Смерть Андрія Іванчука: що не так із офіційною версією

Смерть Андрія Іванчука: що не так із офіційною версією
Смерть Андрія Іванчука: що не так із офіційною версією
Як повідомив голова Верховної Ради, сьогодні, 25 вересня, помер народний депутат України Андрій Іванчук. Причина смерті не повідомляється, але, за інформацією деяких видань, помер п’ятдесятирічний нардеп від тромбу, що відірвався.

Швидше за все, саме такою буде офіційна причина смерті. Нічого дивного у цьому не було б, якби не деякі моменти з біографії Іванчука, про які чомусь скромно замовчують усі, хто написав про його раптову смерть. Звичайно, про мертвих або нічого, або правду. Тому, розуміючи спікера парламенту Стефанчука, який мовчить, ми все ж таки звернемо увагу на деякі аспекти життя депутата трьох скликань Андрія Іванчука.

Для початку нагадаємо його парламентську біографію – за три скликання, а обрався Іванчук до Ради вперше у 2012 році від «Батьківщини» і навіть був там заступником голови фракції – він встиг змінити три політичні сили: з «Народного фронту» перейшов до Юлії Тимошенко, потім повернувся до свого друга Яценюка і, нарешті, пішов у групу «Довіра».

Нічого б такого, проте під час своєї парламентської діяльності засвітився й в інших скандалах. У 2021 році Офіс генпрокурора відкрив (з другої спроби) проти Іванчука кримінальну справу за кнопкодавство, але, як усі розуміють, справа була марною формальністю – за те, що нардепи голосують за себе «і того хлопця», треба пересаджати півпарламенту. Тож, хоча формально це й злочин, особливого невдоволення у давно звиклого і не до таких фокусів своїх «слуг» виборця вчинок Іванчука не викликав. Тим більше на тлі інших його колег, які витворюють речі гірші.

Проте варто нагадати і огидну бійку, в якій брав участь Іванчук ще у 2015 році, коли разом із натовпом своїх колег-депутатів напав на Олега Барна, побивши героя війни. (Олег Барна прийшов до парламенту з війни та пішов на неї у лютому минулого року знову, де й загинув у квітні 2023 року, захищаючи свою країну на фронті, на відміну від колишнього «фронтовика» Іванчука). Втім, це теж лише характеризує померлого політика, а не вносить сумніву в офіційну версію його смерті.

Сумніви про те, що смерть Іванчука була природною, викликають кілька речей. По-перше, це спільний бізнес із Ігорем Коломойським, який Іванчук заперечував, а Коломойський підтверджував.

Звичайно, безглуздо стверджувати, що опальний олігарх якось причетний до смерті нардепа. Але дивує той факт, що Андрій Іванчук, будучи головою одного з ключових комітетів Ради з економічної політики, мав спільний бізнес з Ігорем Коломойським, причому у сфері альтернативної енергетики, під що намагався протягнути відповідний закон. І заперечував водночас очевидні речі.

Справа давня, і говорить вона не про те, що олігарх якимось боком причетний до смерті депутата, а про те, що в біографії останнього все аж ніяк не таке чисте, як тепер заявляють з високих трибун, оплакуючи його смерть.

Тим більше, що зв’язки з Коломойським меркнуть на тлі історії про силове захоплення фітнес-центру «Софійський» у центрі Києва компанією «БФ груп», до якої причетний Іванчук. До того ж, під час журналістського розслідування з’ясувалося, що до рейдерського захоплення причетні білоруси. Точніше – Артур Гранц, білорусько-український бізнесмен та друг Андрія Іванчука.

Історія трапилася у 2017 році, тоді фірма «БФ груп» силовими методами захопила фітнес-центр навпроти Мін’юсту. Директором та засновником фірми був помічник Іванчука у парламенті Юрій Грищенко. Іншим засновником – Володимир Яценюк. Останній – родич «фронтовика» Арсенія, якого так люто захищав нині покійний Іванчук, б’ючи натовпом Барну. Згодом через низку кіпрських офшорів «БВ Груп» перейшла у володіння Артура Гранца, друга Іванчука.

Іванчук, звичайно ж, заперечував зв’язок з фірмою і навіть самим Грищенком, але раптово з’ясувалося, що на останнього оформлена не лише фірма, а й скромне житло нардепа в Іванковичах під Києвом:

І знову з’явилися офшори – навіть власний будинок Іванчук зареєстрував через віргінський «Портдил корп».

Крім того, з біографії покійного випливає, що він тісно пов’язаний із ще одним олігархом – багаторічним основним спонсором Арсенія Яценюка та його «Фронту змін» Леонідом Юрушевим.

Леонід Юрушев – вкрай непублічний бізнесмен, тому мало хто знає, що цей уродженець Донецька, який зараз має грецький паспорт, спільно з Рінатом Ахметовим побудував бізнес-центр «Леонардо» у Києві, а в його «Інтерконтиненталі» були штаби Віктора Януковича та "Партії Регіонів". У 2014 році Юрушев оперативно змінив покровителів і став вкладатися в Яценюка, завівши до парламенту серед інших й Іванчука. За це він отримав практично монопольне становище на ринку дьюті-фрі за прем’єра Яценюка і мав вплив на скандальну "Укрзалізницю" водночас. Саме під час прем’єрства Яценюка, коли Іванчук відстоював свого партійного шефа з кулаками у парламенті, Дніпропетровський завод «Дніпровагонрембуд» Юрушева отримав від "Укрзалізниці" півмільярда гривень замовлень.

Ці скандали канули в Лету, але на тлі раптової смерті цілком здорового і ще не старого нардепа бачаться під дещо іншим кутом. Особливо на тлі того, що до Яценюка, на відміну від більшості інших представників минулої влади, нинішня, здається, особливих претензій не має. Як і до спонсорів Яценюка. Водночас цікавим видається той факт, що самовисуванець Іванчук, який не приєднався до фракції «Слуга народу», отримав у парламенті останнього скликання досить непогане крісло у комітеті з питань фінансів, митної та фіскальної політики.

Звичайно, всі ці викладки можуть бути абсолютним збігом, але слід пам’ятати, що дивна смерть Іванчука у нинішньому скликанні Ради далеко не перша. Чого варта хоча б смерть «слуги народу» Антона Полякова, який незадовго до свого «передозу» метадоном у таксі перейшов до групи «За майбутнє» Коломойського. Втім, сподіваємося, що смерть Андрія Іванчука все ж таки була трагічною випадковістю. Однак питання вона все ж таки викликає, особливо з урахуванням його біографії.

Столтенберг підтвердив участь Зеленського та розповів, що запропонують Україні на саміті НАТО

Читайте більше новин по темі:


Распечатать