Євросоюз завершив опалювальний сезон із рекордними запасами газу

Євросоюз завершив опалювальний сезон із рекордними запасами газу
Євросоюз завершив опалювальний сезон із рекордними запасами газу
Попри всі спроби Кремля "заморозити Європу", країни ЄС уже другий рік поспіль завершують опалювальний сезон із рекордними запасами газу. Тим часом постачання "Газпрому" до Європи впало більш ніж у п’ять разів порівняно з довоєнним рівнем, а з наступного року, вочевидь, скоротяться ще сильніше, оскільки Україна відмовляється продовжувати контракт на транзит газу.

Опалювальний сезон у ЄС закінчився 31 березня, і запаси у сховищах становили, за даними Gas Infrastructure Europe, 58,7%. Це максимальний обсяг в історії – вищий, ніж рік тому, коли європейці, налякані відключенням російського газу, різко скоротили його використання як у промисловості, так і на споживчому рівні.

Впоратися з можливим дефіцитом допомогли дві теплі зими та радикальна перебудова системи постачання. Зріджений природний газ став головним джерелом пропозиції, обігнавши трубопровідний, а головним постачальником, який змінив Росію, – США: зараз вони забезпечують майже половину європейського імпорту ЗПГ проти приблизно чверті до початку війни.

Постачання ж до Європи у "Газпрому" склали торік 28 млрд кубометрів (на рівні другої половини 1970-х рр.) проти понад 150 млрд кубометрів у довоєнному 2021 р. З п’яти трубопроводів газ до Європи тепер гойдається лише по двох.

При цьому у лютому міністр енергетики Австрії Леонор Гевесслер заявила, що країна, чий газовий імпорт більш ніж на три чверті забезпечує Росія, розглядає можливість розірвання контракту із "Газпромом". А у разі реалізації наміру України відмовитися від продовження з 2025 р. договору на транзит залишить "Газпром" з однією трубою, що працює – до південної Європи через Туреччину.

З найгострішого моменту енергетичної кризи газ у ЄС подешевшав майже у 14 разів. Ціна ф’ючерсу Dutch TTF, яка у серпні 2022 р. на піку перевищила 340 євро/МВт год (понад $3600 за 1000 кубометрів), з початку лютого цього року коливається навколо позначки 25 євро ($285).

Тепер Європа стоїть перед проблемою надлишкових запасів цього літа, сказала Financial Times Наташа Філдінг, директор із ціноутворення на європейському газовому ринку Argus Media. За її словами, якщо сховища поповнюватимуться такими ж темпами, що й минулого року, то мета заповнити їх на 90% до листопада може бути досягнута вже на початку серпня.

Додаткові потужності європейським газовим компаніям надає Україна, яка має у західних регіонах великі газосховища.

Гуменюк: Понад 60 російських шахедів в новорічну ніч атакували південь України, більше 50 збиті