Корупція у Верховному Суді: експосадовець АП Філатов "вирішував" справи через суддю-росіянина Львова?
У справі про корупцію у Верховному Суді – нові подробиці? Скандали з підозрою голови ВС Князєва у хабарництві та російським громадянством його заступника Львова – ймовірно, є лише верхівкою айсберга. Адже за багатьма сумнівними рішеннями Феміди можуть стояти так звані "тіньові куратори" суддів, у числі яких представники юридичної спільноти називають колишнього чиновника АП та одного з ідеологів української судової реформи – Олексія Філатова.
Що саме пов’язує Олексія Філатова зі скандально відомими верховними суддями Всеволодом Князєвим і Богданом Львовим? До чого тут юридична фірма "Аекво"? Та чому експосадовця Адміністрації президента і вихідця з так званої групи "кисілівців" вважають причетним до вирішення судових спорів за закритими дверима? Розбиралась журналістка "СтопКору" Діана Ловська.
За останній рік Україну сколихнули одразу декілька гучних скандалів, пов’язаних із суддями вищих інстанцій: у високопоставлених служителів Феміди виявили дорогі маєтки в різних частинах світу, елітні авто, коштовні годинники, а у декого – й громадянство країни-агресорки. Звідки такі статки, і як люди з подібним бекграундом зберегли мантії після судової реформи?
Аби розібратись, команда "СтопКору" проаналізувала постать одного з ідеологів цієї реформи – Олексія Філатова.
Як розповідає журналістка Діана Ловська, після Революції Гідності у 2014 році українське суспільство вимагало глибоких змін у правосудді, тому влада прийняла рішення про проведення судової реформи, спрямованої на покращення ефективності та насамперед довіри громадян до судової системи. А очолив весь цей процес Олексій Філатов.
Свій шлях у правовій системі Філатов розпочав ще у "нульових" коли займався приватною адвокатською практикою у сфері корпоративного та конкурентного права, надавав юридичні концультації підприємствам. А вже у 2003 році він приєднався до команди юридичної фірми "Василь Кисіль та Партнери".
Партнерами у цій юрфірмі також стали Анна Бабич, яка наразі є цивільною дружиною Філатова, та Марія Ніжник – хороша знайома подружжя.
У липні 2014 року в кар’єрі Олексія Філатова стався стрімкий зліт: тодішній голова держави Петро Порошенко призначив його заступником Адміністрації Президента України.
Утім, представники юридичної спільноти стверджують: у той час Філатов не лише активно впроваджував судову реформу, а й безпосередньо впливав на суддів та їхні рішення.
"", – розповідає голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков.
За словами керуючого партнера юридичної компанії "Капітал" Дмитра Лошакова, Олексій Філатов, який відповідав в АП за судову реформу, чинив тиск не тільки на Апеляційний суд Києва, а й на інші судові установи, включаючи Вищий адміністративний і Вищий господарський суди України.
"", – згадує Лошаков.
Чим відомий колишній очільник ВГСУ Богдан Львов?
Богдан Львов – колишній український суддя. З 15 квітня 2014 до 2017 року він працював головою Вищого господарського суду України, а згодом став головою Касаційного господарського суду і заступником Голови Верховного Суду.
У сфері господарського правосуддя Богдан Львов працював ще за часів Ющенка, а потім – Януковича, і нововведена судова реформа Філатова його залишила при посаді. Хоча так званна "доброчесність та незалежність" Львова була предметом експертної критики та розслідування правоохоронних органів.
Як з’ясували журналісти "Радіо Свобода", Богдан Львов має російське громадянство, яке отримав ще у 90-х роках та згодом продовжував поновлювати, піднімаючись карʼєрними сходами українського правосуддя. З 5 жовтня 2022 року повноваження судді Львова були офіційно припинені у зв’язку з набуттям ним громадянства рф.
А згодом фігурантом гучної справи став і голова ВСУ Всеволод Князєв.
Його упіймали на гарячому. Ідеться про величезний хабар від людей, які діяли в інтересах олігарха Костянтина Жеваго.
Національне антикорупційне бюро й Спеціалізована антикорупційна прокуратура задокументували отримання хабара у близько 3 мільйони доларів головою Верховного Суду. Князєва було затримано, йому повідомили про підозру. Наразі у справі тривають слідчі дії.
До чого тут Олексій Філатов та юрфірма "Аекво"? І що закидають експосадовцю?
Як свідчать відкриті дані, свого часу детективи Національного антикорупційного бюро проводили досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом можливого незаконного збагачення заступника голови Адміністрації Президента.
З’ясувалось, що Олексій Філатов просто забув вказати у декларації свою цивільну дружину та їхнього сина. Хоча сам Філатов публічно запевняв: "".
"", – зазначає Діана Ловська.
Створенням юрфірми "Аекво" свого часу займались так звані вихідці з "кисілівців". Після Майдану 2014 року адвокатська фірма "Василь Кисіль і партнери" розкололась: Олексій Філатов посів вакантну на той час посаду заступника Адміністрації Президента Бориса Ложкіна. А першою заступницею голови АМКУ тоді ж було призначено Марію Ніжник.
Примітно, що саме після скандалу з декларуванням Філатова, несподівано для всіх, НАЗК у 2018 році зробила висновок про необовʼязковість декларування для керівництва Адміністрації Президента. Тим самим ексчиновник зміг уникнути відповідальності.
Нагадаємо, 12 червня у ГО "Автомайдан" повідомили ім’я судді, у якої виявили частину купюр, переданих у якості хабаря судді Всеволоду Князєву. Ідеться, як підозрюють, про суддю Жанну Єленіну з Верховного Суду України.
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать