«У полон не брати»: Російські військові отримують наказ страчувати українських військовополонених

«У полон не брати»: Російські військові отримують наказ страчувати українських військовополонених
«У полон не брати»: Російські військові отримують наказ страчувати українських військовополонених
Від осені 2023 року почастішали випадки страт українських військовослужбовців на полі бою.

Про це свідчать численні відео з дронів, зняті Силами оборони та відео страт, опубліковані самими росіянами.

Ці та інші дані були проаналізовані журналістами «Слідства.Інфо» та опубліковані у фільмі «У полон не брати». Редакція також зафіксувала, що страти відбувалися уздовж всієї лінії фронту та не були повʼязані з конкретними підрозділами армії РФ. 

Страта — це один із найжорстокіших воєнних злочинів та грубе порушення міжнародного права. 

«Якщо хтось перестав вести участь у бойових діях — склав зброю, підняв руки, через свій стан не чинить спротиву, то ці люди отримують додатковий захист. І коли вони потрапляють під контроль ворога, то він зобовʼязаний з ними поводитися гуманно. І це містить цілу низку зобовʼязань: ці особи мають отримати належну медичну допомогу. Мають бути спеціальні умови, де їх утримують, заборонено їх катувати і, безумовно, заборонено їх вбивати», — розʼяснює Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора.

«РІШЕННЯ УХВАЛЮВАЛИСЬ НА БІЛЬШ ВИСОКОМУ РІВНІ»

Збільшення кількості страт представниками армії РФ українських військових правоохоронці почали фіксувати з листопада 2023 року. Узимку 2024 року цей показник продовжував зростати. Станом на кінець вересня 2024 року Офісу Генпрокурора було відомо про 84 вбивства. І понад половина усіх зафіксованих випадків вбивства беззбройних українських військових сталася цьогоріч. 

В Офісі Генпрокурора припускають, що ця тенденція може свідчити про зміну політики поводження з військовополоненими. 

 qxdiquiquitzrz

«Коли це були поодинокі випадки, то можна було казати, що це, можливо, неналежний контроль з боку конкретного офіцера конкретного підрозділу. Коли ми побачили, що це відбувається в різних підрозділах на полі бою в Запорізькій, Донецькій, Херсонській, Луганській областях, то це вже свідчить про те, що рішення ухвалювалося на більш високому рівні, ніж керівник конкретного підрозділу», — говорить Юрій Бєлоусов. 

«ПСИХОЛОГІЧНА ОПЕРАЦІЯ З БОКУ РОСІЯН»

Серед отриманих та проаналізованих журналістами «Слідства.Інфо» відео є як одиничні, так і групові страти українських бійців. Деякі випадки Силам оборони вдалося зафіксувати з дрона у момент страти. 

Так, на відео, знятому у лютому 2024 року поблизу села Роботине у Запорізькій області, добре видно, як двоє беззбройних українських військових повільно виходять з окопу. Одного з бійців, схоже, поранено. Він шкутильгає та тримається за побратима, аби не впасти. Щойно українські військові зупиняються — російській військовий робить кілька пострілів і бійці Сил оборони України падають. 

Також у розпорядженні журналістів є відео з дрона, на якому зафіксовано страту одразу сімох українських бійців. Це сталося в районі міста Часів Яр на Донеччині. 

Окрім цього, 1 жовтня стало відомо про наймасовішу з нині відомих страт. У Покровському районі Донецької області представники армії РФ розстріляли 16 беззбройних українських військових.

«Можливо, це повʼязано з тим, що вони (росіяни, — ред.) не мали в той період особливих успіхів на полі бою, і тому переходили до найбільш жорстоких методів. Окрім того, ще знімали і поширювали це, аби певним чином деморалізувати наших військових та їхніх рідних. Тобто це така психологічна операція з боку ворога», — вважає Юрій Бєлоусов. 

«САДЖАЙТЕ ЇХ ТАК, ЩОБ ЯК ЖИВИЙ ЩИТ БУЛИ»

Вбивство беззбройних українських бійців, які здалися у полон, — не єдиний воєнний злочин, виявлений «Слідством.Інфо» під час роботи з відео. 

Принаймні на одному відео, знятому Силами оборони на Донеччині у грудні 2023 року, неподалік Часового Яру, видно, як боєць із червоним скотчем на руці, що носять саме представники армії РФ, просувається уперед, прикриваючи себе беззбройним українським військовим.

Системність цього злочину підтверджують і свідчення російського військовополоненого, із яким журналістам «Слідства.Інфо» вдалося поспілкуватися під час підготовки фільму. 

Військовий укомплектованого з колишніх увʼязнених підрозділу «Шторм V» Дмітрій Курашов розповів, що використовувати українських бійців як живий щит їм радив командир їхньої штурмової групи перед першим бойовим виходом. 

Російський військовий Дмітрій Курашов

«Полонених беріть, звʼязуйте їх та садіть так, щоб як «живий щит» були, щоб вас не атакували дрони», — розповів Дмітрій Курашов.

Окрім цього, росіянин каже, що ще під час навчань перед вирушенням на фронт в Україну військові, котрі навчали новобранців, радили їм не брати українських бійців у полон. 

ВІД УВʼЯЗНЕНИХ ДО ДЕСАНТНО-ШТУРМОВИХ ПІДРОЗДІЛІВ 

Однак, страчувати українських військових, схоже, говорять не лише підрозділам, зібраним із колишніх російських вʼязнів. «Слідство.Інфо» має у своєму розпорядженні документи, які свідчать, що причетними до цього воєнного злочину є військові різних підрозділів армії РФ — від «Шторм» та ПВК до елітних десантно-штурмових. 

На відео, знятому у Запорізькій області у грудні 2023 року неподалік села Вербове, видно, як бійці розвідувальної роти 274-го десантно-штурмового полку армії Росії рухаються до взводного опорного пункту Сил оборони. Дрон фіксує, як троє українських військових з піднятими руками, без бронежилетів та касок один за одним виходять з бліндажа. Росіяни виводять беззбройних українських військових на узбіччя ґрунтової дороги та змушують їх стати на коліна. За кілька хвилин — спалахи та сіруватий дим, характерний для пострілів. Далі один з полонених падає обличчям вперед. Росіянин з автоматом підходить впритул до вбитих, оглядає тіла та робить контрольні постріли в лежачих українців. 

«Ми на початку взагалі думали, що підрозділи типу ПВК чи укомплектованих з вʼязнів мають вчиняти більше порушень Міжнародного гуманітарного права просто тому, що їх не вчив ніхто, що це таке. Але Буча показала зворотне — там були регулярні підрозділи, «еліта» — як говорили в Росії. Потім був Ізюм, Херсон, Запорізька область… і ми побачили, що не йдеться про якийсь конкретний підрозділ», — зазначає Юрій Бєлоусов. 

Згідно з даними Офісу Генпрокурора від початку повномасштабного вторгнення росіяни стратили 84 беззбройних українських військових. Однак, із врахуванням наймасовішої страти українських бійців, про яку стало відомо 1 жовтня, ця цифра становить вже 100 вбитих українців. Понад половину з них росіяни вбили у 2024 році. 

В турецькому Ізмірі стався вибух: п’ятеро загиблих, десятки поранених