Найбільший у світі айсберг "прокинувся" і почав рухатися вперше за 30 років

Найбільший у світі айсберг "прокинувся" і почав рухатися вперше за 30 років
Найбільший у світі айсберг "прокинувся" і почав рухатися вперше за 30 років
Найбільший у світі айсберг, площа якого перевищує площу американського штату Род-Айленд і співставна з площею Кабо-Верде, почав рухатись вперше за три десятиліття. Льодяна брила, відома під назвою A23a відновив свій рух у морі Ведделла біля берегів Антарктиди.

Як пише видання IFL Science, площа айсберга складає 4000 квадратних кілометрів (Род-Айленд має площу 3 144 км кв, Кабо-Верде – 4 066 км кв.), а товщина крижини – близько 400 метрів.

Об’єкт виник у серпні 1986 року, коли відколовся від берегової лінії Антарктики. Але величезна брила майже одразу вгрузла у мулисте морське дно і зупинилась.

Понад три десятиліття об’єкт лишався нерухомим, але супутникові знімки, які проаналізували фахівці Британської антарктичної служби, показали, що останніми роками він зазнав значних змін. За словами експерта з дистанційного зондування Ендрю Флемінга, перший рух він помітив ще у 2020 році. Вчений зазначив, що точна причина, чому айсберг почав рухатись, невідома. Більшість дослідників зійшлися на думці, що йому просто настав час продовжити свою подорож світовим океаном. З часом він просто дещо зменшився у розмірі і втратив зчеплення з дном.

Очікується, що, як і більшість айсбергів моря Ведделла, велетенський A23a дрейфуватиме разом з Антарктичною циркумполярною течією (Течією Західних вітрів). Це принесе його у південну частину Атлантичного океану, де він остаточно розтане, як і всі айсберги.

Про крижані брили, що походять з Антарктиди відомо, що вони великі і пласкі. Тоді як айсберги в Арктиці, що відколюються від Гренландії, менші за розміром і часто мають неправильну форму.

Зазвичай близько 90% айсберга знаходиться під поверхнею води. Це породило фразеологізм "верхівка айсберга", яким описують ситуацію, коли доступною є лише невелика частка інформації, очевидною здається тільки мала частина значно більшої проблеми.

Відомо, що А23а у травні 2021 року ненадовго втратив титул найбільшого айсберга у світі. Тоді від шельфового льодовика Ронне в морі Ведделла відділився об’єкт А76. Його площа у цей момент складала 4320 квадратних кілометрів, але з часом він розпався на три частини.

Втім, вчені вказують, у порівнянні із найбільшим відомим науці айсбергом навіть А23а вважається відносно невеликим. У листопаді 1956 року в океані було помічено крижину приблизно 335 кілометрів завдовжки та 97 кілометрів завширшки. Як неважко вирахувати, площа айсберга складала 31 000 квадратних кілометрів, що утричі більше, ніж Великий острів на Гаваях.

Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі

Читайте більше новин по темі:


Распечатать