Мріяв стати коміком: як Залужний перетворився з "Валерчика" на мужнього генерала
Український генерал та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний усім відомий не лише як чудовий лідер, а й як людина з великим серцем. Журналісти ВВС поспілкувалися з різними людьми, які розповіли про життєвий шлях Залужного та про те, як він став тим, ким є.
Дитинство Валерія Залужного
Генерал Залужний народився у невеликому місті Звягель Житомирської області. Ще донедавна це місто називалося Новоград-Волинський. Місцеві жителі кажуть, що цей населений пункт був містом військових, в якому народилося кілька генералів.
Валерій Залужний у дитинстві / фото: ВВС
Батько Залужного також був військовим. Сім’я із чотирьох осіб (батько, мама, Валерій Залужний та його молодший брат) жила в однокімнатній квартирі біля місцевого вокзалу, поряд було дві військові частини. Сусідка згадує, що Валерій з дитинства любив грати солдатиками і навіть малював їх на перервах.
Мама Валерія 1 вересня 1980 року відвела свого маленького сина до першого класу у школу №9. Цей момент пам’ятає Тетяна Григорівна, яка мешкала по сусідству.
"Наша школа була під шефством однієї з військових частин: солдати до нас на уроки приходили, на їхньому плацу дітей приймали у жовтенята і піонери. Я зовсім не дивуюся, що Валера пішов у військові", – каже Тетяна Григорівна.
Валерій Залужний у дитинстві / фото: ВВС
Вчителька Залужного не може назвати його відмінником, але зошити у нього були чисті, та й хлопчиком він був охайним. А ще Валерій уже у школі відчував відповідальність за тих, хто був у біді.
"У нас у класі був хлопчик-напівсирота, його мама сильно пила, він завжди голодним був. Валера йому щось з дому поїсти приносив, то свою порцію шкільного обіду віддавав. Він був дуже доброю дитиною", – згадує Тетяна Григорівна.
У класі Валерій Залужний був одним із найменших за зростом. Проте вже у сьомому класі він різко витягнувся. Ще з дитинства його друзі називають "Валерчиком", каже однокласник та шкільний друг Залужного Сергій Степанюк.
"Він був таким скромним обаяшкою. Такі кучеряшки, посмішка, такі рожеві щічки. Ніколи грубих слів не вживав", – згадує однокласниця та дружина Сергія Олена Степанюк.
Валерій Залужний у дитинстві / фото: ВВС
Залужний був спокійним хлопцем і брав участь у змаганнях чи художній самодіяльності лише тоді, коли йому це було цікаво чи треба було допомогти класу. Сергій згадує, що Валерій міг довго мовчати, а потім раптово видати влучний жарт, що "всі падали зі сміху".
"Валерчик", який мріяв стати коміком
До випускного класу Валерій Залужний вирішив не йти, він продовжив освіту у Новоград-Волинському машинобудівному технікумі. До технікуму він прийшов із середнім балом 3,9, а пішов з відзнакою, каже директор Алла Петрошук. Там він отримав диплом за спеціальністю "Прикладна механіка".
"Його системне, прикладне, технічне мислення сформувалося саме тут", – каже Алла Петрошук.
Валерій Залужний у студентські роки / фото: ВВС
Він міг ремонтувати верстати чи працювати за верстатом, але з дитинства Залужний мріяв стати коміком.
Проте "Валерчик" у 20 років вступив до Одеського інституту сухопутних військ. Він постійно шукав себе, а знайшов саме у формі військового.
Валерій Залужний у студентські роки / фото: ВВС
Залужний – військовий
Валерій Залужний пройшов шлях від командира взводу до командира 51-ї бригади ЗСУ. У 2007 році він із золотою медаллю закінчив Національну академію оборони на оперативно-тактичному рівні, а через 7 років випустився з оперативно-стратегічного факультету того ж вишу. Після закінчення він отримав перехідний меч королеви Великобританії, який щороку вручають найкращому випускнику.
2014 року, коли російські окупанти напали на Крим та Донбас, Валерій Залужний став заступником командира С, який після початку збройного конфлікту створювали на півночі Донецької та заході Луганської областей. Тоді він уперше зрозумів, що українська армія потребує реформування – її треба створювати наново.
У той період Залужний майже не з’являвся вдома і рідко бачився з дружиною та двома дочками. Він постійно "розрулював" якісь проблеми на фронті та допомагав із забезпеченням бійців. Він навіть мав позивний "Волонтер".
2017 року на День незалежності Залужний став генералом, а 2018-го – першим заступником командувача Об’єднаних сил.
Він навіть встиг заочно закінчити Острозьку академію за спеціальністю "Міжнародні відносини".
"Мене призначали – я приступав до виконання обов’язків, освоював посаду. Пропонували іншу – теж рухався. Можна сказати так: через ту завантаженість ніколи не думав, що колись стану генералом і дійду до високих щаблів", – говорив Залужний в інтерв’ю відомчому виданню ЗСУ "Армія inform".
Історія життя Валерія Залужного / фото: УНІАН
У 2019 році Валерій Залужний виконував обов’язки командувача у зоні бойових дій на сході. Згодом він став командувачем оперативного командування "Північ" зі штабом у Чернігові. Вже 2020 року він керував навчаннями "Об’єднані зусилля-2020" на Миколаївщині, де був присутній особисто президент Володимир Зеленський. Саме на тих навчаннях українці вперше випробували американські протитанкові комплекси Javelin. Однак тоді ракета не вилетіла з комплексу і Залужний переймався тим, що в Офісі президента його вважатимуть "невдахою".
Проте вже у липні 2021 року Володимир Зеленський особисто зателефонував Валерію Залужному та сказав, що призначає його на посаду головнокомандувача ЗСУ. Цікаво те, що Зеленський зателефонував у момент, коли Залужний пив пиво та святкував день народження своєї коханої дружини.
"Це був не просто удар нижче пояса, це був нокаут", – говорив Залужний в інтерв’ю Time.
Повномасштабна війна в Україні
Про високу ймовірність вторгнення говорили наприкінці квітня - у травні 2021 року. Тоді на кордонах із РФ та Білоруссю сконцентрувалися десятки тисяч російських військових. Тоді генерал дав дозвіл українським військовим відкривати вогонь у разі вторгнення без узгодження зі старшим командуванням.
Він із перших днів після призначення розумів, що у повітрі вже відчувається "запах війни". Ще задовго до повномасштабного вторгнення працівники українського Генштабу перейшли на цілодобовий режим роботи, а Залужний перебрався до житла неподалік Генштабу.
Саме у цей період почали перевозити системи ППО. Повідомляється, що Залужний не повідомляв про це навіть Зеленському, побоюючись, що приготування можуть згорнути.
"Тільки у лютому (2022 року) Залужний погодився поділитися своїм планом захисту України. Військового аташе американського посольства в Києві, полковника ВВС, викликали на нараду до Генштабу і показали їй роздрукований на одному аркуші ескіз українських позицій та схем оборони. Їй не дали копії цього листа, дозволили лише зробити рукописні нотатки ...(пізніше виявилося), що підлеглі Залужного показали аташе фальшивий варіант плану, приховавши весь розмах приготувань", – йдеться у публікації.
Історія життя Валерія Залужного / фото: офіс президента України
23 лютого 2022 року саме тверда і впевнена доповідь Залужного про готовність до всіх сценаріїв заспокоїла присутніх на зустрічі, що відбулася із Зеленським та найбагатшими бізнесменами.
24 лютого в день повномасштабного вторгнення паніка розпочалася навіть у чаті колишніх однокласників.
"Бережіть нерви! Валера робить свою роботу, а ми повинні – свою", – написав друг дитинства Залужного.
Протягом перших трьох днів вторгнення Залужний не відпочивав і не спав, він був на зв’язку з командувачами різних ділянок. Розмови були короткими, але змістовними. З того часу генерал не мав вихідних. Він постійно змінює місцезнаходження з метою безпеки. Прямо в кабінеті Залужного стоять тренажери, які й тримають його у строю.
У 2022 році Залужний навіть потрапив на обкладинку вересневого номера журналу Time, а згодом він потрапив до списку ста найвпливовіших людей світу.
Однією з найважливіших рис Залужного є те, що він жодного дня не провів у Радянській армії. Військова теорія, яку він відмінно засвоїв у військових вишах незалежної України, наклалася на практику, здобуту на фронтах війни на Донбасі.
Залужний – "перший після Бога"
Валерій Залужний навіть серед військових має славу "людського генерала". Кажуть, він може запросто зателефонувати на мобільний не полковнику чи майору, а простому солдату чи сержанту – розпитати про стан справ на конкретній ділянці чи навіть просто привітати з днем народження.
Залужний навіть був присутній на церемонії одруження українського офіцера ЗСУ Євгена Воротила та його нареченої – київської вчительки історії Марії Гуреш. Весілля припало на вересень 2022 року, коли всі говорили лише про харківський контрнаступ, проте Залужний зміг знайти час, щоб привітати молодят.
Валерій Залужний прийшов на весілля Євгена Воротила / Фейсбук/Тамара горіха Зерня
Залужний прийшов із мером Києва Віталієм Кличком і голосно запитав, чи є у молодят свідок.
"Пан Залужний сказав велике напутнє слово, звертаючись переважно до Євгена, мого зятя. Я б сказала, що це було і повчання, і розповідь, і проповідь про те, як він повинен поважати, жаліти і берегти свою дружину. Що роль дружини офіцера – це роль жертовна... Ще він казав, що в нього самого дві доньки, і він добре знає, які вразливі у нас дівчата та жінки, як їх треба захищати та берегти... Окремо звернувся до Марії, моєї дочки, сказав, що в разі якихось проблем чи скарг можна звертатися особисто до нього", – згадує Тамара, мама Марії.
Пізніше весь світ облетіли кадри, зроблені під час прощання з Дмитром Коцюбайлом "Да Вінчі", який загинув під Бахмутом. Залужний тоді не стримав сліз і став навколішки перед матір’ю та коханою українського Героя.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать