Аварія на Київському метро: хто має відповісти за корупцію?

Аварія на Київському метро: хто має відповісти за корупцію?
Аварія на Київському метро: хто має відповісти за корупцію?
Аварія та підтоплення «синьої гілки» Київського метрополітена в черговий раз оголила проблему стану критичної інфраструктури. 

Шукаючи винних у аварії та підтоплені синьої гілки Київського метрополітена звичайно можна звинувачувати Азарова та Януковича при яких вона будувалася, але факт залишається фактом –  останні 10 років за експлуатацію, експертне обстеження та поточний ремонт відповідальна команда Київського міського голови Віталія Кличка, підпорядковані йому відповідні департаменти КМДА та комунальні підприємства і зокрема КП «Київський метрополітен» яке з 16 липня 2014 року очолює Віктор Брагінський.

Нещодавно провела комплекс слідчих дій і зокрема обшуків в АТ «Київметробуд» та КП «Київський метрополітен». Як повідомляє екснардеп Ігор Мосійчук, слідством вилучено великий масив технічної та фінансової документації яку тепер необхідно вивчити, систематизувати, провести експертизи. Слідство обіцяє бути технічно складним і відповідно не наскільки швидким як хотілось би суспільству.

АТ «Київметробуд» в жовтні 2018 року стало переможцем тендеру на будівництво станцій метро на житловий масив «Виноградар» на 5,9 млрд гривень. Роботи повинні були зробити до грудня 2021 року.  На той час акціонери  генерального підрядника перебували між собою в корпоративному конфлікті, що вже вказувало на те, що роботи не будуть виконані, оскільки конфлікт між акціонерами аж ніяк не сприяє ефективному управлінню такого роду компаніями.

Станом на момент проведення тендеру одним із кінцевим бенефіціаром був Дмитро Давтян, який очолював департамент транспорту КМДА і відповідно лобіював власні інтереси під час проведення тендеру. До речі, контрольний пакет акцій він здобув внаслідок рейдерського захоплення акцій вже екснардепа та власника «Укрбуду» Максима Микитася. Останній купив акції в березні 2018 року у героя України В. Петранка який ще з радянських часів був керівником «Київметробуду» і фактично всі станції метро, які були побудовані за часів Незалежності України, побудовані саме ним.

Фактично «Київметробуд»отримав та повністю витратив 4 млрд гривень, з них 533 млн гривень з казначейського рахунку в жовтні 2022 року! Але законодавством передбачено, що генпідрядник може отримати аванс в 30% від суми контракту. Реально виконано робіт на 10-12%, хоча грошових коштів фактично отримано на 50% від вартості проекта. Побудовано частину захисної конструкції «стіна в грунті», велася щитова проходка правого перегінного тунелю в напрямку станції «Мостицька» до ст. м. «Сирець». Актами виконаних робіт закрито лише 48 млн з 4 млрд гривень.

У грудні 2018 року «Київметробуд» (Давтян) отримав від КП «Київський метрополітен» майже 2,6 млрд гривень. При цьому, вказані грошові кошти були скеровані не на будівництво, а покладені «Київметробудом» на депозит в банку, внаслідок чого відбулось нецільове використання грошових коштів. У зв’язку з цим, СБУ було порушено відповідне кримінальне провадження, а прокурор Києва звернувся до суду із позовом про стягнення з АТ «Київметробуду» на користь держави 140 млн гривень безпідставно отриманих відсотків за депозитом. Не зважаючи на те, що протягом 2019 року роботи не велися, 27 грудня 2019 року  КП «Київський метрополітен» видає «Київметробуду» черговий аванс в розмірі 1,4 млрд гривень і загальна сума триманих авансів склала 4 млрд гривень.

В першій половині 2020 року Давтян уступає акції, в тому числі і Петренківські акції, що були викрадені у МИКИТАСЯ громадянам Хомутинніку та Фуксу.  Станом на вересень 2022 Хомутинніком та Фуксом було виконано робіт на суму максимум 1,2 млрд гривень. Між тим, акти виконаних робіт були на той час складені та підписані на суму лише 40 млн гривень (1% від отриманих коштів). Щодо інших робіт на суму трошки більше 1 млрд гривень станом на вересень 2022 складені не були, а отже не були і перевірена якість проведених робіт. Але, не зважаючи на це, КП «Київський метрополітен» в жовтні 2022 невідомо чому перераховує на рахунок «Київметробуд» ще 533 млн гривень, які зникають, як зникли з України Хомутиннік та Фукс.

Виговський займається не організацією будівництва, а направленням всіх вигідних робіт, які забезпечені фінансуванням, на підконтрольні Брагінському через свого родича компанії ТОВ «КБ «Теплоенергоавтоматика  та ТОВ «Енергодарбудмеханізація». Ці фірми не мали ніколи ніякого відношення до будівництва метро, однак за останні чотири роки зайняли монопольне становище.  За даними екснардепа, гроші можуть бути привласнені:

заступником голови КМДА з питань транспорту Дмитром Давтяном
екснардепом від ОПЗЖ Ігорем Абрамовичем
олігархом Павлом Фуксом
олігархом Віталієм Хомутинніком

Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі

Читайте більше новин по темі:


Распечатать