Як рибальські судна Росії можуть використовуватися для диверсій та військової розвідки

Як рибальські судна Росії можуть використовуватися для диверсій та військової розвідки
Як рибальські судна Росії можуть використовуватися для диверсій та військової розвідки
За останні два роки біля берегів Скандинавії сталося кілька загадкових інцидентів із пошкодженням підводної інфраструктури. Останній стався 8 жовтня — тоді китайський контейнеровоз вивів із ладу газопровід між Фінляндією та Естонією, вважає фінська поліція.

Центр "Досьє" вивчив власників корабля і знайшов у них зв’язки з Росією. А підозрюваними в попередніх інцидентах взагалі були російські судна.

Розслідувачі Центру виявили, що компанія, яка володіє одним із цих кораблів, має тісні зв’язки з мурманським спецназом ФСБ, потенційно відповідальним за підводні операції. А на перший погляд мирний рибний рефрижератор, як з’ясувалося, має спеціальне обладнання для підводних робіт, бере участь у російському держоборонзамовленні та швартується біля військових баз — а одразу після цього вирушає в рейс до європейських портів. Власники судна, мабуть, особисто знайомі з головнокомандувачем ВМФ Росії. Зрештою, до шпигунської діяльності можуть бути залучені судна найбільшого російського рибного холдингу — групи «Норебо». Група стала лідером ринку завдяки близькій дружбі засновника з однокурсником Путіна Миколою Єгоровим.

Підводні диверсії можуть говорити про те, що Кремль посилив розвідку у прикордонних водах та активно використовує для цього цивільні судна. Через це в країнах НАТО все частіше згадують про «червоний хук праворуч» — гіпотетичну ситуацію, за якої російський Північний флот ВМФ прийде до Атлантики, перерізавши підводні кабелі та морські шляхи, що з’єднують Європу та США. Потім, відповідно до цього ж апокаліптичного сценарію, флот атакує ракетами східне узбережжя Штатів. Такі прогнози досі сприймають зі скепсисом. Але схоже, що сценарій прямої морської війни з НАТО існує і принаймні опрацьовується російською розвідкою.

У неділю 22 жовтня архангельський фотограф Віталій Вашуткін додав на спеціалізований сайт fleetphoto.ru і свою сторінку у Вконтакті кілька красивих фотографій, зроблених тим же днем у порту. На одній з них був відбитий буксир, що здавався крихітним на тлі величезного контейнеровозу, що йде слідом. Через кілька днів фотографія зникла з fleetphoto.ru – згадку про неї тепер можна знайти лише через веб-архів.

«Занадто багато уваги до цієї фотографії», — написав Вашуткін у відповідь на запитання кореспондента Центру «Досьє»   , чому видалили знімок

Забагато уваги до контейнеровозу Newnew Polar Bear було привернуто після прес-конференції поліції Фінляндії, що відбулася 24 жовтня. За версією поліції, в ніч на 8 жовтня це судно зруйнувало своїм лівим переднім якорем газопровід, що з’єднує Фінляндію та Естонію дном Балтики, причому якір волочили дном, перш ніж він врізався в трубу. Відірваний якір - вагою шість тонн - знайшовся неподалік, його якраз підняли на поверхню в день прес-конференції. Красива фотографія Вашуткіна підтверджувала слова фінської поліції: на знімку, зробленому майже через два тижні після події, чітко видно, що Newnew Polar Bear не має лівого переднього якір.

 qtxidrtiqhuiqddzrz

Судно Newnew Polar Bear з відсутнім лівим переднім якорем 22 жовтня у порту Архангельськ. Джерело: Helsingin Sanomat (журналісти завантажили фото до зникнення з fleetphoto.ru)

Листування кореспондента «Досьє» з автором фотографії.

Газопровід - він називається Balticconnector - був запущений у 2019 році, щоб знизити залежність Фінляндії від російського газу. Після жовтневої аварії він повернеться до роботи не раніше квітня 2024 року. На прес-конференції фінська поліція наголошувала, що їм не вдалося поговорити з капітаном Newnew Polar Bear відразу після події, а зараз власник, китайська компанія, неохоче відповідає на запити фінської влади. Однак слідство все ще не знає, чи вважати пошкодження газопроводу терактом, чи це випадковий інцидент.

Китайський бізнесмен Фань Юйсінь: медичні маски та Севморшлях

Центру «Досьє» вдалося знайти кінцевого власника, який стоїть за ланцюжком компаній навколо Newnew Polar Bear. Це китайський підприємець Фань Юйсінь, якого багато що пов’язує з Росією. Там він володіє великим бізнесом і, можливо, навіть має адміністративний ресурс.

Як ми знайшли Фань Юйсіня? У розпорядженні редакції є низка документів щодо Newnew Polar Bear, наприклад страховий сертифікат. На період з 15 червня 2023 року до 20 лютого 2024 року судно застраховане в англійській страховій компанії на користь китайського власника — фірми Hainan Xin Xin Yang Shipping із провінції Хайнань. Також у нас є сертифікат про реєстрацію, який судно отримало влітку 2023 року, коли переходило під гонконгський прапор. У цьому документі власником також зазначено Hainan Xin Xin Yang Shipping, а фрахтувальником - New New International Shipping з Гонконгу.

Власник та фрахтувальник Newnew Polar Bear, фрагмент сертифіката про реєстрацію судна. Джерело: Центр «Досьє»

Якщо замовити в китайському реєстрі компаній виписку на Hainan Xin Xin Yang Shipping, видно, що вона володіє іншою китайською фірмою — Leduoke International Logistics (Chongqing), а вона володіє шанхайською Shanghai Leduoke Supply Chain Management. Кінцевий бенефіціар шанхайської компанії є бізнесмен Фань Юйсинь (Fan Yuxin, або 樊昱忻).

У 2016 році Фань Юйсінь зареєстрував на Нижегородській вулиці в Москві компанію з довгою назвою «Рус-кіт центр освіти та культури». Директором було призначено Андрія Корчакова — правда, судячи з записів у телефонних книгах, ця людина більше відома як фахівець з аварійних робіт служби газу в підмосковному Домодєдово.
. Справи фірми швидко пішли в гору, в 2018-му виручка склала близько 2 млрд рублів, а в 2022-му - 9,6 млрд. Зараз компанію перейменували в Торгмолл, офіс знаходиться вже не в промзоні, а в бізнес-центрі. Омега-Плаза», володіє компанією не безпосередньо Фань Юйсінь, а шанхайська Shanghai Leduoke Supply Chain Management, що належить йому.

Торгмолл, як видно з судової практики, займається залізничними перевезеннями, наприклад відправляє сибірський ліс за кордон. Компанія не гидує і дрібними держзамовленнями: наприклад, у розпал пандемії забезпечила п’ятьма тисячами медичних масок підмосковних податкових інспекторів та чотирма тисячами масок адміністрацію підмосковного міста Шаховська, врятувавши на цьому близько 200 тисяч рублів.

Влітку 2023 року структури Фань Юйсіня придбали п’ять суден-контейнеровози, включаючи Newnew Polar Bear, щоб зайнятися перевезеннями Китай — Росія — Китай Північним морським шляхом. Цей проект буквально обласканий російською владою: 7 липня, коли Newnew Polar Bear вийшов у свій перший рейс Санкт-Петербург - Шанхай, навіть відбулася прес-конференція в агентстві ТАРС.

Дивне тралення у Шпіцбергена

Пошкодження газопроводу Balticconnector – не перша дивна підводна аварія. Лише півтора роки тому на весь світ прогримів інший інцидент — раптовий вихід з ладу оптоволоконного кабелю, який з’єднує архіпелаг Шпіцберген із материковою Норвегією. На Шпіцбергені розташована одна з найбільших у світі супутникових станцій SvalSat. Кабель передає звідти інформацію, яку використовують у NASA та Європейському космічному агентстві, а також для відстеження морського трафіку.

Сигнал зник рано вранці 7 січня 2022 року. Як пізніше з’ясувалося, під впливом певної зовнішньої сили відбувся обрив кабелю. Це трапилося там, де морське дно різко йде вниз, глибина зростає з 300 до 2700 м, уточнювали в компанії — операторі кабелю. Представник норвезької поліції говорив , що в районі аварії на дні знайшли сліди впливу тралових дощок, тобто обладнання рибальського судна.

Що таке тралення і навіщо потрібні тралові дошки?

Але є важливий аспект. За інструкцією, якщо у водах ведеться риболовля, кабель зв’язку не може просто валятися на дні, а має бути закопаний на глибину до двох метрів, зазначали в норвезькому медіахолдингу NRK. Виходить, якщо такий кабель справді пошкодили тралом, то винні не лише рибалки, а й компанія, яка прокладає оптоволокно. Норвезька поліція, не маючи ясної картини, через два місяці просто закрила справу.

Журналісти NRK, відстеживши морський трафік, дійшли висновку, що вранці 7 січня на місці аварії знаходилося одне єдине судно — російський рибальський траулер «Мелькарт 5». Документи, які є у «Досьє», підтверджують, що судно годиться на роль підозрюваного: воно оснащене двома тралами — для лову пікші та тріски, це донні трали, тобто «Мелькарт 5» справді міг «дотягнутися» до дна в районі інциденту. А дані сервісу MarineTraffic   показують, що з ранку 6 січня до вечора 8 січня Мелькарт 5 перетнув лінію кабелів не менше 20 разів. Що взагалі траулер робив у цьому місці, незрозуміло: кабелі позначені на карті, а риболовля біля них суворо заборонена.

«Проблема в тому, що ми не знаємо точно: чи справді кабель був закопаний у дно, а якщо так, то як глибоко», — розмірковує у розмові з «Досьє» журналістка-розслідувачка з NRK Інгілд Еріксен.

У ході свого розслідування кореспонденти NRK звернулися за коментарем до власника "Мелькарт 5" - компанії "Мурман Сіфуд". Її представник Андрій Роман, пославшись на капітана судна, заявив , що «Мелькарт 5» ні до чого. Поліція допитала команду траулера, але не виявила доказів проти російських моряків.

За даними Marinetraffic, траулер «Мелькарт 5» перетнув трасу підводних кабелів зв’язку в місці аварії понад 20 разів

Як господар «Мелькарт 5» пов’язаний із морським спецназом ФСБ

«Що сказати про компанію „Мурман Сіфуд“? Судна не все нові, але в хорошому стані працюють нормально. Атмосфера на судах - "рівняйся, смирно"! У сенсі – жорстка атмосфера», – розповідає мурманський моряк Павло   , з яким нам удалося поговорити.

У компанії «Мурман Сіфуд» увагу «Досьє» привернув заступник генерального директора, Арнольд Кукушкін. На старій версії сайту компанії він фігурує на цій посаді, починаючи з 2018 року.

Стара версія сайту компанії «Мурман Сіфуд»

Справа в тому, що повний тезка Арнольда Кукушкіна — високопосадовець УФСБ у Мурманській області як мінімум з 2010 по 2015 рік. У документі 2010 року він згадується як начальник підрозділу УФСБ, а в документі 2015 року як представник УФСБ.

Чим саме займався Кукушкін у спецслужбі, невідомо. Проте є ще одна зачіпка: чекіст добре знайомий із керівництвом спецзагону ФСБ з Мурманська під назвою «Косатка». Це серед іншого бойові підводники   . Але перш ніж розповідати про підводників, пояснимо, як ми знайшли їхній зв’язок із Кукушкіним. У 2018 році ефесбешник став одним із засновників громадської організації ветеранів та співробітників спецназу спецслужб «Вимпел-Північ». Інший співзасновник — Ігор Євгенович Кондаков, колишній командир тих самих «косаток». Кондаков очолював спецзагін ФСБ як мінімум з 2001 по 2013 рік   . Востаннє Кондаков згадувався у пресі на початку 2021 року, коли полковник ФСБ у відставці розповідав про будні свого загону мурманським студентам.

Витяг з ЄДРЮЛ з громадської організації чекістів (ІПН 5190078876), один із засновників — колишній співробітник ФСБ Арнольд Кукушкін, інший — колишній командир спецназу «Косатки» Ігор Кондаков

Ще один перетин Кукушкіна з морським спецназом ми знайшли завдяки доступу до злитих баз. До номера мобільного телефону Кукушкіна прив’язана сторінка "Вконтакте" на ім’я Арнольда Мельникова. У цьому акаунті немає жодної публікації, зате є три друзі: мурманський депутат-єдинорос Віктор Сайгін, родичка Кукушкіна на ім’я Марія та якийсь Віталій Кожинський.

Нині Кожинський — підполковник запасу ФСБ, а раніше також служив у «Косатці». У такій якості він згадується у регіональній пресі, а його соцмережі заповнені відповідними фотографіями. Наприклад, у 2012 році боєць позував із майже десятком медалей, включаючи держнагороди «За заслуги перед Вітчизною» ІІ ступеня та медаль Суворова, а також відомчі чекістські: «За відмінність у військовій службі» та «За участь у контртерористичній операції». Ще одна медаль – із зображенням косатки – є ювілейною нагородою спецзагону. На іншому фото, зробленому в Териберці, Кожинський одягнений у футболку з логотипом ФСБ та гідрокостюм. Можна припустити, що у загоні «косаток» приятель Кукушкіна служив бойовим водолазом.

kozhinsky_face

kozhinsky_medali

Віталій Кожинський із медаллю спецзагону ФСБ «Косатка». Джерело: соцмережі Кожинського

Хто такі «косатки»? РОСН (регіональний загін спеціального призначення) ФСБ народився Мурманську 1994 року для охорони стратегічних об’єктів, включаючи Північний флот ВМФ (особливо атомні об’єкти). В одному з нечисленних інтерв’ю командир Ігор Кондаков описував три типи бійців загону: парашутисти, альпіністи та бойові плавці. Спецназівці можуть приземлитися з парашутом на Північному полюсі, а потім із аквалангом піти під лід, малював образ Рембо Кондаков. На навчаннях «косатки», наприклад, запобігали захопленню атомного криголама противником і знешкоджували терориста на атомному підводному човні під Мурманськом.

Мурманський бард Ігор Кольцов, добре знайомий із «косатками», присвятив їм кілька пісень. В одній із них він описує бійців як безстрашних підводних диверсантів.

«Маска, ласти, два балони,
Ніж є для оборони.
З підводного човна вихід у море
Лише торпедний апарат.
Пара мін диверсійних,
АПС, запас патронів.
Хлопець сміливий - зробив справу,
І хоч у бар, хоч на парад», — співає бард у пісні «Водолази зі спецназу».

У «Досьї» переконалися, що Арнольд Кукушкін працює у «Мурман Сіфуд» і досі. Наш кореспондент зателефонував до мурманської компанії, нібито бажаючи передати колишньому чекісту запрошення на захід. Секретарка підтвердила, що Кукушкін працює в компанії, а запрошення можна надіслати з кур’єром. У «Мурман Сіфуд» Кукушкін як мінімум із 2018 року: отже, у 2022 році — коли трапилася історія з «Мелькарт 5» та підводним кабелем — колишній ефесбешник уже був заступником директора.

Кореспондент «Досьє» відправив повідомлення Кукушкіну в месенджері, попросивши відповісти на запитання, але реакції не було.

Нова доктрина: війна без воєнного часу

У термінології країн НАТО поширений вираз "червоний хук справа". Це гіпотетична ситуація, коли російський Північний флот ВМФ прийде зі своїх баз на Кольському півострові до Атлантичного океану, знищивши підводні лінії зв’язку, що з’єднують Америку та Європу. Настане хаос, у цей час російські кораблі вдарять ракетами східного узбережжя Штатів — теоретично так розвивається цей сценарій. Роздуми на цю тему останнім часом часто з’являються у великих ЗМІ, наприклад , у травневій колонці європейського кореспондента The New York Times.

Навіть якщо путінський режим поки що всерйоз не думає пробити горезвісний червоний хук, це не заважає російським спецслужбам працювати в цьому напрямку. Такий висновок випливає із трисерійного фільму-розслідування The Shadow War — «Тіньова війна»,випущеного журналістами з чотирьох північних країн — Данії, Норвегії, Швеції та Фінляндії — навесні 2023 року. Там йдеться, що спецслужби Росії активно залучають до своєї діяльності цивільні судна. Автори розслідування склали список із 50 таких судів: на їхню думку, кораблі можуть займатися шпигунством або навіть підготовкою диверсій, що виглядають з боку випадкових інцидентів, на кшталт пошкодження труби якорем або кабелю — рибальським тралом.

Що ще фільм The Shadow War?

Норвезька журналістка Інгілд Еріксен – одна з авторів The Shadow War. Ще багато років тому її джерела, лоцмани норвезьких портів, описували цікавий факт: піднімаючись на борт російських суден, вони чули, як екіпаж обговорює якісь додаткові «завдання», наприклад, сфотографувати якийсь об’єкт чи спостерігати за військовим судном у тому порту. Ці завдання, як зрозуміли норвезькі лоцмани, ставили російські спецслужби. Таке відбувалося протягом багатьох років, але після анексії Криму у 2014 році і тим більше після початку повномасштабної війни в Україні діяльність різко активізувалася, описує Еріксен розмови із джерелами Центру «Досьє».

База підводних човнів Північного флоту ВМФ у Гаджиєво під Мурманськом. Північному флоту відводять особливу роль у майбутній війні Росії з НАТО. Джерело: стоп-кадр із програми «Військове приймання» телеканалу «Зірка»

Влітку 2022 року президент Путін підписав нову Морську доктрину Росії. Сьомий розділ присвячений мобілізаційним заходам для підготовки цивільних судів до воєнного часу. Сказано, що дообладнати та підготувати судна потрібно завчасно; тобто поставити військову, диверсійну або розвідувальну техніку, наприклад, на рибальський траулер можна і до початку воєнного часу, простіше кажучи, прямо зараз - і це пряма вимога нинішньої доктрини.

Новою Морською доктриною дуже вражений головний редактор видання The Barents Observer Томас Нільсен. Редакція знаходиться в крихітному містечку, але важливому норвезькому порту Кіркенес майже на кордоні з Росією і багато років висвітлює все, що пов’язане з морем. Нільсен, який побував у Росії понад 300 разів   переконаний, що рибалки й раніше мали трохи шансів відмовити ФСБ, ГРУ чи СЗР у їхніх «проханнях», а зараз це просто неможливо.

«Думаю, російські військові, припускаючи майбутню війну, хочуть добре орієнтуватися у ворожих водах: знати у всіх подробицях узбережжя Норвегії, його мілководдя та фіорди. Їм потрібна докладна карта - портів, морського дна, об’єктів узбережжя. Таку інформацію неможливо отримати лише з супутника, тому вони й залучають рибальські чи вантажні судна, їхні екіпажі», — розмірковує Нільсен у розмові з «Досьє».

Нам також вдалося поговорити з моряком із Мурманська на ім’я Олександр   — він почав ходити в море ще за радянських часів. Наразі Олександр входить до старшого командного складу на рибальському судні. Його слова підтверджують побоювання норвезьких журналістів. Він каже, що за останні десять років роль ФСБ у житті рибалок сильно зросла. Наразі вихідці зі спецслужби входять до керівництва практично кожної рибальської компанії — у цьому плані перехід Арнольда Кукушкіна з УФСБ до заступників директора «Мурман Сіфуд» здається Олександру досить пересічною історією.

«За радянських часів на кожному судні перший помічник капітана був із органів. Не знаю, чим вони більше займалися: характеристики на екіпаж писали чи шпигунили. Наразі щось схоже повертається, тільки не на рівні окремого судна, а на рівні всієї компанії. Але чим вони там зайняті, я й досі не скажу. Може, правда, якісь особливі завдання ставлять, а може, протирають штани на теплому місці», — каже Олександр.

Гонитва за «Таурусом»

Норвезький журналіст Хавард Гуллдахл – ще один із авторів фільму-розслідування The Shadow War. Журналіст захопився шпигунською темою після того, як джерело у норвезькій спецслужбі   розповів йому практично детективну історію. Якось співробітники стежили за передбачуваним агентом ФСБ, який перетнув кордон у районі Кіркенеса. В одному з портів на півночі Норвегії чоловік зійшов на борт російського рибальського траулера, пробув там кілька годин і зійшов, несучи в руках чорний портфель. Так і не з’ясувавши, що було в портфелі, спецслужба упустила передбачуваного агента ФСБ.

Судно називалося "Таурус". Почавши відстежувати його пересування останні десять років, Гуллдахл виявив, що траулер поводиться дуже підозріло.

«Кінець жовтня 2018 року. „Таурус“ рибачить поблизу Шпіцбергена. І ось на захід від порту Олесунн розпочинаються масштабні навчання НАТО. „Таурус“ йде до Олесунна. Там відбувається зміна екіпажу, приблизно 40 людей. Ці люди їдуть з Мурманська до Олесунна через всю Норвегію. Чому саме туди, а не до сусіднього з Росією Кіркенеса? Звісно, завжди можна знайти економічні причини. Збіг у тому, що Олесунн став вигідним портом саме тоді, коли там знаходилися учасники натовських навчань, — міркує Гуллдахл. — Після Олесунна „Таурус“ не рибачить, а йде прямо в Тромсе, в районі якого саме знаходиться американська субмарина».

Вже знімаючи The Shadow War, журналісти ще більше зміцнилися у своїх підозрах проти "Таурусу". 29 листопада 2022 року судно вкотре прийшло в Тромсе — для зміни екіпажу, як видно з документів, що є у «Досьє». Траулер простояв кілька днів, а пізно ввечері 2 грудня вирушив у рейс. Його маршрут проходив повз порт Гротсунд, куди рівно в цей час зайшов американський атомний підводний човен нового типу — «Південна Дакота». Вважається, що її дуже важко виявити. «Таурус», пройшовши за кількасот метрів, міг вловити акустичні сигнали субмарини, припускають журналісти NRK. Самі вони пливли катером слідом за «Таурусом».

Американський підводний човен типу «Південна Дакота» поблизу Тромсе ввечері 2 грудня 2022 року. Джерело: скріншот Shadow War

Фотографія, зроблена членом екіпажу «Тауруса» у кабіні керманича ввечері 2 грудня. Джерело: соцмережа «Вконтакті» Павла Краєва

Однокурсник Путіна у рибному бізнесі

Хазяїн підозрілого «Тауруса» – гурт «Норебо» мурманського бізнесмена Віталія Орлова. На офіційному сайті вона називає себе одним з найбільших гравців рибної галузі на світовому ринку. Так сильно вирости «Норебо» дозволила агресивна скуповування дрібніших компаній, які мають квоти на вилов риби. А вести агресивну скуповування, у свою чергу, дозволили практично необмежені кредити державного Ощадбанку. Якщо вивчити бухгалтерську звітність численних компаній усередині групи за 2022 рік, стає зрозумілим, що саме держбанк, а не бізнесмен Орлов є фактичним господарем «Норебо».

Загальна виручка всіх бізнесів   холдингу - майже 98 млрд рублів. Борг групи перед Ощадбанком на 31 грудня 2022 - 131 млрд рублів. Цей борг покритий закладеним майном — акціями компаній, судами, майновими правами — на 192 млрд. Чи багато це чи мало для «Норебо»? Навесні цього року Forbes оцінював усю вартість групи у $1,2 млрд, або приблизно 94 млрд рублів на дату публікації   .

Виходить, Ощадбанк прокредитував «Норебо» у розмірі майже півторної вартості групи, а у заставі тримає більш ніж подвійну. Саме тому ми говоримо, що саме Ощадбанк фактично й має «Норебо».

Борги та застави «Норебо»

Щедрість Ощадбанку до мурманських рибалок може бути пов’язана з високим покровителем «Норебо» — однокурсником Путіна, юристом Миколою Єгоровим. Джерело «Досьє», яке добре знає Орлова та його бізнес, стверджує, ніби Єгоров та його юридична фірма ЄПАМ навіть неформально мають 10-відсоткову частку в «Норебо».   . Її дали за лобістські зусилля в Ощадбанку, допомогу з рибними квотами, розрулювання ситуацій з криміналом, уточнює співрозмовник. Втім, він не надав нам документів, де згадувалося б ця 10-відсоткова частка.

Натомість «Досьє» має копію допиту Орлова в поліції, з якого випливає, що ЄПАМ колись допомогла йому уникнути рейдерського захоплення бізнесу. В Орлова багато років тривав конфлікт із іншим засновником «Норебо» — Олександром Тугушевим: той вважав, що його несправедливо викинули з бізнесу, і хотів відступних. Якогось моменту Тугушев залучив на свій бік представників чеченської діаспори на чолі з депутатом Держдуми Адамом Делімхановим, а також бізнесмена Іллю Трабера   , заявив на допиті Орлов Переговори з ними взяли він юристи Єгорова. Вони кілька разів зустрілися з представниками Делімханова в офісі ЄПАМ, після чого чеченці та Трабер вирішили не брати участь у конфлікті.   .

Микола Єгоров знаходиться у списку санкцій Великобританії. Державний Ощадбанк потрапив узагалі під усі можливі санкції. Натомість гурт «Норебо» ця доля обійшла — незважаючи на шпигунську історію з «Таурусом» та близькість до кремлівського режиму.

Хто такий Микола Єгоров і чому він такий могутній?

Миколі Єгорову 76 років. У 1970-х він навчався на одному курсі юрфаку Ленінградського держуніверситету з Володимиром Путіним. Пізніше саме Єгоров міг познайомити однокашника з пітерським політиком Анатолієм Собчаком, давши старт політичній кар’єрі Путіна. А ще Єгоров якийсь час працював у фірмі «Проспект-Н», де працював і Дмитро Медведєв, видно зі злитих баз. На виборах 2000 року Єгоров був довіреною особою Путіна.

Кар’єра юриста різко пішла вгору після приходу Путіна до влади. Якщо 2002 року в заснованій ним фірмі ЄПАМ працювало 27 осіб, то 2011-го — 220 осіб. ЄПАМ брала участь у міжнародних процесах від імені Російської Федерації, пише Forbes. А ще фірма по суті торгувала своїм адмінресурсом на широкому ринку, кажуть джерела видання.

Варто Єгорову зайти до якогось бізнес-проекту — слідом за ним йшли гроші Ощадбанку, звернули увагу в «Досьє». Найяскравішим прикладом є Антипінський нафтопереробний завод. Єгоров володів там часткою з 2008 року, збільшив її 2013-го, а потім завод набрав майже $2 млрд кредитів Ощадбанку, розповідає РБК. Щоправда, це закінчилося арештом основного власника Антипінського НПЗ, але Єгоров не постраждав і згодом успішно продав свою частку.

У прес-службі «Норебо» заявили, що дадуть відповідь на запитання «Досьє», лише якщо кореспондент особисто прийде на інтерв’ю до мурманського офісу. Оскільки редакція «Досьє» знаходиться за межами Росії, вирушити до Мурманська ми не можемо.

Траулер "Таурус". Джерело: соцмережа «Вконтакте» члена екіпажу

Мирний рефрижератор на військових об’єктах

Вивчаючи будні «Таурусу», у «Досьї» знайшли ще одне підозріле судно. Це рефрижератор "Петроградський". Він об’їжджає траулери в море, збираючи рибу, а потім відвозить її до Мурманська або європейських портів. А підозрілий «Петроградський» тим, що цей мирний рефрижератор чомусь брав участь у російському держоборонзамовленні — прокладав військовий кабель дном моря.

Цю історію ми виявили в основі судових рішень. 2016 року мурманська фірма «Норман» підписала контракт у рамках держоборонзамовлення. Підводний кабель повинен з’єднувати Північноморськ та Северодвінськ, тобто головну базу Північного флоту ВМФ із другою за значимістю базою. Виконував контракт саме «Петроградський». З рефрижератором провели «мобілізаційні роботи» та відправили трасою майбутнього кабелю — обстежити морське дно та брати проби. Пізніше між підрядниками розгорілася суперечка, тому й виникло відповідне судове рішення.

Рефрижератор "Петроградський". Джерело: соцмережа «Вконтакте» Олега Агєєва, власника компанії «Норман»

Чи міг «Петроградський» випадково взяти участь у держоборонзамовленні — наприклад, не було підрядів на перевезення риби, судно простоювало, господарі заробляли як могли? Міг, але й інші роки мирний рефрижератор регулярно з’являвся на військових об’єктах.

Останні знайдені нами випадки – літо 2022 року. У ніч на 22 липня, невдовзі після опівночі, «Петроградський» зайшов у Святоноську затоку в Баренцевому морі і провів там близько доби, видно по MarineTraffic. Святоноська затока входить до ЗАТО Острівної, там розташований пункт базування військових кораблів, вся затока — заборонена зона для цивільного флоту. Залишивши військову базу, «Петроградський» на 12 годин зупинився ще й у східній частині острова Харлів — там розташувалася невелика військова частина радіотехнічної служби Північного флоту ВМФ.

Завітавши до військових об’єктів, «Петроградський» незабаром повіз рибу до голландського порту Велсен.

Рейси на рибному рефрижераторі часто виконує мурманська транспортна компанія «Немо», видно з документів, що є у «Досьє». Має дуже примітний власник — видатний підводник Олексій Полещук. Він багато років очолював Підводну федерацію Мурманської області, а у 2016 році навіть взяв участь , хоч і на других ролях, у встановленні світового рекорду з підлідного занурення.

А ще Полещук, мабуть, непогано знайомий із головнокомандувачем Військово-морським флотом Росії Миколою Євменовим. Колись Євменов командував дивізією підводних човнів, а згодом — Північним флотом ВМФ. Тоді він товаришував з місцевими байкерами і навіть одного разу ініціював мотопробіг на честь дня ВМФ і річниці Північного флоту. У заході брав участь і байкер Полещук, який носить у цій тусовці прізвисько Hohol. На одній із фотографій видно, як Полещук вітається з майбутнім командувачем ВМФ Росії, як зі старим знайомим.

Бізнесмен-байкер Олексій Полещук і командувач Північного флоту ВМФ, а зараз головнокомандувач ВМФ Микола Євменов на заході навесні 2018 року. Джерело: соцмережа «Вконтакте» Вадима Чвертка, фотографа на мотопробігу

Центру "Досьє" не вдалося зв’язатися з Олексієм Полещуком. Однак ми запитали своїх співрозмовників, пов’язаних із рибною галуззю, що вони думають про участь мирного рибного рефрижератора у прокладанні військового кабелю. Двоє з них, не знайомі між собою один — моряк із Мурманська, другий — експерт рибної галузі , відповіли абсолютно однаково. Вони навели як приклад рибальське судно типу СРТМ-К середній рибальський траулер морозильний (кормового тралення) × російського виробництва — шляхом нескладних мобілізаційних заходів воно перетворюється на мінний тральщик корабель для виявлення морських мін × . Рибальський флот завжди мав подвійне призначення, так повелося ще з радянських часів, кажуть наші співрозмовники. Тому поняття «мирне судно» у російських реаліях є дуже відносним.

Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі