Бандит з Сумщини, котрий провів колони окупантів, отримав вирок за держзраду
Про це редакція 368.media дізналася із вироку Роменського суду за ч. 2 ст. 111 КК.
Десять років тому Попсуя засудили за побиття, або ж «умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження». Ще раніше, за даними джерел у правоохоронних органах, а також певних банківських документів, які є в розпорядженні журналістів, Попсуй був засуджений за «незаконне поводження зі зброєю». У спеціальному мобільному додатку, який відображає, як абонент записаний у телефонній книзі інших людей, Попсуй вказаний як «Гена Вышыбало», «Гена бандит», «Первомай Гена братва», «Гена Первомайск Смотрящий», «Гена Решала Скала»
Попсуй з’явився в Ромнах у 2021 році і почав налагоджувати зв’язки з місцевим криміналітетом. На другий день повномасштабного вторгнення РФ, Попсуй на власному автомобілі приїхав на автозаправку, щоб зустріти там російських військових. Він супроводив колону російської військової техніки, допомагаючи їм обʼїхати трасу, на які розміщувались підрозділи ЗСУ і територіальної оборони.
У матеріалах справи є відео з камери спостереження автозаправки. На записі видно, що автомобіль зупиняється біля кіоску. Одночасно підʼїжджає декілька одиниць військової техніки і зупиняються біля цього автомобіля. Водій і військові відходять у напрямку будівлі кіоску, де їх дії далі не відслідковуються камерою спостереження. У цей же проміжок часу інший автомобіль, який стояв поруч різко рушив із місця. Через декілька секунд чоловіки повернулися і обвинувачений та один із окупантів сіли в цивільну автівку.
Місцеві жителі бачили, як машина їхала попереду, а військова техніка за нею. Люди знімали це і росіяни зупинялися та відбирали телефони. Громадяни потім упізнали в обвинуваченому того чоловіка, який був із окупантами — поводився вільно, наче вони заодно.
Деяким місцевим жителям вдалося залишитися непоміченими і зберегти записи. На відео видно обвинуваченого, який пересувається без будь-якого примусу і тиску з боку російських військових. Після розмови в альтанці росіянин і чоловік у цивільному разом сідають в автомобіль та продовжують рух. Свідка, який зняв це відео, в судовому засіданні допитували із застосуванням заходів безпеки.
Обвинувачений розстався з окупантами в сусідньому селищі і вернувся додому. За даними слідства, того дня він супроводив колону із 128 одиниць військової техніки, що рухалася на Київ.
Пізніше після звільнення Чернігівської області у серпні 2022 року цей чоловік неодноразово повідомляв представнику збройних сил РФ про знаходження техніки та складів зброї ЗСУ, надсилав йому в Telegram координати особового складу.
Один зі свідків — старший офіцер, який розвозив мобілізованих по військовим частинам. Інколи він привозив мобілізованих до міста Ромни та бачив, як обвинувачений неодноразово підходив до мобілізованих чоловіків та цікавився, звідки та куди вони їдуть. Один раз свідок навіть хотів поспілкуватися з обвинуваченим сам, але той ухилився від розмови. Двічі офіцер бачив, що обвинувачений на своєму автомобілі їхав слідом за автобусом із мобілізованими, одного разу доїхав аж за Пирятин, а тому він зробив висновок про переслідування чи стеження за військовими. Офіцер поділився з знайомим працівником СБУ, але ніяких офіційних заяв чи рапортів не подавав.
У судовому засіданні обвинувачений не визнав вину. Сам він із Миколаївської області. На Сумщині перебрався восени 2020 року і почав проживати з дівчиною, якій тоді ще не було 18.
Чоловік розповів, що 25 лютого поїхав придбати пальне для машини на заправку, що поряд із його домівкою. Але заправка не працювала. У цей час він побачив, що із перехрестя швидко поїхало декілька автомобілів, а люди, які були поруч, також швидко пройшли повз нього, кажучи, що треба розходитись. Він для себе припустив, що, можливо, рухаються якісь військові, можливо військова техніка, однак ніяких характерних звуків не чув, а тому вирішив перечекати і купити каву у кіоску навпроти. А потім на заправку прибула російська військова техніка. Підійшли солдати, один із яких навів на нього автомат і велів відкрити машину для огляду. Потім один із військових сів за кермо авто, а йому наказав сісти на пасажирське крісло поряд, ще один окупант розмістився на задньому сидінні. Вони їхали селами і кілька разів зупинялися, коли помічали, що хтось із цивільних знімає колону. Один раз це був старенький дідусь, іншим разом — молоді хлопці на зупинці. Обвинувачений говорив, що заступався за цих людей, заспокоював їх і радив робити усе, як кажуть солдати, і тоді їм не зашкодять. Потім в автомобілі нібито почав закінчуватись бензин і окупанти його кинули, віддавши чоловікові ключі і мобільний телефон, але пригрозили нічого не розповідати, бо вони його знайдуть та вбʼють.
Спілкування із російським військовим і передачу інформації про знаходження ЗСУ вже після деокупації обвинувачений заперечував. Говорив, що переписку могли сфальсифікувати і що хтось інший міг зареєструватися в Telergram і писати з його акаунту.
У такій кримінальній справі начебто був хтось зацікавлений, щоб усунути його з кола своїх інтересів, зокрема фінансових. Але при цьому чоловік так і не повідомив суду про рід своїх занять, за рахунок чого він отримує дохід і якій категорії осіб створює «конкуренцію». Обвинувачений почергово вказував на місцевих громадських активістів, керівництво міста, працівників райвідділу поліції, військових місцевої ТРО і наприкінці звинуватив співробітників Служби безпеки.
СБУ зʼясувала, що співрозмовником обвинуваченого був російський військовослужбовець. Його номер мобільного телефону у березні 2022 року фіксувався на території України, зокрема у Роменському районі Сумської області. Пізніше цей телефон використовувався на Харківщині і востаннє фіксувався у селі Очеретине Олександрівського району, Донецької області.
Доводи обвинуваченого, що він супроводив колону військової техніки рф під примусом і погрозами спростовуються дослідженими доказами та показаннями свідків. Вбачається, що на другий день збройної агресії РФ чоловік спокійно і вільно пересувався містом та займався своїми справами, маючи реальну можливість запобігти прямій зустрічі із збройними формуваннями РФ, які наближались до місця його зупинки навпроти автозаправної станції. Побачивши окупантів він залишався на місці, хоча інші громадяни поруч розбігалися в сторони. В машину чоловік сідав спокійно і без поспіху і військові на нього зброю не спрямовували, хоча мали при собі. Жоден із допитаних свідків не підтвердив, що обвинувачений діяв під примусом, навпаки розповідали, що він поводив себе у присутності окупантів спокійно, мав можливість користуватись телефоном, діяв злагоджено з окупантами.
За сукупністю злочинів обвинуваченого засудили до 15 років увʼязнення, з конфіскацією майна, крім житла.
Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі
Распечатать