Як Кремль змушує українців під окупацією брати російські паспорти
Дані вказують на те, що українцям відмовляють у медичній допомозі та вільному пересуванні, поки вони не приймуть російське громадянство.
Європейська мовна спілка (EBU), альянс суспільних ЗМІ, включаючи BBC, у ході розслідування провела інтерв’ю з біженцями.
Вони розповіли про невпинну проросійську пропаганду на окупованих землях.
Одна біженка з окупованих територій, Лариса, розказала журналістам EBU, що її подрузі не дали інсулін, що є головною частиною лікування діабету, допоки вона не подала заяву на російський паспорт.
Іншій подрузі довелося прийняти громадянство Росії, щоб їй полікували зламану руку, розповіла Лариса.
Жінка також розповідає про інші види тиску на українців, яких змушують ставати росіянами.
"Не видають пенсії без російських паспортів, не дають їжу без російських паспортів, а про медичні послуги не може бути і мови. На дорогах багато блокпостів. І кожен раз вони зупиняють тебе, перевіряють твої документи, і потім кажуть, що наступний раз без російського паспорта не пропустять".
"Тож люди мусять отримувати ці документи. Тому що якщо хтось, скажімо, має корів у одному селі та продає молоко в іншому, то пересуватися між селами неможливо".
Розповідь Лариси про тиск щодо російських паспортів підтверджують інші біженці, наприклад Людмила (це її не справжнє ім’я) з окупованої частини Запорізької області.
"Коли йдеш у лікарню, тобі необхідно мати російський паспорт. Якщо не маєш російського паспорта, тебе не лікуватимуть. Якщо їздиш на своїй машині і тебе спиняє патруль, а ти не маєш російського паспорта, вони можуть просто забрати твою машину. Тому люди змушені отримувати їх".
"Пенсіонери змушені отримувати російські паспорти, щоб отримати пенсії. Це питання виживання".
У минулому Росія давала паспорти жителям сепаратистських грузинських регіонів Абхазії та Південної Осетії, а пізніше використала це як частину свого виправдання для вторгнення в Грузію у 2008 році.
Російська програма
Але Людмила та її подруга Оксана (це також несправжнє ім’я) кажуть, що головною причиною, чому вони покинули свої домівки, було те, що їхніх дітей змушували вчитися за російською шкільною програмою.
"Нас спровокували на виїзд через відкриття російської школи, і нас змусили туди йти. Нам сказали, що якщо ми не відпустимо туди дітей, то їх заберуть і нас позбавлять батьківських прав".
"Коли відправляєш своїх дітей до школи, ти мусиш отримати російський паспорт. Якщо у тебе немає російського паспорта, твоя дитина матиме проблеми і ти матимеш проблеми".
"Які проблеми? Тебе позбавлять батьківських прав. Вони заберуть ваших дітей і це все - ви залишитеся без дітей", - каже Людмила.
У жінки брали інтерв’ю в центрі для біженців у Запоріжжі - її родичі досі під російською окупацією і вона боїться, щоб її не ідентифікували.
Раніше у 2023 році Росія оприлюднила нові шкільні підручники, які мають на меті виправдати її вторгнення в Україну. Вони неправдиво зображують Україну як агресивну державу, якою керують націоналістичні екстремісти і якою маніпулює Захід, який нібито використовує країну як "таран" проти Росії".
Оксана каже, що поїхала в тому числі через те, що вона боїться, що її 20-річного сина заберуть до російської армії і змусять воювати з українцями.
Пропаганда
Історик Артем Петрик був у Херсоні під час російської окупації. Він розповідає, як російська влада намагалася впливати на місцеве населення.
"З перших днів окупації вони захопили контроль над телебаченням і почали транслювати російське радіо. Там був потік фейків про Україну та Захід. Радіо прославляло російську армію і російську державу".
"І повсюди у місті вони розвішали білборди з портретами російських царів, полководців, були гасла, що Херсон – місто з російською історією, Росія тут навіки і так далі".
"Вони намагалися нав’язати російську ідентичність через публічний простір. Вони відзначали дні російського прапора, дні Росії, розвішували білборди і, звісно, намагалися встановити контроль над школою. Запровадили російську шкільну програму, головне – уроки історії. І там, звісно ж, намагалися нав’язати світогляд Росії", – каже Петрик.
Лариса описує зусилля русифікувати населення з боку окупованої влади як ще одну зброю Росії.
"Це те саме, що зброя - не та, що стріляє, а моральна. Іноді така моральна зброя б’є сильніше, ніж кулемет. Тому що кулемети стріляють раз і все, а моральні тиснуть на тебе щодня. Це дуже важко", - каже Лариса.
Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі