Путінізм випустить дух разом із Путіним
Багато років я вважав цей текст одним із найважливіших у своїй професійній роботі, оскільки він дозволив точно окреслити контури майбутнього.
"Це буде держава, в якій влада спиратиметься... на спецслужби й армійську верхівку. У цій державі буде згуртована еліта - і політична, і економічна. Опозиція вітатиме принципові рішення влади, критикуючи лише їхні окремі деталі. Сепаратизм на якесь це. час стане історичним явищем.У цій державі не буде свободи слова. Більшості населення все це буде неважливо. Більшість буде впевнена, що будує сильну Росію, готову покінчити з тероризмом, корупцією та економічною кризою. .
Словом, я був переконаний, що Росія Путіна буде схожа на пізньофранкістську Іспанію, Путін - на старіючого Франка, тим більше що генерал і підполковник мали одну важливу об’єднуючу рису - непоказність. Але тепер, коли Путін розв’язав велику війну в Європі, я маю право запитати себе: а де зупинився мій прогноз? Провіщаючи похмуру Росію майбутнього, невже я не міг зрозуміти, що така Росія обов’язково стане країною реваншу? Що Путін – не Франка, а Гітлер?
І все ж таки - Франка. Лідери радикального фашизму - і Гітлер, і Муссоліні - були справжніми революціонерами, тільки правими. Вони сиділи у в’язницях, влаштовували путчі та марші, боролися за владу, хотіли зруйнувати державні системи в Німеччині та Італії, побудувати справжню "нову державу" - зрозуміло, з агресивними імперськими амбіціями.
Путін – не революціонер, а контрреволюціонер. За жодну владу він не боровся, носив валізи за Собчаком і допомагав родичам Єльцина позбутися генерального прокурора за допомогою кіно з повіями. Якщо таку людину хтось серйозно назве політиком і революціонером, тоді прошу вважати мене солістом балету Маріїнського театру. Путін - ніхто і звати його ніяк. Але, як і будь-яка посередність, тим більше посередність із сумним бекграундом чекіста, він стурбований виключно поверненням у минуле та збереженням влади. Точніше, навіть не так. Він вважає, що реставрація минулого – це і є шлях до збереження влади. А оскільки в минулому був Радянський Союз, він і його хоче реставрувати. Як уміє, звісно. Думав за три дні, а тут така невдача.
Тому навіть порівняння з Франком образливим для Франка. Каудільйо все ж таки був генералісимусом армії, що боролася за владу в Іспанії з легітимним урядом країни. І влада одержав не з рук родичів правителя, а завоював на полі бою. І все ж таки Франко, за всієї його масштабності порівняно з Путіним, мав у розпорядженні лише одну політичну програму - програму реставрації. Саме тому після його смерті франкістська держава розсипалася за кілька років, похована аж ніяк не революціонерами, а офіційним наступником каудильйо королем Хуаном Карлосом та чиновниками режиму.
Путін теж не може запропонувати Росії та світу нічого, окрім повернення у минуле. Всі ці марення про Радянський Союз, всі ці розмови про "традиційні цінності", "нашу мораль та їхню аморальність", вся ця боротьба зі сьогоденням і майбутнім - точне свідчення політичного та інтелектуального безсилля. Так, звичайно, можна замінити аргументи ракетами та вбивствами. Але вбивство імпотентом партнера, якого він не здатний задовольнити, - це все ж таки вбивство, а не статевий акт. І навіть якщо вбивця бігатиме навколо тіла з хрестом і волатиме про "традиційні цінності", він все одно нікого не задовольнить і не запліднить. Це крики розпачу.
Саме тому вся політика, все життя Путіна – це крики розпачу. Ця випадкова і безглузда людина в Кремлі не здатна нічого побудувати, нічого придумати, окрім як нарікати в минуле з упертістю старіючого ішака. Усі ці "діди воювали", "можемо повторити", всі ці сакральності та інші безумства - звідти ж. І зрозуміло, що поки що він живий і при владі - всі його бояться і погоджуються, що так, у минулому дуже добре, насправді погано, а майбутньому не бувати, заспокойся, дідусь: один президент, одна країна, одна Дугіна.
Але як тільки він помре чи втратить владу, путінізм випустить дух разом з ним - тому що минуле ніколи, ну ніколи не перемагає майбутнє, навіть якщо стріляє у майбутнє з "Калібрів". І якщо про нього колись і згадуватимуть, то тільки як про людину, яка занурила Росію у криваве лайно війни з Україною.
Оскільки від лайна походить не дуже приємний запах, росіяни спробують згадувати його не дуже часто.
Українців чекає подорожчання гречки, але потім ціна впаде: прогноз
Читайте більше новин по темі:
Распечатать