Почали судити військового РФ за вбивство цивільного охоронця в Бучі
Прокурор Михайло Нечиталюк оголосив обвинувальний акт, в якому йдеться про порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним убивством, пише видання «Судовий репортер» яке вело репортаж з зали суду.
Із 27 лютого по 30 березня 2022 року на території міста Бучі Київської області перебували військовослужбовці 1-ї самохідної артилерійської батареї 234-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії ПДВ ЗС РФ (військова частина 74268 із пунктом постійної дислокації у місті Псков РФ).
Карташев, 2002 р.н, із села Гуково Ростовської області. Під час вторгнення на Київщину він був старшим навідником самохідної артилерійської гармати 2С9 «Нона-С».
27 лютого 2022 року з 8 ранку по 12 годину Карташев з іншими військовими в складі колони броньованої техніки їхали вулицею Вокзальною у напрямку перехрестя з вулицею Нове Шосе.
Карташев рухався на самохідній артилерійській гарматі 2С9 «Нона-С» і знаходився орієнтовно всередині цієї колони на відстані 500 метрів від її початку. Як навідник гармати, озброєний автоматом, він спостерігав за периметром.
Старший офіцер батареї Вадім Цвєтков по рації віддав наказ, що всіх людей в чорному треба сприймати за ворогів. Хоча велика кількість звичайних цивільних могла мати елементи одягу чорного кольору.
Як написано в обвинувальному акті, такий наказ офіцера Цвєткова не відповідав нормам міжнародного гуманітарного права, зокрема через недотримання в ньому принципу розрізнення та можливість випадкових жертв серед цивільного населення. Але Карташов і його співслужбовці командир артилерійської гармати Дмітрій Антонніков, старший розвідник-далекомірник Руслан Горшков, заступник командира взводу Дєніс Монахов і старший заряджаючий гармати Артьом Деркач погодилися виконати наказ спільно. При цьому, «досягнувши мовчазної згоди, яка грунтувалася на взаємній довірі та поруці у військовому формуванні».
Приблизно через три хвилини після доведення Цвєтковим наказу Карташев і його товариші на проїжджій частині вулиці Вокзальної біля магазину Novus помітили чоловіка у чорному форменому одязі. Це був охоронець цього супермаркету Валерій К., 1996 р.н., цивільний, який не брав участі у бойових діях і не мав зброї. Він стояв на відкритій ділянці місцевості між тильною стороною будівлі магазину Novus і житлового будинку.
У період із 10.30 по 10.40 Карташев, Монахов, Деркач, Антоннєнков і Горшков відкрили прицільний вогонь із автоматів. Одним із пострілів охоронцю заподіяно наскрізне поранення грудної клітини з ушкодженням правої легені. Смерть потерпілого настала орієнтовно з 10.40 до 12 години в підвалі магазину Novus. Росіяни ж просто поїхали далі колоною техніки.
Після деокупації Бучі на території храму Православної Церкви України виявили масове захоронення людей, загиблих внаслідок збройної агресії РФ, зокрема і тіло Валерія К.
Коли чоловіка ідентифікували, зʼясувалося, що зі свого мобільного телефону він встиг подзвонити на лінію швидкої медичної допомоги, а потім пішов до підвального магазину, де інші працівники намагалися надати йому допомогу поки він не помер.
Хто його вбив не було відомо, поки на початку 2023 року Карташев не попав у полон біля міста Кремінної Луганської області. Тоді він, начебто, сам зізнався у тому, що сталося.
За даними російських ЗМІ, у грудні 2022-го Карташев отримав умовний строк за дезертирство. Після чого його знову відправили воювати в Україну, де він попав у полон.
Поліція провела з Карташевим слідчий експеримент і згодом видала пресреліз, що військовополонений дає показання про злочини, скоєні солдатами його підрозділу.
У вересні 2023-го чотирьом військовим Монахову, Деркачу, Антоннєнкову і Горшкову заочно оголосили підозри за фактом убивства охоронця супермаркету в Бучі.
Щодо Цвєткова, який, імовірно, віддавав злочинний наказ, то в січні 2023-го російські ЗМІ повідомили, що офіцер із Тверської області «погиб в зоне спецоперации на Украине».
Карташев визнає вину, але показання у суді давати відмовляється. Його представляє захисник із Центру безоплатної вторинної правової допомоги Микола Мотрук.
За порушення законів і звичаїв війни обвинуваченому загрожує до 15-ти років ув’язнення або довічне позбавлення волі.
Попри можливу співпрацю Карташева зі слідством, у судовому засіданні прокурор повідомив, що немає обставин, які б помʼякшували для нього покарання.
Прокурор попередньо має сімох свідків це жителі Бучі, у тому числі колеги загиблого, які були поряд у момент розстрілу, мешканці сусідніх будинків і чоловік, який впізнавав тіло вбитого. Але відомо, що жоден із них не був прямим очевидцем злочину.
Суд розпочне із дослідження письмових доказів. Далі планують переглянути відеозапис слідчого експерименту і 15-хвилинне відео руху військової техніки вулицею, яке того дня зняв зі свого балкону мешканець Бучі.
Суддя пояснила Карташеву, що в нього зберігається можливість дати свої показання на будь-якій стадії процесу, якщо в нього виникне таке бажання. Водночас він як обвинувачений має право не свідчити щодо себе.
Розгляд справи продовжиться наприкінці грудня.
В турецькому Ізмірі стався вибух: п’ятеро загиблих, десятки поранених
Распечатать