Українська філія російського Альфа-Банку змінить власників після війни
Про це розповіла перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
«Якби не було війни, діяло б правило: коли акціонер втрачає репутацію, його обмежують у правах і вимагають продати частку. Сьогодні це неможливо зробити, тому ми цього нагально не вимагаємо. Однак повернемося до цих питань після війни», – розповіла Катерина Рожкова в інтерв’ю LB.ua.
Топменеджерка НБУ зазначила, що зараз Альфа-Банк продовжує працювати і це системно важливий банк із обсягом коштів населення близько 50 млрд грн.
«На фізичних осіб, що є його акціонерами, було накладено санкції. Ми вже позбавили їх права голосу – у нас є така опція. Далі банк за процедурою має подати уповноважених осіб замість акціонерів. Бо є перелік питань, які там можуть регулюватися виключно зборами акціонерів. Поки що такого звернення офіційно не було», – пояснила вона.
Однак в Альфа-Банку сьогодні уточнили, що вони вже узгоджують з НБУ довірену особу/осіб, яким передається право голосу щодо акцій підсанкційних акціонерів та право будь-яким чином брати участь в управлінні банком. «Наразі йде процес узгодження та розгляду кандидатур на роль довіреної особи, – зазначили у банку. – Повноваження довіреної особи будуть включати участь у загальних зборах, розгляд звіту наглядової ради».
Ще 28 лютого ЄС застосував санкції до Михайла Фрідмана та Пьотра Авена, які є співвласниками українського Альфа-Банку: володіють 32,8632% та 12,4018% акцій відповідно. Але ці санкції стосуються виключно їх як приватних осіб, тому на бізнес Альфа-Банку в Україні не впливають, стверджували у банку.
2 березня в Альфа-Банку повідомили, що частка підсанкційних осіб, які опосередковано володіють акціями банку, буде передана у власність узгодженим із НБУ фізичним та юридичним особам-резидентам України. Йдуть переговори з великими польськими та українськими компаніями, а також приватними інвесторами.
У заяві від 6 березня Альфа-Банк зазначив, що банком керує правління, яке «поставило у пріоритет інтереси клієнтів та банку, з метою збереження бізнесу, і лише після цього – інтересів акціонерів».
«До формального оформлення всіх процедурних питань топменеджмент Альфа-Банку отримав повноваження приймати та погоджувати з НБУ рішення задля завершення переговорів з інвесторами, забезпечення стабільної роботи банку. Повноваження підсанкційних акціонерів на перехідний період заморожені, водночас відповідальність акціонерів за банк зберігається», – йшлося у заяві банку.
Альфа-Банк наголосив, що готує план зміни підсанкційних акціонерів Альфа-Банку для зняття репутаційних ризиків та «забезпечення стабільної роботи найбільшого системоутворюючого приватного банку в Україні» (за перше місце в цій категорії Альфа-Банк конкурує із Райффайзен Банком: їх чисті активи на 1 лютого становили 117,7 млрд грн і 132,3 млрд грн відповідно). Банк обіцяв виконати вимоги та норми щодо виведення підсанкційних осіб з акціонерів банку.
Вже 21 березня Національний банк визнав ділову репутацію небездоганною ще в двох акціонерів Альфа-Банку і заблокував їхнє право голосу як акціонерів. Йшлось про Германа Хана (20,9659%) та Алєксєя Кузмічьова (16,3239%).
Таким чином в Альфа-Банку право голосу залишається в трьох акціонерів: італійська група UniCredit (9,9%), The Mark Foundation for Cancer Research (3,8736%), бізнес-партнер Фрідмана в LetterOne Андрєй Косогов (3,6716%).
Тимчасова заборона права голосу передбачає заборону акціонеру банку голосувати на загальних зборах учасників банку та будь-яким чином брати участь в управлінні банком.
Альфа-Банк повинен подати на розгляд Нацбанку кандидатури довірених осіб, яким буде передано право голосу за акціями. Регулятор проведе оцінку ділової репутації такої особи згідно з вимогами законодавства.
«Вжиті заходи вже дозволяють унеможливити будь-яке маніпулювання чи зловживання на догоду власників-акціонерів, на яких накладено санкції», – розповіла Катерина Рожкова.
Читайте більше новин по темі:
Распечатать