Європейські верфі ремонтують російські арктичні танкери – FT
Про це повідомляє Financial Times.
За даними знімків з супутників та інформації про заходи в порти від компанії Kpler, французька верф Damen у Бресті та данська Fayard A/S обслужили 14 з 15 танкерів класу Arc7, які транспортують зріджений газ з «Ямал СПГ». Єдиним судном, яке не користувалося послугами європейських верфей, є «Крістоф де Маржері», що належить підсанкційному російському «Совкомфлоту».
Дані показали, що від 24 лютого 2022 року вісім танкерів заходили на ремонт у Damen, а дев’ять – обслуговувалися на Fayard. Більшість з цих арктичних кораблів належать міжнародним енергетичним та судноплавним компаніям, включно з грецькою Dynagas та канадською Teekay.
У Damen підтвердили, що брали на ремонт «низку суден, які брали участь у транспортуванні російського ЗПГ», Втім на підприємстві додали, що це «суворо відповідало європейському законодавству санкцій» і що компанія «не брала участі у виборі вантажів, що здійснюється судноплавними компаніями, що експлуатують ці судна». У Fayard на запит ЗМІ відповіді не дали.
«Якби ці дві верфі були недоступні, це поставило б під сумнів усі логістичні операції. Вони могли б отримати послугу в іншому місці, але це означало б сильне відхилення від свого маршруту», – зауважив фахівець з арктичних перевезень у High North News Мальте Хамперт.
Як відомо, Єврокомісія визначила поступову відмову від російського газу як один із ключових пріоритетів. Проте досягнення мети повністю припинити використання енергоносіїв з РФ до 2027 року ускладнюється через збільшення імпорту російського ЗПГ, основним джерелом якого є «Ямал». Судна та верфі уникають санкцій через винятки для енергетичних перевезень та відсутність російської реєстрації, а також через те, що спецтанкери потребують технічного обслуговування саме на європейських верфях.
За даними Оксфордського інституту енергетичних досліджень, у 2023 році «Ямал СПГ» експортував до Європи 20,9 млрд кубів газу, з яких близько чверті було відправлено за межі ЄС. Поставки з Ямалу становили 85-90% імпорту російського ЗПГ в ЄС.
Распечатать