І вона від Єрмака? Чому Олену Думу затвердили керівницею АРМА

І вона від Єрмака? Чому Олену Думу затвердили керівницею АРМА
І вона від Єрмака? Чому Олену Думу затвердили керівницею АРМА
Юлія Соколовська - землячка та подруга Олени Думи. Вона, будучи міністром соцполітки, призначила її директором Фонду соціального страхування.

Зараз Соколовська працює заступником керівника голови ОП Андрія Єрмака.

30 червня Кабінет Міністрів призначив головою Національного агентства з розшуку й менеджменту активів (АРМА) Олену Думу. Вона до останнього часу займала посаду заступниці голови Чернігівської ОДА.

За два дні до призначення Дума виграла конкурс на посаду директора АРМА. Під час конкурсу представники антикорупційних організацій застерігали у виборі її кандидатури.

Поганий прогноз та "хрест на АРМА"

Проти призначення Думи головою АРМА виступили Transparency International Ukraine.

На своєму сайті TIU опублікували текст "Призначення Олени Думи може поставити хрест на АРМА", у якому закидали Думі відсутність необхідного професійного досвіду, зокрема повʼязаного із кримінальною юстицією.

І наявність тісних політичних зв’язків. У 2019 році Дума брала безпосередню участь в агітації тоді ще кандидата в президенти України Володимира Зеленського.

Як повідомляє TIU, громадські активісти виявили її зв’язки із ексголовою СБУ Валентином Наливайченком.

Екс-очільниця Чернігівської облдержадміністрації Анна Коваленко є співзасновницею ГО "Антикорупційний рух В. Наливайченка", а її заступницею працювала Олена Дума.

Окрім того, ніби Дума мала ділові контакти з екскерівником кримського управління СБУ, підозрюваним у держзраді Олегом Кулінічем. Олена Дума нібито просувала "його інтереси" на Чернігівщині, хоча жодних подробиць організація не надає.

Але найбільший маркер, зазначає TIU, який вказує на заангажованість очільниці АРМА, є її участь у 2019 році у спільній пресконференції з американським підприємцем українського походження Семом Кісліним, фінансовим донором Рудольфо Джуліані, що є адвокатом колишнього президента США Дональда Трампа.

"Тобто 4 роки тому майбутня очільниця АРМА брала безпосередню участь у спробах дискредитації своєї країни та нинішнього президента США, який зі свого боку всіляко підтримує нашу країну і в протистоянні російській агресії, і в антикорупційному поступі", - наголошують у TIU.

Хто така Олена Дума?

Олена Дума народилась у 1980 році у місті Хмільник у Вінницькій області, закінчила юридичний факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Виходячи з інформації з поданої нею на конкурс до АРМА автобіографії, є професійною чиновницею, з 2006 року постійно обіймала різноманітні посади у міністерствах та інших державних установах, які змінювала кожен рік-два, інколи звільнялась через кілька місяців.

Наприклад, з кінця 2008 по середину 2010 року була заступником директора юридичного департаменту Міністерства охорони навколишнього природного середовища. А з вересня 2010 по лютий 2011 рік працювала у Міністерстві аграрної політики, начальником відділу по зв’язках з Верховною Радою.

Потім менше півроку у Виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Найдовше, з кінця 2011 по 2015 рік, працювала у Державній реєстраційній службі.

Олена Дума тричі змінювала прізвище. Була Литвинюк, Файдевич та Холевицька.

Литвинюк – дівоче прізвище голови АРМА.

Раніше, в її деклараціях фігурувала Литвинюк Лідія Михайлівна, мешканка Хмільника, з якою у Думи є спільне майно. Лідія Литвинюк є також співвласницею ТОВ "Хмільницька центральна аптека".

Приблизно з 2001 по 2012 рік нинішня очільниця АРМА носила прізвище Файдевич. Шість років (з 2007 по 2012) Олена Файдевич на платній основі була помічником нардепа від блоку "Наша Україна – Народна Самооборона" Володимира Мойсика, який з 2016 року є суддею Конституційного суду України.

З 2001 до 2006 року Файдевич офіційно значилась директором ТОВ "Аверс", що спеціалізувався на продажі будматеріалів. У 2009 році у якості директора "Аверса" Олена Файдевич надавала коментар одному з сайтів з нерухомості, радила як краще обирати сантехніку для ванної кімнати.

У 2007-2008 роках Файдевич значилась співвласницею столичного забудовника ТОВ "Елітжитлобуд -Інвест", що зараз, за даними системи Youcontrol, пов’язане з промислово-будівельною групою "Заводу залізобетонних конструкцій №1" Василя Іванченка та Сергія Алексєєва. А у ті роки було пов’язане з оточенням Арсенія Яценюка, у власниках деякий час фігурувала КУА "Ковін Капітал" підприємця з Чернівців Володимира Гнатишина, що був бізнес-партнером колишнього міністра юстиції Павла Петренка, одного з найближчих соратників лідера "Народного фронту" Арсенія Яценюка.

За даними ЗМІ, Гнатишин також є одногрупником Олексія Бурбака – брата лідера фракції "Народний фронт", колишнього міністра інфраструктури уряду Яценюка Максима Бурбака.

У 2012 році нинішня очильниця АРМА взяла прізвище Холевицька, вийшла заміж за Миколу Холевицького, який раніше працював першим заступником начальника Державної екологічної інспекції міста Києва.

Олена Дума також була дотична до екологічної сфери, кілька разів займала різні посади у Міністерстві екології та природних ресурсів.

У 2016 році Олена розлучилася з Миколою Холевицьким і потім, очевидно, змінила прізвище.

До останнього призначення у АРМА вінцем кар’єри Думи у сфері державного управління можна вважати посаду директора Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, яку вона обіймала з січня до травня 2020 року.

Призначила Думу на цю посаду її землячка, також уроженка Хмільника, на той момент міністр соцполітики Юлія Соколовська. У березні 2020 року Соколовська звільнилась з міністерства, через кілька місяців Дума втратила посаду директора у Фонді соціального страхування.

"Тимчасовою комісією встановлені численні факти грубого порушення Думою О.О. законодавства про працю, загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших законів та нормативно-правових актів Фонду. Правлінням Фонду прийнято рішення про звільнення Олени Думи із займаної посади(…), надано протокольне доручення виконавчій дирекції ФСС щодо направлення інформації про результати роботи тимчасової комісії Фонду до відповідних правоохоронних органів", - цитує інформацію з сайту Фонду соціального страхування держагентство "Укрінформ".

Більше ніяких згадок про історію зі звільненням Олени Думи з Фонду соцстраху немає.

Після звільнення з ФСС Дума влаштувалась у Чернігівську обласну держадміністрацію, заступницею голови В’ячеслава Чауса.

І весь цей час судилась з Фондом соцстраху за своє поновлення на посаді голови ФСС. Навіть після рішення уряду про ліквідацію ФСС у грудні 2022 року шляхом приєднання до Пенсійного фонду, судова тяганина Думи не спинялась, дійшла до Верховного суду, наступний розгляд має відбутись у вересні.

Водночас Юлія Соколовська, що призначала Думу керувати ФСС, з березня 2020 року працює в Офісі Президента заступником керівника ОП Андрія Єрмака.

Можна припустити, що саме ці зв’язки були вирішальними під час конкурсу на голову АРМА і визначальними для Олени Думи.

Чому АРМА наразі так важлива?

До рук АРМА за клопотанням правоохоронців може потрапити будь-чиє майно, що потрапило під арешт в ході кримінального провадження.

За рішенням суду АРМА може його продати чи знайти йому тимчасового управителя, кошти від продажу чи оренди мають надходити в бюджет держави.

З початку повномасштабного вторгнення до управління АРМА було передано майна російських власників та їх колаборантів на більш ніж $1,5 млрд. Проте дохід держави від їх реалізації лишається мізерним.

На практиці частина арештованого майна "зникає" ще до проведення АРМА конкурсу на управителя, а інша частина –за конкурсами, організованими АРМА, продається за в рази заниженими цінами.

Що не так з АРМА?

- Розкрадання арештованого майна

Як з’ясувалось під час засідання ТСК у Верховній Раді, що досліджує діяльність АРМА, з моменту арешту майна за рішенням суду і до моменту передання його під управління АРМА ніхто не відповідає за його збереження, і це створює сприятливі умови для розкрадання.

На практиці виходить так, що АРМА у оголошенні на продаж активу, чи пошук управителя для нього, зазначає майно, яке вказувалось у тексті судової ухвали про арешт.

Водночас, чи дійсно воно повністю є в наявності, чи є лише на папері, представники АРМА з управителем зазвичай пересвідчуються лише після підписання угоди про продаж або управління, коли виїжджають на місце.

І зазвичай майна виявляється "менше" ніж зазначалось у судовій ухвалі.

- Непрозорі конкурси АРМА

Найбільше питань викликають непрозорі конкурси на продаж або управителя арештованим майном.

На сайті Агентства відсутня повна інформація про майно, яке АРМА виставляє на конкурс. Щоб її отримати потрібно написати заяву на ім’я т.в.о керівника. Після цього домовитись про особисту зустріч, якщо вдасться дозвонитись за вказаними контактами, та приїхати в АРМА.

Рішення про вибір управителя приймає комісія АРМА, яка складається зі співробітників агентства, на підставі "кращих пропозицій" учасників.

Така процедура очевидно створює ідеальні умови для корупції.

- Недосконале законодавство

Створення АРМА у 2015 році було одним із пунктів плану дій України для візової лібералізації (ПДВЛ) з Євросоюзом.

У ЄС з 2007 року діє рішення Ради ЄС "Про співпрацю між Офісами з повернення активів держав-членів у сфері розшуку та виявлення доходів, одержаних злочинним шляхом, або іншої власності, пов’язаної зі злочинною діяльністю", яке зобов’язує всі країни ЄС утворювати національний Офіс з повернення активів, а також організувати співпрацю між офісами різних країн.

Такий офіс мала створити і Україна для виявлення та конфіскації майна колишнього президента- втікача Віктора Януковича та його оточення.

Європейці надавали свої консультації по законодавству з функціонування агентства, проте Верховна Рада ухвалила закон з суттєвими змінами. Наприклад, чинне законодавство зобов’язує управителя арештованого активу узгоджувати всі свої дії з власниками майна, навіть тими, що перебувають під санкціями.

На практиці ця норма призводить до того, що управляти підприємством фактично лишається підсанкційний власник.

Окрім того, передача арештованого майна в управління АРМА відбувається за ініціативою правоохоронних органів, які можуть звертатись з відповідним клопотанням до суду. І це лишається їхнім правом, а не обов’язком.

Суд, в свою чергу, може передати під управління АРМА майно лише частково. Наприклад, лише корпоративні права, без виробничого комплексу.

Часто накладаються неповні арешти, коли немає однієї або відразу кількох заборон для власника стосовно його майна (відчуження, користування, розпорядження).

Інколи суд у своєму рішенні не визначає, що саме робити з майном – продавати чи передавати управителю. У таких випадках АРМА нічого не може з цим майном робити.

Крім того, існує ризик, що суд в будь-який момент скасує арешт та поверне майно підсанкційному власнику.

Ліквідація АРМА відміняється

Тривалий час точаться розмови про необхідність ліквідації АРМА та передачі її функцій Фонду держмайна.

Голова фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія у лютому пропонував ліквідувати АРМА та передати всі заарештовані активи Фонду держмайна. Головною відмінністю ФДМУ від АРМА є робота з усіма активами виключно через публічну електронну систему Prozorro.Продажі.

У червні 2023 року були прийняті зміни до закону про Фонд держмайна: Фонду надали повноважень займатись управлінням та продажем підсанкційних активів. Проте зміни в законодавстві не торкнулись АРМА, яка паралельно продовжує працювати з арештованими активами, незважаючи на численні корупційні скандали.

Як пояснив нардеп від партії "Голос" Ярослав Железняк, АРМА і надалі управлятиме майном, що у рамках кримінального провадження() було арештовано та за ухвалою суду, передано агентству в управління (зазвичай за клопотанням правоохоронного органу).

Водночас Фонд держмайна оперуватиме активами підсанкційних осіб, громадян країни-агресора та її колаборантів, що були конфісковані в дохід держави згідно із законом про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності РФ та її резидентів, та передані фонду за рішенням Вищого антикорупційного суду. 

Ольга Прокопишина

Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО

Читайте більше новин по темі:


Распечатать