Білоруський карбамід потрапляє до ЄС, незважаючи на санкції
При цьому в транспортних документах значаться інші компанії, на які санкції не поширюються.
Приблизно так само компанії, постачальники білоруської деревини до ЄС, оминають санкції, вказуючи у документах, що сировину везуть із Киргизстану. Митна служба не фіксує порушення.
На думку експерта, доки можна приховати походження товарів та структуру власності компаній-постачальників, обходити санкції буде відносно легко.
На сайті flagma.com білоруська компанія «Техноспецтрейдинг» пише, що може вільно імпортувати карбамід у країни Євросоюзу і не лише. Тонна гранульованого карбаміду коштує близько трьохсот євро.
Але єдиний виробник карбаміду (сечовини) у всій Білорусі — це державна компанія «Гродно Азот», яка виробляє й інші добрива. ЄС, Канада, США, Велика Британія ще у 2021 році запровадили щодо неї санкції через порушення прав людини та основних свобод на території Білорусі.
Санкції щодо «Гродно Азоту» не поширюються на всю Білорусь. Тому технічно експортувати карбамід із країни можна. Але в Білорусі речовину виробляє лише одне підприємство — це підтвердили журналісти Siena, литовського партнерського центру OCCRP.
Білоруські та литовські журналісти також розповіли, що достатньо змінити назву експортера у ввізних документах, і товари від підприємств, що потрапили під санкції, можна провозити через кордон без перевірки.
Однією з компаній, за які видавав себе «Гродно Азот», була вищезгадана «Техноспецтрейдинг».
Проте не лише «Гродно Азот» заробляє на експорті до ЄС, попри санкції. Аналогічним чином оформляють угоди також торговці деревиною. Раніше Білорусь була одним із найбільших постачальників лісу, але коли через санкції поставки припинилися, обсяг імпорту з Казахстану та Киргизстану зріс майже у вісім тисяч разів.
З січня 2022-го до початку лютого 2023 року до Польщі ввезли близько 5300 тонн деревного палива — нібито з Киргизстану. При цьому в грудні 2022 року киргизька влада заявила, що деревину з Євразійського економічного союзу до ЄС взагалі не експортують.
Документи, які супроводжують імпорт «киргизького» лісу, явно підроблені. Литовські журналісти під прикриттям зустрілися з постачальником деревини, який сказав, що на сировині не написано, де її виготовлено, і запропонував написати в документах усе, що вони забажають. OCCRP та партнери розповіли, як працюють такі схеми.
Санкції порушують і під час експорту товарів з ЄС. У травні 2023 року журналісти OCCRP та «Важливих історій» писали, як безпілотники та електроніка, які російські збройні сили використовують проти України, потрапляють до Росії через Казахстан.
За словами представниці митної служби Чехії, у них не зареєстровано жодного випадку конфіскації білоруського карбаміду у зв’язку з порушенням міжнародних санкцій: «Якщо товар продає особа, яка не включена до списку санкцій, то немає підстав затримувати вантаж за підозрою у порушенні міжнародних санкцій».
У пресслужбі Єврокомісії журналістам сказали, що зараз ЄС не розглядає можливості запровадження вторинних санкцій щодо Казахстану через постачання до Росії товарів подвійного призначення.
Іржі Скухровець з аналітичного агентства DatLab зазначає, що дотримання санкцій насамперед перевіряється під час в’їзду до ЄС: «Якщо порушення неочевидне, у нас мало можливостей забезпечити дотримання санкцій. Ми не можемо, наприклад, довести, де насправді імпортер взяв карбамід, а найчастіше ми навіть не маємо бажання це з’ясовувати».
Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО
Читайте більше новин по темі:
Распечатать