Що відомо про організатора атаки на Ізраїль — Мохаммеда Дейфа?

Що відомо про організатора атаки на Ізраїль — Мохаммеда Дейфа?
Що відомо про організатора атаки на Ізраїль — Мохаммеда Дейфа?
Він керівник військового крила ХАМАС. А ще ізраїльська розвідка полювала на нього два десятки років. Вважається, що після авіаудару Дейф став інвалідом: втратив руку і ногу, отримав параліч, пересувається на інвалідному візку, але все одно залишився в строю.

Про це пише видання Financial Times, зібравши думки ізраїльських та палестинських аналітиків.

Мохаммед Діаб Ібрагім Масрі народився у таборі біженців у 1965 році у палестинському місті Хан-Юніс. Про нього відомо так мало, що навіть його ім’я залишається загадкою. У відкритому доступі існує лише одна його зерниста фотографія.

Мохаммед закінчив Ісламський університет Гази. Там він долучився до театрального мистецтва, вступивши до акторської трупи. Батьки Мохаммеда билися в арабо-ізраїльських війнах, і він у свідомому віці наслідував їхній приклад. Наприкінці 1980-х, у перші роки існування ХАМАС, юнак приєднався до руху. На початку кар’єри Мохаммед застосовував здобутий акторський досвід під час зйомок у пропагандистських роликах. Незабаром він зайняв більш чільне місце у військовій «Бригаді аль-Кассама» і став відомий як один із найперспективніших і найжорсткіших командирів. Тоді ж отримав і прізвисько «Дейф» (тобто «гість») через манеру ненадовго зупинятися у лояльних до організації палестинців, тим самим уникаючи виявлення розвідкою. Він наблизився до Яхія Айяша, командира-«інженера» ХАМАСа, організатора кількох терактів в автобусах.

У наступні роки Мохаммед Дейф став відомий як експерт із озброєнь і один із творців лабіринту тунелів під сектором Газа, а також некерованих ракет «Касам». Саме вони активно застосовуються ХАМАСом останні 22 роки (за цей час ракети зазнали низки модернізацій. — Прим. ред.).

Опитані виданням аналітики описують Дейфа як людину, чия здатність постійно розвиватися разом із технологічними досягненнями ізраїльської армії була продемонстрована під час жорстокої 11-денної війни між палестинським угрупуванням бойовиків та Ізраїлем у 2021 році. ХАМАС тоді розгорнув безліч низькотехнологічних ракет у спробі знищити повітряний простір Ізраїлю. Тоді у Залізного купола майже закінчилися боєприпаси до того, як було укладено перемир’я.

На думку ізраїльських спецслужб, Дейф організував чимало терактів, зокрема збройні напади на ізраїльських військовослужбовців. Спецслужби у відповідь неодноразово намагалися нейтралізувати Дейфа. Вважається, що у 2014 році під авіаударом ізраїльської авіації загинула одна з його дружин, дочка та син, хоча у ХАМАСі спростували цю інформацію.

7 жовтня Мохаммед Дейф опублікував 10-хвилинне звернення про початок операції "Потоп Аль-Акси". На думку військового керівництва руху, Ізраїль неодноразово переступав червоні лінії у святині ісламу мечеті Аль-Акса, влаштовував поліцейські рейди на віруючих. Дейф закликав «вигнати окупантів зі священної землі», звернувся до інших арабських країн для того, щоб вони приєдналися до військових дій.

Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі

Читайте більше новин по темі:


Распечатать