Чому обвалився Дегтярівський шляхопровід, та що з ним буде далі
В останній день вересня у Києві трапилася неординарна подія – у розпал реконструкції, яка триває з червня, обвалився Дегтярівський шляхопровід. Дивом обійшлося без жертв та постраждалих, адже у зв’язку з активною фазою робіт розв’язка перекрита для проїзду з літа. У день аварії у підрядника – ТОВ “Ростдорстрой” з оточення мера Одеси Геннадія Труханова – запевнили, що беруть всю відповідальність за інцидент на себе та усуватимуть його наслідки за власний кошт, навіть не чекаючи результатів експертиз. Після цього у столичній адміністрації видихнули та без будь-яких коментарів процитували заяву підрядника. Водночас міські чиновники не згадали, що підряд вартістю 920 млн гривень цій компаній віддали без конкурсу, незважаючи на триваючі кримінальні провадження за підозрою у неякісному виконання дорожніх робіт та “розпилах” бюджетних коштів. Деталі та причини аварії встановлюватиме експертиза, але вже зараз активісти проводять аналогії з Шулявським шляхопроводом, реконструкція якого розтягнулася на п’ять років, а вартість при цьому зросла майже втричі.
Як стало відомо KВ, 2 жовтня 2023 року в групі “Ростдорстрой” (RDS) заявили, що “інцидент” на Дегтярівському шляхопроводі “не вплине на експлуатаційні характеристики майбутнього моста” та опублікували розширену оцінку того, що трапилося.
“Про причини. Інцидент стався на будівельному майданчику (!), де проводились ремонтні роботи. Це все технічні моменти, які можуть трапитися під час будівництва. Чекаємо проведення експертизи, щоб говорити більш об’єктивно. Про відповідальність. Оскільки Дегтярівський шляхопровід було виведено з експлуатації, місцева влада не несе відповідальність за об’єкт. За дані види робіт оплата не виконувалась, збитків міському бюджету не нанесено. Як уже було наголошено, відповідальними за виконання робіт на об’єкті є група компаній RDS”, – наголосили у підрядника.
Також в “Ростдорстрої” запевнили, що реконструкція буде завершена вчасно, хоча у день обвалу повідомлялося про відтермінування введення в експлуатацію розв’язки “через необхідність усунення недоліків”.
У компанії підтвердили чутки про те, що застосований тип балок через свою довжину 36 метрів є експериментальними та раніше використовувалися в Україні лише один раз (при відновленні зруйнованого мосту біля Бородянки на Київщині.- KВ).
“Дегтярівський шляхопровід – другий міст в Україні, де будуть застосовані балки завдовжки 36 метрів. Раніше максимальна довжина цього типу балок, яку могли виготовити українські підприємства, становила 33 метри. Перед тим, як отримати дозвіл на використання у проєкті, будь-які нові балки проходять сертифікацію та експертизу”, – зауважили в RST, додавши, що деталі та причини події, що трапилася, встановлюються із залученням експертів.
Що трапилося
В суботу, 30 вересня 2023 року, стався обвал прогонової будови Дехтярівського шляхопроводу на перетині вулиць Дегтярівської та Олександра Довженка, який з червня поточного року знаходиться на реконструкції. Зі слів очевидців під час монтажу сьомої балки вона зламалася, падаючи спричинила ефект доміно і обвалила всі попередньо встановлені балки. В результаті вся прогонова будова “лягла” на дорогу.
За кілька годин у Київській міськдержадміністрації (КМДА) обвал конструкцій шляхопроводу підтвердили офіційно. У повідомленні запевнили про відсутність жертв та постраждалих та сухо зазначили, що на місці працюють аварійно-рятувальні служби та фахівці, які з’ясовують причини інциденту. Ввечері того ж дня від столичної влади послідувала доповнена інформація, в якій з посиланням на замовника робіт – КК “Київавтодор” (*) – йшлося, що відповідальність за проведення робіт на об’єкті несе виключно підрядник.
“Під час монтажу 7-ої балки у проектне положення вона втратила свою стійкість. При падінні балка зачепила частину вже змонтованої конструкції, що призвело також до порушення її стійкості та падіння інших 6-ти балок прогонової будови”, – саме так в КМДА сформулювали деталі аварії.
Водночас, у мережі почали ширитися версії можливих причин того, що сталося. Зокрема, озвучувались сумніви щодо якості застосованих балок та бетону, з яких вони вироблені. У відповідь на такі закиди речник АТ “Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської” Даніїл Ваховський, яке виробляє балки для цього шляхопроводу, поспішив заявити “Суспільному”, що на їхніх потужностях балки такого зразка виготовляють не вперше, і вони пройшли всі необхідні експертизи. Також він зауважив, що підрядна компанія ТОВ “Ростдорстрой” (**), яка монтує балки, прийняла їх без зауважень, відтак, до них претензій бути не може.
Ще одну можливу причину обвалу озвучив військовий ЗСУ, київський волонтер та активіст Олег Симороз. За його інформацією, в КК “Київавтодорі” вимагали від ТОВ “Ростдорстрой” відкрити рух шляхопроводом вже 5 жовтня цього року. Ймовірно, як припускає він, через це у підрядника могли відхилитися від технологій, не закріпивши вже встановлені балки. Він провів аналогію цієї ситуації з поспішним відкриттям Шулявського шляхопроводу, дорожнє покриття на якому поспіхом укладали вночі при низьких температурах, щоб столичний мер в костюмі Санти напередодні нового 2020 року відрив рух шляхопроводом. Олег Симороз зазначив, що вантажівки, які проїхалися шляхопроводом на його урочистому відкритті, зім’яли свіже асфальтобетонне покриття і невдовзі його довелося заміняти за бюджетний кошт.
З чого все почалося
Шляхопровід у складі розв’язки на перетині вулиці Дегтярівської та Олександра Довженка було побудовано у 1963 році. У 1994 році, згідно зі звітом, його стан був оцінений як передаварійний, а у 2017-2021 роках – як непрацездатний, у зв’язку з чим і було прийнято рішення звести нову споруду без використання елементів існуючого мосту.
Реконструкцію цього шляхопроводу передбачили розпорядженням КМДА від 8.02.2021 року №185. У травні 2021 року “Київавтодор” замовив розробку відповідного проєкту реконструкції у ТОВ “Слобожанський проектний дім” за 11,49 млн гривень. КМДА затвердила проєктну документацію своїм розпорядженням від 23.05.2023 року №284 (наразі текст цього документу у відкритому доступі знайти не вдалося).
У травні поточного року у “Київавтодорі” зазначили, що через аварійний стан Дегтярівського шляхопроводу його тимчасово посилили додатковими опорами і демонтували частину балок, але він тривалий час потребує заміни. Заплановано, що новий шляхопровід матиме ширину 40 метрів (на 12 метрів ширше, ніж нинішній). У рамках реконструкції, як зазначили у корпорації, планують також оновити покриття вулиць Дегтярівської, Олени Теліги та Олександра Довженка у районі розв’язки.
1 червня 2023 року між КК “Київавтодор” та ТОВ “Ростдорстрой” був підписаний договір на проведення реконструкції Дегтярівського шляхопроводу вартістю 920 млн гривень. Реконструкція передбачає повну заміну шляхопроводу. Підрядником “Ростдорстрой” для вказаних робіт було обрано без конкурсу, адже бажаючих позмагатися з ним більше не знайшлося. Згідно з опублікованим тоді експертним звітом щодо розгляду проєктної документації, загальна кошторисна вартість реконструкції становить 1,27 млрд гривень.
До слова, для участі в закупівлі ТОВ “Ростдорстрой” надало довідку, що бетонні суміші та розчини для виконання вказаних робіт закуповуватиме в АТ “Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської”.
За даними Єдиного веб-порталу використання публічних коштів Spending, станом на 2 жовтня 2023 року ТОВ “Ростдорстрой” отримало на придбання матеріалів та за виконану частину робіт з реконструкції Дегтярівського шдяхопроводу 41,12 млн гривень.
Про підрядника
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Ростдорстрой” зареєстровано у 2005 році в Одесі. Статутний фонд – 5,13 млн гривень. Кінцеві бенефіціарні власники – Євген Коновалов і Юрій Шумахер. Засновник – ТОВ "Юттема АУ ГмбХ" (Австрія), директор – Олексій Андрюшин.
ТОВ “Ростдорстрой” входить до однойменної групи Юрія Шумахера і Євгена Коновалова. Компанії групи займаються будівництвом доріг і автомагістралей. Основні активи групи – ТОВ “Ростдорстрой” і ПП “Київшляхбуд” (***). Шумахер і Коновалов також є співвласниками компаній, що працюють у сфері нерухомості та транспорту.
Юрій Шумахер – депутат Одеської міської ради, член фракції "Довіряй справам". Вказана фракція представляє партію мера Одеси Геннадія Труханова (на колажі праворуч), якого 4 травня поточного року було заарештовано за підозрою у розтраті при покупці адмінбудівлі заводу “Краян”. На наступний день після затримання Геннадій Труханов вийшов із СІЗО під заставу у 13,4 млн гривень, яку вніс за нього одеський депутат з тієї ж фракції "Довіряй справам" Дмитро Танцюра.
ТОВ “Ростдорстрой” фігурує в ряді кримінальних проваджень. Зокрема, НАБУ розслідують можливу розтрату 200 млн гривень службовими особами "Укравтодору" та його підрозділів під час ремонту автодоріг Н-11 Дніпро-Миколаїв та Т-15-08 у Миколаївській області (провадження №42017150000000243). Згідно з матеріалами справи, “Ростдорстрой” під час робіт на дорозі Т-15-08 не дотримувався вимог проектної документації при виготовленні асфальтобетону, що зменшувало витрати, та в результаті привласнював бюджетні кошти.
Серед іншого ТОВ “Ростдорстрой” підозрюється у привласненні бюджетних коштів при ремонті мосту через річку Кобелячок на замовлення Служби автомобільних доріг (САД) Полтавщини (провадження №12019170000000302 від 22.08.2019 року), а також під час виконання будівельних та ремонтних робіт доріг на території Миколаївської області на замовлення САД Миколаївської області (провадження №12020150030001782 від 06.05.2020 року).
За даними Clarity Project, в результаті участі у публічних закупівлях ТОВ "Ростдорстрой" уклало 594 договори на суму 83,57 млрд гривень. Найбільші замовники – САДи (колишні облавтодори. – KВ), в тому числі Київської області.
Договір на реконструкцію шляхопроводу на перетині вулиць Дегтярівської та Олександра Довженка є третім досвідом співпраці "Ростдорстрою" з “Київавтодором”. Перше замовлення корпорації вартістю 110,72 млн гривень (оплата по факту 88,55 млн гривень) було у 2020 році на реконструкцію Пейзажної алеї, друге – вартістю 22,08 млн гривень на виконання додаткових робіт на Пейзажній (оплата по факту 15,25 млн гривень). KВ повідомляла, що в ході виконання цих робіт столичні чиновники не дозволяли ознайомитися з документами по цій реконструкції навіть депутатам. Так, позафракційний депутат Київради VIII скликання Олександр Пабат заявляв, що у Департаменті транспортної інфраструктури КМДА відмовили йому у наданні проектних планів по реконструкції Пейзажної алеї, обгрунтувавши це відсутністю технічних можливостей, а саме – відсутність сканера.
Разом з цим постійним підрядником “Київавтодору” є ПП “Київшляхбуд”, що також входить до групи “Ростдорстрой”: між сторонами підписано 102 договори на понад 5 млрд гривень. Зокрема, останній дороговартісний договір (ціна – 274 млн гривень) було укладено 22 травня 2023 року на проведення капремонту вул. Александра Довженка, що пролягає під Дегтярівським шляхопроводом.
ПП “Київшляхбуд” та КК “Київавтодор” фігурують у спільному кримінальному провадженні №12018100040007420, у рамках якого з серпня 2018 року правоохоронці розслідують можливе привласнення та розтрату майна при виконанні цією фірмою договору на капремонт вул. Алматинської. Правоохоронці з’ясували, що ПП “Київшляхбуд” проводив грошові операції фіктивного характеру, переводячи сплачені бюджетні кошти у готівку.
КК “Київавтодор” заснована Київрадою у 2002 році. Генеральним директором корпорації з 5 липня 2022 року є Олександр Федоренко. Він же з 19 травня 2020 року очолював цю комунальну корпорацію на правах виконувача обов’язків керівника.
КК “Київавтодор” підпорядковується Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор. Діяльність зазначеного департаменту з 9 листопада 2021 року спрямовує особисто голова КМДА Віталій Кличко (на колажі ліворуч).
* КК “Київавтодор” (Код ЄДРПОУ: 03359026)
** ТОВ “Ростдорстрой” (код ЄДРПОУ: 33658865)
*** ПП “Київшляхбуд” (код ЄДРПОУ: 36156238)
Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі
Читайте більше новин по темі:
Распечатать