Правоохоронці знов розслідують закупівлі “Київтелесервісу”
Увагу правоохоронців привернули чотири договори на загальну суму 154,8 млн гривень, які вказане підприємство уклало з ТОВ “Білінтех Україна” і ТОВ “Софтнет Груп”. Зокрема, слідчі встановили, що вартість таких закупівель, ймовірно, було завищено на суму близько 5,8 млн гривень. Також правоохоронцям стало відомо, що технічна підтримка щодо експлуатації мережевої інфраструктури мала надаватися безкоштовно постачальниками цього обладнання, а тому додатково витрачати кошти на це необхідності не було. Втім, зовсім не факт, що ця справа буде доведена до суду. Раніше правоохоронці вже успішно “заморозили” як мінімум два провадження щодо “бюджетних розпилів” за участі “Київтелесервісу” і вищезгаданих компаній.
Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023100000000466, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 20 вересня 2023 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, вчинених фігурантами цієї справи – ч. 4 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану) Кримінального кодексу (КК) України.
Що розслідують правоохоронці
У ході слідства правоохоронців зацікавила реалізація чотирьох договорів на постачання програмного забезпечення та різного обладнання на загальну суму понад 154,8 млн гривень, які СКП “Київтелесервіс” уклало протягом 2022-2023 років.
Читайте по темі: Гуменюк: Понад 60 російських шахедів в новорічну ніч атакували південь України, більше 50 збиті
Так, йдеться про угоди з ТОВ “Білінтех України” на загальну суму 148,7 млн гривень, які були підписані 25 жовтня 2022 року, 16 листопада 2022 року та 22 лютого 2023 року. Згідно з цими договорами, компанія мала поставити “Київтелесервісу” різноманітне програмне забезпечення (у тому числі “антивіруси” та інші програми, які забезпечують безпеку в цифрових мережах), брандмауери (пристрої для інтелектуальної маршрутизації трафіку і захисту цифрової інфраструктури) тощо, а також надавати послуги із супроводу та підтримки міської мережевої інфраструктури. Також увагу слідчих привернув договір від 12 грудня 2022 року на постачання комплекту обладнання (600 одиниць датчиків) для передачі інформації про відкриття дверей технічних приміщень житлових будинків LoRAWAN “Smartico P22-LR”, який було укладено з ТОВ “Софтнет Груп”. Сума цієї угоди мала скласти 6,1 млн гривень.
У ході слідства правоохоронці встановили, що вартість програмного забезпечення, яке постачало ТОВ “Білінтех Україна”, могла бути завищеною на суму близько 4,7 млн гривень. Таких висновків правоохоронці дійшли на підставі того, що раніше цей софт був закуплений через фірму-“прокладку” за цінами, які були приблизно в три рази меншими ніж ті, за які дане програмне забезпечення “дісталося” СКП “Київтелесервіс”. Такою “прокладкою” правоохоронці вважають ТОВ “Комп’ютер-Стенд”, яке у свою чергу закуповувало даний софт у ТОВ “Мук Дістрібьюшн”.
Також слідчі з’ясували, що у фінансовій звітності “Комп’ютер-Стенда” не зареєстровано придбання частини програмного забезпечення, яке надалі постачалося “Білінтех Україна”, що, на переконання правоохоронців, може свідчити про безтоварність такої операції. При цьому, за даними слідства, у “Київтелесервісі” не просто “були в курсі” усіх цих моментів – правоохоронці вважають, що службові особи ТОВ “Білінтех України” були в змові з посадовцями цього СКП.
Схожі обставини слідчі зафіксували і при постачанні “Київтелесервісу” датчиків відкриття дверей (як зазначено в договорі, вони використовуються в технічних приміщеннях будинків, де розміщене інженерне устаткування – лічильники води і тепла, електрощитові тощо). За інформацією правоохоронців, ТОВ “Софтнет Груп” придбало цю продукцію у ТОВ “Науково-виробнича компанія “Смартіко” за 4,9 млн гривень, що нижче суми за договором з СКП “Київтелесервіс” на 1,1 млн гривень (понад 20% від суми угоди).
Крім того, у Нацполіції з’ясували, що вищезгаданий технічний супровід міської мережевої інфраструктури, який мало би забезпечувати ТОВ “Білінтех Україна”, здебільшого полягав у отриманні заявок від користувачів (міських “бюджетних” структур) на усунення технічних несправностей, технічній підтримці (у вигляді кол-центру), візуальному огляді систем і протирання їх від бруду та пилу тощо. При цьому, правоохоронці встановили, що насправді технічна підтримка різних типів міського мережевого обладнання, систем захисту та іншої “апаратури” мала би надаватися безкоштовно протягом 12 місяців – мовляв, такими були умови попередніх договорів, укладених з “Київтелесервісом”. Тобто, вочевидь, правоохоронці “натякнули”, що цю закупівлю взагалі не треба було здійснювати, адже постачальники цього обладнання повинні надавати такі послуги “за замовчуванням”.
У судовій ухвалі по цьому провадженню не уточнюється, яка саме компанія була постачальником вказаного обладнання та, відповідно, мала би допомагати “Київтелесервісу” вирішувати проблеми з його експлуатацією. Разом з тим, у цьому документі в контексті “безкоштовної технічної підтримки” правоохоронці згадують ще одну ТОВку, яка активно співпрацювала з “Київтелесервісом” – “ВМ Констракшн Україна”. При цьому, слідчі встановили, що саме у цієї компанії ТОВ “Білінтех Україна” орендує приміщення на вул. Будіндустрії в Києві, “що може свідчити про спільну комерційну діяльність цих суб’єктів господарювання”.
Скріншот ухвали по цьому провадженню від 7 грудня 2023-го
Ще 22 листопада 2023 року правоохоронці провели обшук за місцем здійснення господарської діяльності ТОВ “Білінтех Україна”, під час якого було вилучено грошові кошти – 3,5 тис. доларів і 262 тис. гривень. Надалі слідчі визнали їх речовим доказом по цьому провадженню та звернулися до Голосіївського районного суду Києва з клопотанням щодо накладення арешту на відповідні “купюри” задля їхнього збереження. У ТОВ “Білінтех Україна” виступили проти цього, пояснивши, що вказані грошові кошти належать неназваній в судових матеріалах фізичній особі. Такий аргумент компанії спрацював – 7 грудня 2023 року суд відмовив правоохоронцям у задоволенні їхнього клопотання. Що цікаво, відповідна судова ухвала була опублікована в держреєстрі судових справ лише 25 квітня 2024 року.
Зауваження аудиторів
Зазначимо, що закупівля “Київтелесервісом” датчиків відкриття дверей у ТОВ “Софтнет Україна” свого часу викликала претензії Північного офісу Державної аудиторської служби України. Так, 30 грудня 2022 року ця установа оприлюднила висновок.
Читайте по темі:
Аудитори вказали на те що, серед іншого, ТОВ “Софтнет Груп” у документації по своїй тендерній пропозиції надало сертифікат на датчики іншої моделі (“Smartico-20-LO-868”), яка, мовляв, не відповідає “технічним характеристикам та вимогам, зазначеним замовником”. У зв’язку з цим, на переконання “ревізорів”, зобов’язання по відповідній угоді від 12 грудня минулого року повинні бути “припинені”.
На початку 2023 року СКП “Київтелесервіс” звернулося до Київського окружного адмінсуду із вимогами щодо визнання протиправним та скасування вказаного висновку аудиторів. У підприємстві вказували, серед іншого, на те, що “у складі датчику LoRaWAN “Smartico P22-LR” є радіомодуль моделі “Smartico-20-Lo-868”, а тому, мовляв, “усе чисто і законно”.
Служителів Феміди ці та інші аргументи переконали, а тому 2 червня 2023 року вищезгаданий суд задовольнив позов “Київтелесервісу” до Держаудитслужби. “Ревізори” намагалися оскаржити такий судовий вердикт, але успіхів не мали. 24 листопада минулого року Шостий апеляційний адмінсуд відмовив їм у задоволенні апеляційної скарги, а надалі, 22 січня 2024-го, Касаційний адмінсуд відмовив аудиторам у відкритті касаційного провадження щодо оскарження рішень судів попередніх інстанцій. Причиною цього стало відсутність “значного суспільного інтересу саме до цієї справи”, що могло би бути однією з підстав для розгляду цієї скарги найвищою судовою інстанцією України.
Чим відомі фігуранти
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Білінтех Україна” було зареєстроване у листопаді 2011 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром зазначено киянин Віктора Шахова.
За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, ця компанія активно бере участь у торгах, які проводять різні державні та комунальні структури – на її рахунку 109 договорів на загальну суму понад 1,9 млрд гривень. Найдорожчі свої угоди ТОВ “Білінтех Україна” уклало з СКП “Київтелесервіс” (33 договори на суму 877,9 млн гривень) та ще одним відомим столичним комунальним підприємством “інформаційно-комунікаційного сектору” – “Інформатикою” (10 угод на суму 38,4 млн гривень).
ТОВ “Софтнет Груп” було зареєстроване у квітні 2019 року в Києві. Із квітня 2020 року керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром є мешканець столиці України Микола Тихонов, а з моменту заснування компанії ці ролі виконував інший киянин – Назарій Омельян.
Згаданий вище Микола Тихонов протягом нетривалого проміжку часу, у квітні-серпні 2014 року, очолював Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію (РДА), звідки пішов на фронт – тоді ще на антитерористичну операцію. Зокрема, він брав участь у боях за Донецький аеропорт. Крім того, Микола Тихонов був помічником народних депутатів Анатолія Гриценка (VI скликання Верховної Ради, у 2010 році також був його довіреною особою як кандидата на президентських виборах), Олександра Бригинця (VII і VIII скликання) та Дмитра Андрієвського (VIII скликання).
ТОВ “Софтнет Груп” також є активним учасником “бюджетних” тендерів. Усього з моменту свого заснування дана компанія стала переможцем у 40 торгах на загальну суму близько 277,7 млн гривень. При цьому, левову частку цих підрядів складають договори з СКП “Київтелесервіс” та вищезгаданим КП “Інформатика”. Так, між ТОВ “Софтнет Груп” та “Київтелесервісом” було укладено 16 договорів на загальну суму більш ніж 221,4 млн гривень, а “Інформатика” підписала з цією компанією 2 контракти на суму більш ніж 19,6 млн гривень.
ТОВ “ВМ Констракшн Україна” було зареєстроване в столиці у грудні 2014 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром є мешканець Києва Сергій Мороз. Як зазначалося вище, ця компанія також є підрядником “Київтелесервісу” – усього вони уклали 17 договорів на суму 646,5 млн гривень.
Як неодноразово повідомляла КВ, СКП “Київтелесервіс” протягом останніх років регулярно фігурує в різних справах щодо можливих розкрадань фінансових ресурсів міського бюджету. При цьому, майже в кожному випадку цьому підприємству у “кримінальних хроніках складають компанію” вищезгадані три ТОВки – “Білінтех Україна”, “ВМ Констракшн Україна” і “Софтнет Груп”.
Так, у жовтні 2019 року Головне управління Служби безпеки України у Києві та Київській області розпочало слідство за фактами можливого присвоєння бюджетних коштів під час закупівель цим підприємством різного обладнання та програмного забезпечення за завищеними цінами. Тоді правоохоронців зацікавили договори на загальну суму 693 млн гривень, які “Київтелесервіс” протягом 2017-2019 років укладало з ТОВ “ВМ Констракшн Україна” і ТОВ “Білінтех Україна”.
А у грудні 2022 року столична Нацполіція відкрила провадження за фактом того, що посадовці “Київтелесервісу” в 2021 році переплатили все тому ж ТОВ “Софтнет Груп” 14 млн гривень при розбудові безпроводової мережі LoRaWan. За інформацією слідства, вказана компанія продала “Київтелесервісу” апаратні маршрутизатори майже втричі дорожче ринкових цін. При цьому, в судових ухвалах по цьому слідству також згадується і ТОВ “Білінтех Україна” – мовляв, ця компанія та ще кілька суб’єктів господарювання, виконуючи роль підрядників, були використані для “побудови ланцюга завищення вартості при закупівлі робіт, спрямованих на побудову мережевої інфраструктури в столичній сфері ЖКГ”.
Втім, станом на сьогодні правоохоронці, схоже, не проводять активних дій по вказаним двом справам. Так, остання судова ухвала по кримінальному провадженню СБУ датована 24 вересня 2021 року, а по слідству Нацполіції – 19 травня 2023 року.
Нагадаємо, що в цілому “цифровізація та діджиталізація” столиці, за яку відповідає Департамент інформаційно-комунікаційних технологій Київської міськдержадміністрації (ІКТ КМДА), обходиться міському бюджету у мільярди гривень і майже завжди супроводжується скандалами з корупційним “присмаком”.
Наприклад, у 2022 році аудитори столичної мерії встановили, що три КП, які підпорядковані вказаному департаменту (вищезгадані “Інформатика” і “Київтелесервіс”, а також “ГІОЦ”) у 2018-2020 роках допустили фінансових порушень на суму 274,86 млн гривень, що призвело до втрати близько 61,33 млн бюджетних гривень. Зокрема, “ревізори” з’ясували, що ці підприємства закуповували обладнання, яке потім ніяк не використовувалось, виплачували своїм контрагентам “зайву” винагороду за надані послуги, проводили тендери за завищеними цінами, бездіяли у питанні впровадження більш ніж двох десятків цифрових сервісів (наприклад, оплата харчування в дитсадках через “Особистий кабінет киянина”) тощо.
За результатами перевірки порушникам було надано 100 рекомендацій щодо усунення недоліків, але станом на лютий 2023 року лише дві з них були повністю враховані. У Департаменті ІКТ КМДА повністю проігнорували вимоги аудиторів щодо зміни менеджменту в цих КП та стосовно притягнення до відповідальності осіб, винних у фінансових порушеннях.
Обов’язки директора СКП “Київтелесервіс” з березня 2024 року виконує Олександр Биструшкін. На цій посаді він змінив іншого в.о. керівника – Павла Чернікова, який “тимчасово” очолював дане підприємство з лютого 2021 року.
Департамент ІКТ КМДА, у підпорядкуванні якого знаходиться “Київтелесервіс”, з 25 серпня 2023 року очолює Вікторія Іцкович. На цій посаді вона змінила Олега Половинка, який керував даною структурою з 27 серпня 2021 року. Нагадаємо, раніше, з 3 березня 2017 року по 29 квітня 2020 року, даний департамент очолював Юрій Назаров, який був “піонером та обличчям цифровізації в Києві” та з персоною якого пов’язують численні порушення в даній сфері. Після його звільнення та до призначення Половинка Департаментом ІКТ КМДА на правах “т. в.о. директора” керувала Ганна Лисик.
Діяльність Департамента ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич.
Распечатать