Внутрішній фронт. Корупційна система "Шлях" - «можуть собі дозволити»

Внутрішній фронт. Корупційна система "Шлях" - «можуть собі дозволити»
Внутрішній фронт. Корупційна система "Шлях" - «можуть собі дозволити»
«Зрадь країну та заплати кілька тисяч доларів»: чому система «Шлях» стала зосередженням кримінальних «схем» і як це виправити.

Черговий корупційний скандал розгорнувся через дії нардепки від президентської фракції Людмили Марченко. НАБУ і САП повідомили про підозру парламентарці та її помічниці.  За версією слідства, Марченко за винагороду у 5300 доларів «вирішувала» питання щодо виїзду чоловіка за кордон як волонтера, внісши його дані до списків системи «Шлях».  Це далеко не перший зафіксований випадок зловживання зі «Шляхом». Більше про систему та її проблеми — у матеріалі hromadske.

Фото:  hromadske qtridxiqexitzzrz

«Можуть собі дозволити»

Після повномасштабного вторгнення, коли чоловікам заборонили виїзд за кордон, системою «Шлях» скористалися багато водіїв та волонтерів призовного віку, аби легально перевозити гуманітарну та медичну допомогу з Європи. 

Система запрацювала із 17 березня 2022 року. За даними, які Мінінфраструктури надало hromadske, станом на початок липня 2023 року до неї внесли 254 тисячі людей. Із них майже 150 тисяч — це водії, які виконують бізнес-перевезення за ліцензіями. На кожен новий перетин кордону ліцензіати мають подавати нову заявку в кабінеті перевізника. 

Ще 104 тисячі — це водії, які перевозять гуманітарну допомогу. Внести їх до системи можливо лише рішенням Міністерства інфраструктури чи обласних військових адміністрацій після розгляду пакету документів.

Різниця в тому, що ліцензіати користуються електронною системою, а волонтери — подають документи в паперовому форматі.

Повертаються до України далеко не всі. За рік роботи «Шляху» 19 тисяч чоловіків скористалися системою для втечі за кордон. Принаймні таке число озвучив керівник профільної тимчасової слідчої комісії, народний депутат від «Слуги народу» Сергій Козир.

Ухилянти у змові з посадовцями намагаються виїхати за кордон, задля чого вносять неправдиві дані до системи. Один із найвідоміших випадків зловживання стався, коли в березні 2022-го за кордон виїхав 29-річний Ігор Портнов, син проросійського політика Андрія Портнова. Він отримав дозвіл від Львівської ОВА, проте лист-прохання, який він використав, виявився фальшивим. 

Завдяки системі «Шлях» десятки львівських депутатів побували за кордоном на відпочинку поміж робочих поїздок. Наприклад, депутат Назарій Бербека із сім’єю відвідав узбережжя Адріатичного моря в Хорватії. Депутат Юрій Ломага перетнув кордон разом із дітьми на півтора тижня. Журналісти «Наші гроші. Львів» припускають, що він, судячи із соцмереж його доньки, разом із сім’єю відпочивав поблизу Дубая — у п’ятизірковому готелі Ajman Saray. Тиждень у двокімнатному номері без сніданків коштує від 19 тисяч доларів, зазначають у виданні. 

У НАЗК пояснюють, що проблеми існують у двох напрямках. Перший — це зловживання посадовцями державних органів, які вносять неправдиву інформацію. Другий — компанії, які мають ліцензії на міжнародні перевезення та всупереч закону продають право зареєструватися водієм у системі «Шлях». 

За словами заступника голови НАЗК Андрія Вишневського, у багатьох порушників навіть немає водійського посвідчення. Схема проста: у машині їдуть дві людини, одна з них — водій за кермом, а ось друга — чоловік, який мав би підміняти водія, - цілком може бути без водійських прав.

Шахраї та їхні ціни

Одну із подібних схем виявили також на Львівщині. Чоловік створив фіктивну компанію для міжнародних вантажних перевезень. Він підробляв договори про працевлаштування, а потім вносив дані про неіснуючих водіїв до системи «Шлях». Виїхати в один кінець можна було за 4,5 тисячі доларів. 

Ще один кейс зловживання органи правопорядку виявили в Луцьку в листопаді минулого року. Керівниця благодійного фонду зі своїм спільником незаконно пропонували чоловікам призовного віку включити їх до системи «Шлях». Вартість такої «послуги» для тих, хто мав намір тимчасово виїхати за кордон, сягала 3 тисячі доларів. Якщо ж чоловік хотів виїхати назавжди — 4 тисячі доларів.

Того ж місяця Служба безпеки України ліквідувала три «канали» для втечі ухилянтів. Порушники підробляли договори найму та оформлювали призовників як других водіїв на міжнародні автобусні рейси. Вартість «квитка на втечу» становила від 3 тисяч доларів. 

«Зловживають загалом невеликі підприємства, ФОПи. Бо, як ми бачимо, великі підприємства опікуються своєю репутацією», — розповідає речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. 

Загалом прикордонники не пропустили більше як 6 тисяч людей, які намагалися виїхати через «Шлях», оскільки ті не змогли підтвердити мету своєї поїздки. 

«Неодноразово фіксували, що водії не знають, куди їдуть, або по що вони їдуть. Не мають підтверджуючих документів. Про таких вносимо інформація в систему “Шлях”, щоб далі відповідні органи врахували цей факт перед наданням людині можливості виїхати за кордон. Також проводиться більш поглиблена перевірка з іншими правоохоронними органами», — зазначає Демченко.

Врятує цифровізація

У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури кажуть, що наявна система розгляду та подачі заяв має низку недоліків. У Кабміні вже є проєкт змін до постанови, який має унормувати це питання. 

На думку заступника міністра Сергія Деркача, проблему можна розв’язати цифровізацією подачі заявок, яку пропонують у проєкті: «Зараз багато заяв направляються в паперовому або відсканованому вигляді, із відсканованими печатками та підписами. Встановити їхню відповідність дуже важко, фактично неможливо. Якщо запровадити електронний підпис, ми точно будемо знати, який благодійний фонд відправляє заявку та нестиме відповідальність. Зараз трапляється, що до нас надходить заявка від якогось благодійного фонду з нерозбірливою печаткою. Ми просимо надіслати повторно, а у відповідь чуємо, що ця організація нічого нам не відправляла».

Цифровізація, за словами Деркача, має також нівелювати корупційні ризики і з боку посадовців: «Якщо заяву державний службовець буде приймати виключно в електронному вигляді, йому буде важко маніпулювати й ухвалювати неправомірні рішення, адже кожен такий випадок буде фіксуватися».

Євгеній Шульгат, опубліковано у виданні hromadske

Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО

Читайте більше новин по темі:


Распечатать