"Знімуть броні з держслужбовців": як в Україні мобілізувати 500 тисяч людей за півроку
Півмільйона на війну
Колишній командир "Айдара" Євген Дикий вважає, що деяких успіхів на фронті можна досягти завдяки чисельності бійців. А тому у найближчі півроку Україні необхідно призвати додатково близько 500 тисяч військовозобов’язаних.
Про посилення мобілізації останнім часом говорять різні представники влади, посилаючись на запит військових. Це підтверджував Президент України Володимир Зеленський, голова РНБО Олексій Данилов. У Міноборони зазначали, що план мобілізації поки не виконано, а значить говорити про збільшення чисельності мобілізованих поки що зарано.
"У нас є ще ресурси з погляду правового плану", – говорив під час пресконференції 28 серпня голова оборонного відомства Олексій Резніков.
У Верховній Раді вважають, що мобілізаційний ресурс у країні є. Однак процес іде за планом і не потребує посилення.
"В Україні на даний момент якихось необхідних передумов для збільшення кількості військовозобов’язаних для їхньої мобілізації немає. Все відбувається в тому плановому режимі, як відбувалося з перших днів війни", – говорив член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки нардеп Федір Веніславський.
За словами народного депутата Романа Костенка, поповнити лави ЗСУ 500 тисячами військовозобов’язаних можливо, питання в необхідності.
"Таке рішення має приймати Головком та Президент. Для реалізації є ТЦК, вони мають виконувати плани. Питання, чи потрібно нам 500 тисяч. Мобілізаційний ресурс є", – каже Костенко.
Ресурс є, військкоми — не впораються
ЗСУ могли б посилити випускниками військових кафедр вищих навчальних закладів, вважає військовий юрист Микола Максимов. За словами експерта, за останні 10-15 років близько 2 млн українців здобули профільну освіту, і входять до мобілізаційного резерву.
Поповнити армію за потреби можна і держслужбовцями, які мають броні під час мобілізації. Серед них помічники суддів, секретарі судового апарату, всілякі помічники міністрів та депутатів.
"У законодавстві зазначено, що є категорії працівників, які можуть бути заброньовані під час військового стану, але за зверненням керівників. Вони вирішують, які стратегічні кадри підприємства, міністерства, організації мають бути заброньовані. Якщо в законі позначити, що забронювати можна лише, припустимо, міністрів та їхніх заступників, а помічників та адміністративний персонал — ні, їм відмовлятимуть у бронюванні", — каже " Максимов.
Експерт зазначає, що в судах вже є подібна практика: працівників, які мають військовий досвід або цінні для ЗСУ спеціальності, не бронюють. При цьому юрист додає, що військкомати і без втручання законодавців запросто відмовляють у бронюванні, якщо йдеться про приватні організації, які є стратегічно важливими об’єктами, але, на думку військкомів, не є настільки важливими як міністерства.
"Нещодавно обговорювали проблему бронювання у великих холдингах, які входять до стратегічно важливих об’єктів та мають право на бронювання співробітників. Працівники звернулися до військкомату, щоб отримати відстрочку, а їм відмовили, посилаючись на те, що неправильно оформлено трудовий договір, указ про прийняття на роботу не підтверджено", – каже Максимов.
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать