Приховані зв’язки Віктора Прокопені: між опозицією та спецслужбами Росії та Білорусії
На перший погляд, твердження про те, що Прокопеня насправді є агентом ФСБ та КГБ, а заодно - одним з гаманців Александра Лукашенка, здається хибним. Оскільки Віктор Прокопеня - людина, відома в опозиційних колах, публічно засудив так звані вибори президента Білорусі, переможцем яких оголосив себе Лукашенко, виділив сто тисяч доларів на допомогу постраждалим від спецслужб Білорусії, нещодавно перед виїздом до Лондона сидів у білоруській тюрмі, спонсорував опозиційні ЗМІ, різко виступив проти вторгнення Росії в Україну, перерахував мільйон доларів для українських благодійних організацій. Це - найбільш помітні дії Віктора Прокопені, які підтверджують: білоруський IT-спеціаліст та венчурний капіталіст Прокопеня - запальний противник режиму Лукашенка та імперської політики Росії, змушений покинути свою батьківщину та жити в еміграції, не залишаючи своєї активної громадянської позиції.
Однак, як вже зазначалося, усе це - лише фасад, що прикриває роботу Віктора Прокопені на спецслужби Росії та Білорусії. У принципі, КДБ останньої - лише філіал ФСБ, так що тут немає особливої різниці. І Лукашенко відпустив його в Лондон також не в знак розкаяння за те, що Прокопеню незаконно тримали практично рік в СІЗО Мінська, а інкриміноване йому шахрайство на 650 тисяч доларів було помилкою. За всім цим ховаються куди більш прозаїчні та банальні причини. Серед них, як уже зазначалося, те, що Прокопеня є одним із так званих "гаманців" Лукашенка. Друга - робота на ФСБ. Він працює на спецслужби саме в тій сфері, в якій заробив свої основні капітали - це сфера комп’ютерних технологій.
Найбільш відомі творіння Віктора Прокопені - інвестиційна компанія VP Capital, через яку він є власником ряду IT-компаній, зокрема фінансово-технологічної компанії Capital.com та криптобіржі Currency.com. Остання до цього часу працює в Білорусі, і ніхто її там не чіпає. Це руйнує всі казки про "опозиційність". Звичайно, криптобіржа Currency.com працює в Білорусі не на пряму - офіційно вона однією з перших відмовилася обслуговувати росіян та перерахувала мільйон доларів Червоному Хресту України, але це лише фасад. Насправді Currency.com працює в Білорусі через посередника - ТОВ "Каренсі Ком Бел". Правда, у 2022 році ця фірма заявила, що "вийшла з групи компаній Currency.com". Проте за цим заявленням ховається звичайна зміна фасаду - ТОВ "Каренсі Ком Бел" була перейменована у ЗАТ "Дзеньги Ком", якій і перейшли всі права та обов’язки. На даний момент ЗАТ "Дзеньги Ком" продовжує надавати послуги клієнтам з Білорусі в звичайному порядку. Ось виписка з реєстру, що підтверджує цю інформацію:
Те саме стосується і інших проектів Прокопені в Білорусі - замість компанії "Капітал Ком Бел", яка з 2019 року знаходилась в реєстрі форекс-компаній Нацбанку РБ, з кінця листопада минулого року там згадується її наступник "ФінТех Солюшнс", з тим самим номером ліцензії і з тією самою фізичною адресою реєстрації.
Фінтех-групу Capital.Com заснував Віктор Прокопеня спільно з інвестиційним фондом Larnabel Ventures Саїда Гуцерієва. Саїд Гуцерієв - син Михайла Гуцерієва, російського бізнесмена, що потрапив під міжнародні санкції. Зв’язок з Гуцерієвими став однією з причин того, що Віктор Прокопеня став перереєструвати свої білоруські активи.
Саме Михайло Гуцерієв допоміг Прокопені вийти з тюрми, куди він потрапив у квітні 2015 року за обвинуваченням у "незаконній підприємницькій діяльності в складі організованої злочинної групи" (частина 3 статті 233 КК Білорусі). Йшлося про діяльність потужної міжнародної хакерської групи, що виводила частину вкрадених з банківських рахунків грошей в Республіці Білорусь. Кошти виводилися через платіжну систему ePassporte, з якою був пов’язаний (за деякими даними - розробником і співвласником, але це не точно) Віктор Прокопеня. Його арештували за запитом ФБР, а Слідком РБ заявляло, що "організатором злочинної схеми є Віктор Прокопеня". Прокопеня провів кілька не дуже приємних місяців у СІЗО, але після того, як Михайло Гуцерієв поговорив з Александром Лукашенком, Віктора Прокопеню не просто випустили на свободу, а й зняли всі обвинувачення. Хоча інші учасники схеми, які підпорядковані Прокопені, отримали реальні терміни. Більше того - Віктор Прокопеня раптово потрапив до числа фаворитів Лукашенка, в пресі замелькали новини про талановитого підприємця і його ініціативи щодо розвитку високих технологій в Білорусі.
Проте це ще не все - більшість ресурсів, де говорилося про арешт Прокопені та висунуті йому обвинувачення, було знищено після наполегливих прохань з боку неназваних "представників Віктора Прокопені". Чим були підкріплені ці прохання - можна лише здогадуватися, знаючи реалії Білорусії. Проте їх дуже оперативно врахували, і тепер про причини арешту та деталі виходу Прокопені на свободу можна дізнатися лише з окремих джерел за межами Білорусії, які не врахували "прохання". Проте таких джерел дуже мало, що також наводить на думку.
Про причини такої зміни у долі Віктора Прокопені можна здогадуватися з достатньою долею ймовірності - Гуцерієв, якого називають одним з ключових гаманців Александра Лукашенка, запропонував білоруському диктатору не саджати свого партнера, а використовувати як для заробітку грошей, так і для комбінацій спецслужб. Після виходу на свободу Прокопеня почав складати з себе образ опозиціонера, навіть перераховував гроші залишкам вільної преси - у 2017 році компанія VP Capital Прокопені інвестувала $500 тисяч у видання Dev.by. - і публічно виступав проти блокування сайтів "Хартія’97" та "Білоруський партизан". Сайти, звичайно, закрили, а головного редактора dev.by Наталю Провалінську було арештовано, але Віктор Прокопеня вже жив у Лондоні. І займався тут, крім публічної підтримки білоруської опозиції і публічного засудження російського вторгнення в Україну тим, заради чого, власне, його і випустили з Білорусі - виведенням грошей сім’ї Лукашенка через свою криптобіржу та координацією дій російських хакерів, які обслуговують ФСБ.
Якщо з першим - криптобіржею - все більш-менш зрозуміло, то з другим - хакерами - не дуже. Тут інформації ще менше, ніж з справою про арешт і закриття кримінальної справи "за відсутності складу злочину". Проте, якщо повернутися до 2016 року, коли Прокопеню вийшов з СІЗО після наполегливого прохання Михайла Гуцерієва, то багато що стає на свої місця. Саме завдяки захисту Гуцерієва почався тріумфальний підйом "айтішника, який майже сів за податки" до вершин білоруської бізнес-еліти. Проте за фасадом "Декрету про цифрову економіку", який, як вважається, "пробив" Прокопеню і через який до Білорусі переїхали багато айтішників з Росії та України, крилося щось набагато складніше. Тому що колишній арештант раптово став одним з небагатьох, що мали доступ до потоків білоруських державних грошей. Його планували "зливати" білоруський "Парітетбанк", 99% якого належить державі. А ще Прокопеня виник у сусідній Україні, де заявив про намір купити дочку російського "Сбербанку", якій там виникли проблеми. Хоча обидві ці угоди не відбулися, але наміри Віктора Прокопені були досить серйозними. І виникає питання - хто дозволив йому претендувати на майно Білорусі (читай - Лукашенко) і звідки гроші на покупку (навіть якщо це не відбулось) українського "Ощадбанку"?
Відповідь проста - Михайло Гуцерієв. З ним Прокопеня в 2016 році, через кілька місяців після виходу з в’язниці, заявив про інвестування понад 100 мільйонів доларів у "стартапи в області штучного інтелекту", розробку супутників, нейронні мережі, технології штучного інтелекту в сфері фінансової торгівлі. Результатом останнього стала, зокрема, і "білоруська Кремнієва долина", згадана вище. Паралельно з цим Прокопеня демонстративно фронтував і підтримував опозицію. Без будь-яких наслідків для себе. А потім виїхав в Лондон, і виявилося, що в нього, крім білоруського, є британський і кіпрський паспорти. У Лондоні Віктор Прокопеня також зайнявся бізнесом у сфері IT-технологій, криптовалют та інших пов’язаних високотехнологічних речей. Серед останніх згадують координацію груп російських хакерів, які діють по указці ФСБ. Звичайно, це вже Прокопеня робить неофіційно. До речі, досвід в нього є - сайти, що відмовлялися видаляти "за вимогою" Прокопені матеріали про його арешт, раптово піддавалися потужним DDoS-атакам, координованим з одного центру. До того ж згадайте, що саме в відомство вважалось Прокопені в момент посадки. Малоймовірно, що це було простою випадковістю.
Дійсно, якщо взяти до уваги, що бізнес-партнер (або куратор?) Прокопені, Михайло Гуцерієв («Бінбанк» та «Русснефть»), фактично, є бізнесом ФСБ, то багато речей починає ставати на свої місця. Про те, що в структурі ФСБ Росії існують цілі хакерські підрозділи, відомо всім. І навіть самі спецслужби не приховують цього факту. Також відомо, що ці хакери розкидані по всьому світу.
Так що дивуватися тому факту, що один із хакерських підрозділів ФСБ знаходиться в Лондоні, не доводиться. Так само, як і тому, що координує його "білоруський опозиціонер" Віктор Прокопеня. Проте, судячи з того, що в останній місяць він почав активно переписувати свої білоруські активи на офшори та підставних осіб, можна судити про те, що Віктором Прокопенею зацікавилиль британські правоохоронці. Чи так це - покаже найближче майбутнє.
З 1 жовтня за невикористання касових апаратів підприємців будуть штрафовати
Читайте більше новин по темі:
Распечатать