"Це буде континент миру": Дмитро Кулеба описав майбутнє Європи після перемоги України
Однак для того, щоб зміни точно були на краще, урядам та суспільствам Європи доведеться взяти на себе відповідальність, допомогти Україні перемогти та часом ухвалювати важкі рішення. Про це написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в авторській статті для спецвипуску німецького журналу Internationale Politik.
"Повномасштабна агресія Росії проти України сколихнула Європу та мир. Ця війна визначить майбутнє Європи та обличчя 21-го століття. Баланс сил зміниться у Європі виникне нова архітектура безпеки, система міжнародного кримінального права буде оновлена, а моральний фундамент Європи зміцниться. Масштаб змін очевидний. Але будуть вони на краще чи на гірше – залежить від нас як урядів і суспільств. Жити в переломний час – значить брати на себе відповідальність за мир, який ми передамо нашим дітям. Половинчасті заходи не спрацювали, а часу для ґрунтовних роздумів мало”, – розмірковує про вплив війни в Україні на майбутнє Європи Кулеба.
Він зазначив, що за час повномасштабної війни в Україні Німеччина докорінно змінила свою позицію щодо ситуації. Федеральний канцлер Олаф Шольц зараз активно виступає за військову підтримку України, а президент держави Франк-Вальтер Штайнмаєр визнав попередні помилки у політиці Німеччини щодо Росії. Це, переконаний Кулеба, свідчить про здатність Берліна робити висновки та змінювати курс держави.
Наступним кроком, зазначив міністр закордонних справ, після підтримки надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС та передачі української армії танків Leopard має стати участь Німеччини у визначенні чіткої перспективи членства України в НАТО та створенні Спеціального трибуналу зі злочину російської агресії проти України.
"Перемога України у війні, її вступ до НАТО та ЄС та вирок Спеціального трибуналу створять нову європейську реальність. Нова Європа, яка з’явиться на цих трьох стовпах, буде континентом світу, який спиратиметься на потужну оборону та стримування, а не на роззброєння та умиротворення. Європа буде континентом процвітання, який розвиватиме глибокі та диверсифіковані економічні зв’язки з Азією та Африкою, а не потопатиме в політичній корупції Росії. Європа буде континентом зеленої енергетики, а не залежності від російського викопного палива та атомної енергетики, континентом справедливості, де найбільша загарбницька війна 21 століття не лише зазнала поразки, а й завершилася переслідуванням та покаранням винних", – окреслив своє бачення майбутнього Європи після перемоги України Кулеба.
Однак, наголосив він, зараз відбувається перехід від минулого до нової реальності. Це ще не кінцева точка. Тому важливо зрозуміти, що призвело до війни, та зробити правильні висновки.
На думку Кулеби, Німеччина, як і інші західні країни, багато років заплющувала очі на придушення свободи в Росії, токсичну російську пропаганду, спрямовану як проти України, так і на Захід, ігнорування застережень від держав центральної Європи та країн Балтії. Усе це приносилося в жертву можливості продовжувати мати справу з Росією, як це було раніше – і, зрештою, допомогло виростити до РФ агресивний реваншистський режим.
"Україна несе частину власної відповідальності за минуле, зокрема за зигзагоподібну зовнішню політику, нестачу рішучих трансформацій та послаблення армії протягом 2000-х років. Водночас у 2014 році Україна прокинулася і вже не засинала, тоді як низка європейських урядів та еліт продовжували заплющувати очі на наміри Росії." Північний потік-2" та інші погані рішення, прийняті нібито з "економічних" міркувань, продовжували годувати російського монстра. Стратегічні помилки накопичувалися роками аж до чорного ранку для українців", – зазначив Кулеба.
Він також підкреслив істину, яка поки що очевидна не для всіх на Заході.
"Сумна правда полягає в тому, що це війна Росії, а не Путіна. Пересічні росіяни переважно підтримують дії свого президента. Путін і його генерали віддають накази, але виконують їх звичайні люди з усієї Росії. Саме вони вбивали невинних українців у Бучі, Ірпені, Ізюме, Маріуполі та в інших зруйнованих війною українських містах і селах... Як так сталося, що росіяни стали затятими шанувальниками та виконавцями геноциду? Але рушійні сили, що наповнюють людський розум отруйною ненавистю, подібні. У випадку Росії вони виникли через нездатність росіян опрацювати власне минуле", - упевнений Кулеба.
Він наголосив, що по суті між методами тоталітарного режиму СРСР та нацистської Німеччини можна поставити знак рівності. Проте покоління німців усвідомили історичну провину Німеччини та спокутували її, мільйони ж росіян, навпаки, продовжували прославляти Йосипа Сталіна як "ефективного менеджера", який виграв війну, і ігнорували нелюдську ціну цієї перемоги. Чого, до речі, ніколи не робили українці, які відчули на собі жорстокість сталінського режиму, зокрема під час Голодомору 1932-33 років.
Подібна впевненість у своїй винятковості, зазначив український міністр, зрештою змусила Росію відволіктися від власного минулого і взялася за спотворення історичних наративів. Президент РФ Володимир Путін фактично "приватизував" перемогу країн Антигітлерівської коаліції над нацизмом, проголосивши її перемогою Росії та створивши з неї перекручений культ. Замість загальноприйнятого гасла "Ніколи знову!" росіяни обрали гаслом "Можемо повторити!", а свою агресію проти інших країн вони порівнюють із "подвигом дідів".
"Боляче, що Європа проспала появу нового фашизму. У той же час сьогодні все більше людей, на щастя, усвідомлюють справжню суть Росії, а міжнародна спільнота реагує належним чином. На відміну від 1930-х років, світ вчасно схаменувся і активно підтримує Україну, зокрема зброєю, санкціями, ізоляцією Росії, гуманітарною та фінансовою допомогою. На цей раз світ знає, що російська агресія має зазнати поразки, а Україна має перемогти.Тільки так війну можна зупинити там, де вона почалася, і не дати їй поширитися на інші країни", – наголосив Кулеба.
Якщо Захід буде рішучим та єдиним, Європа отримає шанс стати "континентом миру та процвітання".
"Цьогорічний переломний момент призведе до нової реальності стратегічного миру та процвітання лише в тому випадку, якщо Німеччина та інші країни не дозволять заморозити конфлікт і підтримуватимуть Україну, доки останній російський солдат не залишить останній квадратний метр нашої міжнародно визнаної території", – пояснив міністр іноземних справ.
Важливим для досягнення цього майбутнього є також загоєння "кровоточивої рани в серці Європи" після неспровокованої війни та численних звірств Росії. Таким "ліками" може стати лише досягнення справедливості. Саме для цього українські правоохоронні органи, Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд ООН та інші національні та міжнародні організації працюють над переслідуванням військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду.
"Злочин агресії також не може залишитися безкарним. Володимир Путін та його оточення розпочали цю загарбницьку війну. Це найважчий міжнародний злочин, злочин агресії, включає сукупність зла всіх наступних звірств. Засудження злочину агресії – вперше після Нюрнберзького процесу – осучаснить систему міжнародного кримінального процесу права і зміцнить моральний фундамент Європи. Авторитетний голос Німеччини є вкрай важливим для створення дієздатного Спеціального трибуналу", – зазначив Кулеба.
Він також поділився тим, як бачить перемогу та поразку Росії.
"Для України перемогою буде відновлення територіальної цілісності та притягнення російських злочинців до відповідальності. Для Росії поразкою буде явний крах її загарбницьких військ, що протверезить росіян та подіє як протиотруту від токсичної пропаганди. Для Заходу перемогою буде вступ України до ЄС та НАТО для забезпечення довгострокової стабільності , миру та справедливості на Європейському континенті", – написав міністр закордонних справ України.
Він додав, що Україна та Німеччина "несуть особливу відповідальність за упокорення реваншистських амбіцій Москви, яка прагне відновлення Російської імперії".
"По-перше, наші два народи поділяють спільну місію подолання будь-яких форм тоталітаризму чи реваншизму. По-друге, саме українці та німці допомагали створювати Російську імперію у XVIII столітті. Зараз ми будемо тими, хто припинить сучасне імперіалістичне божевілля Росії", – резюмував Кулеба.
"Замкнула проводка": у Росії спробували пояснити вибух у будівлі ФСБ у Ростові, росіяни не повірили
Читайте більше новин по темі:
Распечатать