Експерти про заяву НАТО щодо майбутнього України в Альянсі: Відсутність сміливого мислення
Про це заявив генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг, не уточнивши, про які саме умови йдеться. Лідери НАТО не озвучили й термінів потенційного членства України, мовляв, це залежить від "умов". Голос Америки зібрав перші реакції на рішення Альянсу під час саміту у Вільнюсі.
Крісті Райк, заступниця директора Міжнародного центру оборони й безпеки у Талліні, професорка в Університеті Турку, експертка із питань європейської безпекової політики зауважила: “Після всіх переговорів я очікувала принаймні чогось більш… елегантного".
Як пише Райк у мережі Twitter, вислів “коли члени Альянсу погодяться і умови виконаються" звучить так ніби: 1) сьогодні союзники не згодні; 2) виконання умов буде недостатньо, і союзники мають ще погодитись, що вони ще не готові зробити".
After all the negotiations I would have expected at least something more… elegant.
— Kristi Raik (@KristiRaik) July 11, 2023
”when Allies agree and conditions are met” reads like
1) today allies disagree
2) meeting conditions will not be enough, in addition Allies will have to agree, which they are not yet ready to do. https://t.co/ubR0MiTkYv
Генерал у відставці та колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес упевнений, що проблема з позицією НАТО полягає не у реформах, які має зробити Україна, а у “реформах, які мають зробити деякі з наших лідерів”, маючи на увазі лідерів Альянсу.
“Де сміливе, чітке стратегічне мислення, яке створило міжнародний порядок після Другої світової війни?”, - запитує Годжес. Генерал пропонує не вимагати від України “стратегічного терпіння” та стверджує: “Нам потрібна стратегічна хоробрість”.
The problem is is not reforms which Ukraine should make...it’s about reforms that some of our Leaders should make. Where is the bold, clear strategic thinking that created the post WWII international order? Don’t ask Ukraine for strategic patience...we need strategic bravery. https://t.co/K1EN8Wt01X
— Ben Hodges (@general_ben) July 11, 2023
Відомий історик Єльського університету Тімоті Снайдер заявив: “Зараз не час для самостримування чи компромісу з геноцидом”.
Снайдер посилається на публікацію британського аналітика Тімоті Еша та називає її проникливою і переконливою адвокацією.
Incisive and persuasive advocacy from @fromTGA. The right decision right now means a better, safer future for Ukraine – and everyone else. This is not the moment to self-deter or compromise with the genocidal. https://t.co/X8mKwHGILt
— Timothy Snyder (@TimothyDSnyder) July 11, 2023
Тімоті Еш, своєю чергою, застерігає: “Якщо США цього тижня на Вільнюському саміті НАТО не будуть сміливішими лідерами щодо довгострокової безпеки України, історики одного дня можуть запитати: “Хто втратив Україну?” І їхня шокуюча відповідь може бути: президент Джо Байден”.
“Українці - реалісти. Вони знають, що не можуть приєднатися до НАТО, поки йде війна. Вони хочуть того, що вони називають “політичним запрошенням”, яке було б реалізоване лише за відповідних умов”, - пише Еш у британському виданні The Guardian.
Аналітик підсумовує: “Якщо Захід надасть Україні військові засоби для перемоги у цій війні, додавши тверду обіцянку майбутнього членства в НАТО, коли війна закінчиться, тоді США матимуть Європу, яка буде значно більш здатна захистити себе від ослабленої Росії”.
НАТО розчаровує Київ, не запропонувавши Україні чіткого шляху до вступу до Альянсу – з таким заголовком вийшла публікація у газеті The Wall Street Journal.
У ній йдеться, що суперечка щодо місця України в НАТО є однією з кількох суперечок, які погіршують згуртованість альянсу. Автор також підкреслює, що Україна таки досягла успіхів на саміті, попри те, що не отримала бажаної чіткості запрошення – члени Альянсу відмовилися від вимоги, щоб Київ завершив бюрократичний план членства, що могло б відкласти вступ країни до НАТО на роки.
Американський журналіст Майкл Вайс зауважив у Twitter: “Мене ніколи не перестане тішити те, що є люди, які наполягають, ніби НАТО є інструментом гегемонії США, тоді як США майже єдині серед союзників НАТО уповільнюють членство (якщо не відмовляють у ньому) єдиної країни, яка робить те, для чого було створене НАТО”.
Will never cease to amuse me that there are people who insist NATO is an instrument of U.S. hegemony when the U.S. is almost alone among NATO allies in slow-walking (if not denying) membership to the one country doing what NATO was founded to do: https://t.co/eonqLPjpI7
— Michael Weiss (@michaeldweiss) July 11, 2023
Натомість американський сенатор від штату Род-Айленд Шелдон Вайтхаус вважає заяву НАТО щодо України доброю новиною:
“Ще більше хороших новин про НАТО. Браво команді Байдена за допомогу у цьому та щодо Швеції”. Так законодавець відреагував на те, що члени Альянсу погодилися зняти деякі перешкоди для заявки на вступ України.
More good NATO news. Bravo Team Biden for helping this and Sweden come to pass.https://t.co/tgONK1sPvg
— Sheldon Whitehouse (@SenWhitehouse) July 11, 2023
Гельсінська комісія США (Комісія з питань безпеки та співпраці в Європі) своєю чергою нагадала, звертаючись до президента США та керівництва НАТО, що найвпливовіший крок, який вони можуть зробити для стримування російської агресії та забезпечення майбутнього для демократії — це надати Україні чіткий і досяжний шлях до приєднання до Альянсу.
Гельсінська комісія - незалежна агенція уряду США, створена Конгресом, яка має моніторить дотримання гельсінських угод, зокрема, у військово-політичній сфері.
As the @NATO Vilnius Summit begins, we remind @POTUS & NATO leadership that the most impactful step they can take to deter Russian aggression & secure the future for democracy is to provide Ukraine w/ a clear & achievable path to join the alliance @USNATO https://t.co/lR6ZD7cCDV pic.twitter.com/PcMns5shFN
— Helsinki Commission (@HelsinkiComm) July 11, 2023
Аналітик, що базується у Німеччині, Сергій Чесний, колишній голова представництва Фонду Бьолля в Україні, прокоментував у Twitter, як він написав, "голосно і чітко": "Відмовляючи Україні у запрошенні в НАТО зараз, ми запрошуємо більшу війну в наш дім завтра. Мова навіть не про Росію. Йдеться про те, що всі злі режими світу уважно спостерігають, роблять нотатки про нашу м’якість і прораховують свої плани". За його словами, мова не йде про те, щоб "негайно взяти Україну на борт", але важливо було б отримати чітке запрошення.
Let me say it loud and clear: denying a NATO invitation for Ukraine now, we invite a bigger war into our house tomorrow. It is even not about Russia. It is about all the evil regimes in the world carefully watching, making their notes on our softness, and calculating their plans.
— Sergej Sumlenny (@sumlenny) July 11, 2023
Ілля Пономаренко з англомовного видання "Kyiv Independent" назвав дуже слабким виправданням аргументи НАТО про необхідність реформ української армії. Пономаренко нагадав, що ЗСУ сприяли втраті Росією понад 2100 танків, понад 900 БТРів, майже 2500 БМП, понад 80 літаків, майже 100 гелікоптерів, великого ракетного крейсера та загалом зруйнували міф про історичну військову непереможність Росії.
"Давайте принаймні будемо чесними й визнаємо, що Альянс НАТО зараз сам не готовий", - пише Пономаренко.
I can understand it that NATO can’t admit Ukraine while there’s an ongoing war.
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) July 11, 2023
But excuse me, saying that Ukraine’s military still needs reforms to join NATO -- after it has made Russia lose over 2,100 tanks, over 900 APCs, nearly 2,500 IFVs, almost 700 artillery pieces, over…
Шотландський професор стратегічних досліджень Філліпс П. О’Браєн вважає, що аргумент про те, що Україні не можна дати чіткий шлях до членства в НАТО через загрозу війни з Росією спантеличує.
"Чому б це так було?" - риторично запитує науковець.
The argument that Ukraine cant be given a clear pathway to NATO membership because that would mean NATO would have to go to war with Russia now, is truly baffling. Why would that be at all the case?
— Phillips P. OBrien (@PhillipsPOBrien) July 11, 2023
"Хоча Україна покидає вільнюський саміт, не маючи чіткого шляху до НАТО, вона вже сподівається на наступний саміт НАТО у Вашингтоні. Тиск на Байдена, щоб нарешті правильно вирішити це питання, лише посилюватиметься з цього часу", - наголосили у статті "Байден ризикує своєю спадщиною щодо України" для видання The Hill віце-голова правління Фонду Східна Європа в Києві Мелінда Герінг та політичний аналітик Razom for Ukraine Даг Клейн.
Ганна Твердохліб, Ярина Матвійчук, опубліковано у виданні Голос Америки
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать