"Змусимо за все заплатити": Шмигаль доручив зафіксувати всі збитки, завдані Росією

"Змусимо за все заплатити": Шмигаль доручив зафіксувати всі збитки, завдані Росією
"Змусимо за все заплатити": Шмигаль доручив зафіксувати всі збитки, завдані Росією
Глава уряду дав доручення міністрам юстиції, інфраструктури та реінтеграції підрахувати всі можливі збитки для кожного громадянина та всю інформацію фіксувати у співпраці з міжнародними партнерами.

Прем’єр-міністр України наголосив, що Росія має відшкодувати всі завдані українцям збитки, тому дуже важливо координувати роботу щодо фіксування всіх втрат. Про це Денис Шмигаль написав у Telegram.

"Під час наради з Мін’юстом, Мінінфраструктури, Мінреінтеграції заслухав інформацію про структуру та класифікацію завданих збитків, які будуть запропоновані міжнародним партнерам", - сказав він.

За словами Шмигаля, у пріоритеті фіксування збитків — "людиноцентричний підхід".

"Завдання - максимально врахувати всі можливі втрати кожного громадянина. У полі зору також збитки економіки, людського капіталу, підприємств. Як на рівні держави, так і на рівні громад", - наголосив глава уряду.

Прем’єр-міністр зазначив, що під час наради також обговорили функціонування та наповнення відповідних реєстрів.

"Усі дані фіксуються різними органами і взаємодіятимуть з Міжнародним реєстром збитків, який було створено у травні на саміті Ради Європи. За підсумками наради дав необхідні доручення відповідальним міністерствам. Примусимо Росію за все заплатити", - підсумував Шмигаль.

Чи є механізми компенсації збитків, завданих Росією?

Відомо, що 8 липня, міністр юстиції Денис Малюська розповів, що після зустрічі міністрів юстиції G7 у Токіо, 7 липня, було знайдено механізм, який допоможе відшкодувати збитки, завдані збройною агресією РФ. Про це він тоді сказав в ефірі національного телемарафону, його слова передавало видання "Укрінформ" .

За його словами, такий механізм складається із трьох ключових елементів:

перший елемент - створення реєстру збитків;створення компенсаційної комісії;заповнення фінансуванням.

Під створення реєстру збитків мається на увазі фіксування та підтвердження всіх фото-, відеодоказів, свідчення свідків тощо.

За словами Малюськи, станом на липень вже було створено міжнародну організацію, яка називається Міжнародний реєстр збитків і до цього приєдналося щонайменше понад 40 країн, які забезпечують його фінансування та функціонування.

Українська сторона очікує, що реєстр повноцінно почне працювати вже ближче до кінця 2023 року.

Створення компенсаційної комісії передбачає орган, який розгляне вимоги і скаже скільки, кому і що має Російська Федерація з погляду компенсації.

Зазначається, що міністри юстиції країн G7 дійшли певного розуміння у цьому питанні, тому залишилися лише юридичні формальності, а пропозиція та дискусії можуть відбутися до кінця літа.

Наповнення фінансуванням є найскладнішим етапом вищезгаданого механізму. За словами Малюськи, це питання також вирішуватиметься в міру наповнення та визначення розміру збитків.

Зазначається, що всі російські кошти, які зараз заарештовані, всі активи РФ, які зараз націоналізуються, спрямовуватимуться у відповідні фонди, які ці компенсації платитимуть.

Однак міністр наголосив, що сума заарештованих активів невелика порівняно з тим, яких збитків завдано. З огляду на це важливим є арешт усіх активів Російської Федерації у країнах.

Що відомо про оцінку збитків, завданих Росією?

Дослідники з "Київської школи економіки" (KSE) у березні проаналізували збитки завдані інфраструктурі України.

Таким чином, станом на лютий 2023 року загальна сума збитків, завданих інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення РФ, збільшилася ще на 6 млрд доларів і становить 143,8 млрд доларів (за вартістю заміщення).

Так збитки збільшились у таких сферах:

житловий фонд — сума збитків досягла $53,6 млрд, загалом пошкоджено чи зруйновано понад 150 тисяч житлових будинків;інфраструктура — збитки цієї сфери оцінюються в $36,2 млрд, за рік війни було зруйновано чи пошкоджено понад 25 тисяч кілометрів доріг державного та місцевого значення та 344 мости та мостові переходи;ліси — збитки на $4,5 млрд, у нових розрахунках вперше додано суму збитків лісів України;освіта — у цій сфері збитки становлять $8,9 млрд, всього було пошкоджено та зруйновано 3170 освітніх закладів;енергетика - сума збитків склала $8,1 млрд;агропромисловий комплекс та земельні ресурси — станом на лютий оцінка збитків цієї сфери становить $8,7 млрд;транспорт — сума збитків становила $3,1 млрд, тому кількість пошкоджених або зруйнованих авто зросла до 223,4 тисячі автомобілів;торгівля - збитки зросла до $2,6 млрд;медицина - загальні прямі збитки цієї сфери оцінюються в $1,8 млрд;промисловість – збитки на $11,3 млрд на кінець лютого 2023-го.

Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО

Читайте більше новин по темі:


Распечатать