The Times: Як в команду Зеленського проникли агенти Росії
![The Times: Як в команду Зеленського проникли агенти Росії](/media/upload/news/2025/02/10/203904.jpg)
Про це пише видання The Times.
The Times посилається на низку повідомлень, наданих американським джерелом, документи, вилучені з комп’ютера в Москві, розмови із колишніми посадовцями адміністрації Зеленського, звіти про лобіювання, поданих до Міністерства юстиції США, та інформацію, оприлюднену під час судового розгляду справи про державну зраду.
Початок співпраці Коена та Кулініча
У 2017 році Кулініч найняв Коена для збору інформації від правоохоронних органів США про розслідування корупції та відмивання грошей, які велися проти нього та його партнерів у Москві, в рамках спроби укласти угоду про визнання вини та уникнути судового переслідування.
Видання пише, що в 2018 році Кулініч разом із ексзаступником секретаря РНБО Володимиром Сівковичем зустрічалися з адвокатом, який передав їм звіт про перевірку тодішнього керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького.
Через два роки Холодницький був змушений піти у відставку. Пізніше українська розвідка знайшла ще 15 файлів на нього на комп’ютері ФСБ, до якого вдалося отримати доступ у Москві. У 2019 році Сівкович заплатив своєму американському адвокату щонайменше 300 000 доларів, згідно з розвідданими, які згодом зібрала СБУ і підтвердили адвокати Кулініча.
Коен не відповів на прохання прокоментувати ці звинувачення. Адвокати Кулініча і Сівковича підтвердили факт зустрічей, але стверджують, що вони просто співпрацювали з американськими правоохоронцями, щоб допомогти їм розслідувати корупцію.
Проникнення Кулініча в команду Зеленського
Перед президентськими виборами в Україні 2019 року, за словами адвокатів Кулініча, Коен представив російського агента передвиборній команді Зеленського як політичного експерта, який працюватиме над кампанією pro bono (безкоштовно - Ред.).
Видання зауважує, що пропозиції допомоги кампанії приймались без належної перевірки.
"Обидва чоловіки опинилися в передвиборчому штабі, працюючи над тим, щоб Зеленський був обраний і зв’язаний із Вашингтоном", - пише The Times.
Зазначається, що Коен найняв лобістів і консультантів з безпеки від імені кампанії. Ці підрядники фактично отримували гроші від Сівковича в Москві через підставні компанії, заявили адвокати Кулініча, стверджуючи, що це було частиною його законної діяльності як політичного консультанта.
Серед документів, з якими ознайомилася The Times, є контракт на 185 250 доларів США з лондонською компанією Global Analytica, укладений у березні 2019 року. Нібито це була компанія авторитетних британських експертів з безпеки, які забезпечуватимуть "особисту безпеку пана Володимира Зеленського, кандидата в майбутніх виборах у президенти України", включаючи "кібербезпеку" та надання семи "захищених" смартфонів для Зеленського і його команди. При цьому компанія була зареєстрована лише за місяць до цього.
Після перемоги Зеленського у лобістському документі, поданому до Міністерства юстиції США, Коен заявив, що працював над кампанією Зеленського, а тепер працює на Івана Баканова, який був призначений керівником СБУ, та адміністрацію Зеленського в цілому.
Також Коен ствержував, що заплатив 70 000 доларів з власних коштів вашингтонській лобістській фірмі, щоб забезпечити знайомство з членами адміністрації Трампа. Видання пише, що Кулініч працював з Коеном над операцією впливу. За словами джерела, яке працювало з адміністрацією, їхній вплив, зокрема, на відкриття переговорів у США, був позитивно сприйнятий Зеленським.
Підривна діяльність Кулініча на посту очільника СБУ Криму
Зазначається, що у 2020 році Кулініч був нагороджений призначенням на посаду голови кримського управління СБУ, де він повинен був діяти як система раннього попередження про будь-які ознаки того, що Росія готується завдати удару на північ від окупованого півострова.
Натомість, він намагався підірвати обороноздатність України, заохочуючи корупцію та забираючи ресурси від контррозвідки.
"Кулінічу вдалося дестабілізувати роботу цього управління СБУ. Він знищив їхню контррозвідувальну роботу. У квітні 2021 року він ініціював масштабні антитерористичні навчання в Херсонській області, які використовував для виявлення слабких місць в обороні України", - заявив співробітник СБУ.
За інформацією Служби Безпеки, Кулініч, збирав інформацію про пересування Зеленського і передавав її росіянам.
Але він почав викликати підозри. Тодішній півробітник контррозвідки СБУ Василь Малюк помітив, що він їздить за кордон одночасно з Сівковичем, за яким українська розвідка стежила роками. За Кулінічем теж почали стежити.
Арешт Кулініча
В матеріалі йдеться, що Кулініч знав про план вторгнення з Криму, але не передав у Київ докази підготовки до агресії.
"У перші години вторгнення він блокував будь-які спроби повідомити керівництво СБУ про реальну ситуацію в регіоні. Він не вжив заходів для захисту державного суверенітету і не підкорився наказам, вивізши своїх співробітників в інший регіон. Він навіть відібрав зброю у співробітників СБУ", - розповів виданню неназваний співробітник СБУ.
Наступного тижня його звільнили. Мережа закривалася.
Кулініча заарештували 16 липня 2022 року за звинуваченням у передачі державної таємниці росіянам.
Викривальні докази були знайдені в сотнях документів, вилучених СБУ з комп’ютера в Москві та під час подальшого обшуку в київській квартирі. Вони включають фотографії та відеозаписи Кулініча і членів сім’ї Сівковича разом за кордоном, а також зображення Кулініча з людиною, яку уряд США назвав "активним агентом ФСБ Росії". Також є повідомлення від Кулініча до Сівковича, шпигуна.
Суд над Кулінічем триває. У разі визнання його винним йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Його затримання призвело до масштабної чистки в СБУ і звільнення Баканова через три дні, на заміну якому прийшов Малюк, офіцер контррозвідки, який заарештував Кулініча. Чистка триває й досі.