У Болгарії проросійська «п’ята колона» брала «відкати» за постачання озброєнь для України
Журналісти партнерських центрів OCCRP «Бівол» (Болгарія) та Fundacja Reporterów (Польща) виявили докази постачання зброї з Болгарії для України в обхід парламентської заборони. Причетні до однієї з угод урядовці Болгарії могли отримати «відкати» від 5 до 15 мільйонів доларів.
Раніше ЗМІ повідомляли, що Болгарія може відправляти зброю Україні за допомогою компаній-посередників у Польщі, Румунії, Чехії, Словаччині та США, проте документальні свідчення подібних постачань з’явилися вперше.
Боєприпаси, які намагалася поставити Болгарія, були виготовлені ще у 80-х роках у СРСР
У розпорядженні журналістів опинилися документи угоди болгарської компанії «Alguns» і румунської держкорпорації CN RomArm SA, яка відома Міністерством економіки Румунії, про реекспорт в Україну ракет виробництва 80-х років, які болгарська сторона закуповувала у Білорусі з 2015 по 2020 рік.
Згідно з документами, на початку травня н.е. повинна була поставити 122-міліметрові снаряди для реактивної системи залпового вогню БМ-21 «Град», 122-міліметрові снаряди для полкової самохідної гаубиці Д-30 «Гвоздика», 152-міліметрові снаряди -20 «Акація», а також 130-міліметрові артилерійські снаряди. Румунська компанія зобов’язалася негайно надіслати боєприпаси в Україну. Загальну вартість постачання джерела «Бівол» у парламенті Болгарії та спецслужбах оцінили у 200 мільйонів доларів. Передбачається, що оплата мала проводитись кількома траншами у розмірі 60—70 мільйонів доларів. За партію боєприпасів аванс у розмірі 36 мільйонів доларів внесла британська компанія.
Українська та румунська сторони залишилися незадоволені станом ракет, багато з яких були деформованими чи іржавими. Через це компанія-отримувач відправила їх назад.
Угоди, ймовірно, схвалювала чиновниця, яка публічно заперечувала постачання зброї з Болгарії до України.
У Болгарії з травня 2022 року діє заборона на постачання зброї Україні, запроваджену Народними зборами. Колишня віце-прем’єр та міністр економіки та індустрії Корнелія Нінова очолює проросійську Болгарську соціалістичну партію (БСП) та офіційно заперечує відправку «жодного патрона Україні». При цьому саме Нінова донедавна обіймала посаду голови Міжвідомчої комісії з контролю за експортом озброєнь при Міністерстві економіки та індустрії. Без згоди цієї комісії жодна болгарська компанія не може експортувати зброю. Джерела «Бівол» підтвердили, що Нінова не могла не знати про контракт на постачання радянських ракет для України і, швидше за все, особисто підписала дозвіл на його виконання.
Раніше на поінформованість Нінової про постачання в Україну зброї з Болгарії натякав Олександр Михайлов, звільнений нею з посади директора держкомпанії із зовнішньої торгівлі "Кінтекс". Михайлов вважає, що його звільнили за надуманим приводом, щоб призначити нове керівництво, яке братиме участь у «секретному постачанні зброї».
Джерела журналістів у болгарській контррозвідці — Держагентстві нацбезпеки (ДАНС) — повідомляють, що відомство проводить розслідування за фактом незаконного збагачення та підробки експортної документації: за їхньою версією, урядовці Болгарії за постачання «Градів» отримували «відкати» у розмірі від п’яти до 15 доларів.
Екс-віце-прем’єр Корнелія Нінова звільнила раду директорів заводу, яка відмовилася ремонтувати ракети
За сприяння Міністерства економіки Болгарії, спробувала врятувати угоду з постачання ракет до Румунії за допомогою так званої переатестації боєприпасів на держпідприємстві «Вазовські машинобудівні заводи» (ВМЗ). Проте організація відмовилася братися за проект у пріоритетному порядку, пояснивши це високою зайнятістю через рекордну кількість замовлень від іноземних клієнтів через війну в Україні.
«Бівол» зазначає, що після цієї відмови екс-міністр Корнелія Нінова звільнила всю раду директорів держкомпанії ВМЗ.
Документ про згоду білоруської компанії на реекспорт зброї міг бути підробкою
Компанія «Кульців» закупила снаряди в Білорусі ще в 2015 році, тому їй потрібна була також згода Мінська на реекспорт. У розпорядженні журналістів опинився документ від державної компанії ДВТУП «Білзовнішпромсервіс», яка інформує про «відсутність перешкод для реекспорту продукції до третіх країн». Саме цей документ В. використовувала, щоб отримати офіційний дозвіл на угоду з реекспорту. Однак джерело «Бівол» у ДАНС заявило, що цей документ — підробка.
Міністерство економіки та індустрії Болгарії від коментарів категорично відмовилося, чим порушило Закон про доступ до суспільної інформації, з посиланням на який «Бівол» подавав офіційну заяву на ім’я Нінової про надання інформації про угоду з Румунією.
Болгарія могла також постачати зброю в Україну через Польщу
У розмові з журналістом «Бівол» чинний член Європарламенту та колишній міністр оборони Болгарії незалежно один від одного назвали Софію одним із найбільших постачальників ракет, у тому числі «Градів», в Україну через Румунію та Польщу.
Раніше болгарські ЗМІ опублікували кілька відеороликів, на яких видно, як в аеропорту Софії в український літак Ан вантажать платформи з озброєнням, ймовірно, ракетними установками та танками. Літаки прямували на військовий аеродром Жешув у Польщі.
Журналісти перевірили низку польотів Ан-12 із Софії та Бургаса до Жешува (Польща) та Ужгорода (Україна) через сервіс Flightradar. Деякі рейси збіглися за часом із квітневим візитом глави МЗС України Дмитра Кулеби до Софії, де він закликав Кабінет міністрів та парламент Болгарії допомогти із озброєнням.
У квітні топ-менеджер "Кінтексу" заявив ЗМІ, що держзаводи виконують замовлення філії американської компанії в Польщі. А сам прем’єр Кирило Пєтков миттєво згадав в інтерв’ю The Guardian, що якщо його Кабмін впаде, то «частина нашого експорту до Польщі скоротиться». Президент Румен Радєв тоді звинуватив Петкова в тому, що він «визнав» факт постачання Україні та «підставив Корнелію Нінову», яка як профільний міністр відповідає за видачу ліцензій на експорт озброєнь. Факт поставок через Польщу, Чехію, Словаччину та Румунію підтверджують неофіційно та інші джерела «Бівол» в уряді та парламенті.
Також джерело «Бівол» у МЗС Болгарії повідомило, що влада країни постачала в Україну танки Т-72 виробництва СРСР. 17 червня у своєму відеоогляді Міноборони Австрії повідомило про надання Болгарією танків Т-72 М1 та 152-міліметрових гаубиць Д-20 «Акація» (снаряди для таких знарядь у списку Algunos), але кількість одиниць радянської техніки та артилерії не повідомлялося.
У болгарському МЗС журналістам повідомили, що з 1 березня по 9 червня 2022 року вони видали 50 дозволів на вильоти до Жешува з постачанням спецпродукції, озброєнь та боєприпасів. За аналогічний період 2021 року таких дозволів не видавали.
Міністерство народної оборони Республіки Польща також не заперечує факт десятків рейсів із озброєнням з Болгарії. В офіційному листі журналісту Frontstory.pl відомство у Варшаві пояснює, що «не розкриває деталі з міркувань безпеки, що з’ясуються». Польське оборонне відомство запропонувало отримати детальну інформацію про «трансферовані озброєння виробництва Республіки Болгарія» у болгарського Міноборони.
Після виходу розслідування Корнелія Нінова та Кирило Пєтков покинули свої посади. 2 серпня президент Румен Радєв розпустив парламент і призначив тимчасовий уряд, який складався з його радників. Відомий добрими відносинами з президентом Росії Володимиром Путіним, голова Болгарії багаторазово критикував прозахідний Кабмін випускника Гарварда Петкова за підтримку Києва у війні та загострення відносин із Москвою. У відповідь на численні прохання Куліби про постачання озброєнь Радєв обіцяв надати лише бронежилети для роздачі цивільним районам компактного проживання в Україні півмільйона болгар. На інавгурації Кабміну президент закликав міністрів «не допустити втягування Болгарії у війну», що багато аналітиків визнали сигналом про згортання постачання в Україну через треті країни.
Ситуация в Северодонецке меняется каждый час, город ровняют с землей, – глава ВГА
Читайте більше новин по темі:
Распечатать