора Медведчука Оксана Марченко контролює київське ТОВ «Інвестиційна компанія «Укркапітал». Контролювала, до запровадження проти неї санкцій РНБО.

Врятувати від санкцій багатомільйонні активи Андреас Софоклеус зараз намагається іншому одігарному олігарху – Вадиму Новинському.

Як писав Forbes.ua , президент Володимир Зеленський 2 грудня ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо санкцій на п’ять років проти священнослужителів УПЦ МП та колишнього народного депутата, власника «Смарт-Холдингу» та співвласника металургійного холдингу «Метінвест» Вадима Новинського.

Вадим Новинський

Причина санкцій – багаторічна підтримка УПЦ Московського патріархату, розповів Forbes на початку грудня співрозмовник у ВП на правах анонімності. Бізнесмен – один із спонсорів цієї церкви, діяльність якої можуть заборонити в Україні. У квітні 2020-го глава УПЦ МП митрополит Онуфрій висвятив Новинського в диякони.

Санкції РНБО передбачають:
- позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами;
- заборона торгові операції, транзит товарів, виведення капіталу;
- анулювання ліцензій та дозволів, наприклад, на використання надр.

Вже в січні цього року православний олігарх, щоб урятувати від санкцій нажите непосильною працею, переписав «Смарт-Холдинг» на кіпріотські трасти Smart Trust та Step Trust. А якщо заглянути в історію змін реєстраційної інформації «Смарт-Холінгу» , наприклад, на Opendatabot, то можна виявити, що кінцевим бенефіціаром компанії замість Вадима Новінського став Андреас Софоклеус.

8

Втім, фокус не пройшов. 10 квітня цього року Мін’юст викинув Софоклеуса з бенефіціарів «Смарт-Холдингу», впхнувши Новинського назад. Через кілька днів СБУ досягла через суд арешту активів олігарха вартістю 3,5 млрд грн .

Після чого п’ятеро кіпріотських юристів-власників трастів Smart Trust і Step Trust (з яких двоє носять прізвище Софоклеус) виступили із заявою, в якій стверджували , що їхні «права були грубо порушені вищезгаданим рішенням, оскільки обидва трасти є юридично обов’язковими угодами, регульованими законодавством. та створеними до накладення санкцій на Новинського». Але їхнє ремствування не почули.

Вже в травні Служба безпеки відзвітувала , що відшукала і домоглася судового арешту прихованих активів Новинського вартістю 10,5 млрд грн.

Спільник пізнається під санкціями

Санкції проти Новинського щільно накрили також згаданий вище "Азов Петролеум Ллс" (Azov Petroleum Llc), який православний олігарх та сімейство Бойко ділять порівну через підставні компанії.

Вадим Новинський та Юрій Бойко

Наприкінці березня «Азов Петролеум Ллс» спробувала врятувати банда юристів-кіпріотів на чолі з Андреасом Софоклеусом. Тоді австрійську ITSH Holding GmbH Бойка – Новинського видалили з реєстрів як бенефіціара компанії, вписавши замість неї п’ятірку майстрів офшорних справ, а основним бенефіціаром – австрійського «фунту» сімейства Бойка Рубена Захаряна .

10

Але у них тут, як і у випадку з іншими активами Новицкого, такий фінт не пройшов вухами.

14 березня цього року Офіс генпрокурора зареєстрував кримінальне провадження № 22023000000000248 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу . Тобто помагання країні-агресору. Це дуже тяжка стаття КК, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 10 до 15 років.

Згідно з ухвалою суду про арешт активів у цій справі, слідство вважає, що Вадим Новинський «здійснив передачу громадянам іноземної держави, у тому числі особам, які мають безпосередній зв’язок з державою-агресором, корпоративних прав та активів своїх підприємств, чим зробив умисні дії, спрямовані на допомога державі-агресорові (пособництво) шляхом підготовки та передачі матеріальних ресурсів або інших активів представникам держави-агресора .

Хоча в публічних судових документах імена фігурантів не розкриваються, з описаних у них обставин випливає, що як представник країни-агресора у справі проходить особисто Андреас Софоклеус .

ОГПУ у питанні арешту на «Азов Петролеум Ллс» дбайливо попросив суд заарештувати лише частку Новинського, не чіпаючи 50% статутного фонду через Рубена Захаряна , що належить сімейству Бойка. Притому що, судячи з чехарди з бенефіціарами компанії, сім’я Бойко, компаньйони Новинського, були в темі та в долі, відправляючи свого «фунту» Захаряна поторгувати обличчям як основний бенефіціар.

Отже, не виключено, що в міру розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000000248 з’являтимуться нові фігуранти. І хтось із них носитиме прізвище Бойка.

Андреас Софоклеус та Анатолій Бойко

Але на той час завдяки відносно скромним вливанням у благодійність та піар Андреас Софоклеус та Анатолій Бойко виглядатимуть в очах громадськості рятівниками українських дітей, а не агентами Кремля. Щоправда, це не точно.

Ярослав Гармаш, спеціально для CRiME та Grom.

"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили

Читайте більше новин по темі:


Распечатать