Понад тисячу мирних громадян України перебувають у заручника у Путіна
Серед них є українці, котрі потрапили в полон ще у березні. Росія приховує їхні імена, створює нестерпні умови у колоніях та ізоляторах, не допускає до них адвокатів. Обміни полоненими залишаються єдиною можливістю їх звільнення.
Видання « Грати » розповідають, як родичі полонених із Сумської та Київської областей намагалися знайти та звільнити своїх близьких.
Порожня зупинка з табличкою «Бурінь» на в’їзді до міста. За поворотом – закрита заправка. Перед зупинкою — покинута двоповерхова будівля поста ДАІ, де ще валяються зелені упаковки із зіркою від армійських сухпайків та порожня пачка цигарки «Прима». Тут стояв блокпост російських військових.
Буринь - районний центр у Сумській області, розташований за 40 кілометрів від кордону з РФ. Російські війська зайшли сюди в перші години вторгнення. Протягом місяця через Буринь у напрямку Києва рухалися колони військової техніки. Коли на початку квітня війська відходили, підірвали за собою міст у сусідньому Чумакові.
Щоб забезпечити армії безперешкодний прохід, уздовж усього коридору росіяни встановили блокпости. місцевих мешканців, які проїжджали через них, ретельно перевіряли.
13 березня на блокпості біля зупинки на в’їзді до Бурині росіяни затримали трьох чоловіків: Ярослава Чащина, Андрія Білого, Олексія Безверхого. Після цього вони опинилися в полоні у Росії.
Андрію Білому 35 років, він займався виготовленням пам’ятників у Бурині. Його друг дитинства 31-річний Ярослав Чащин працював у Києві охоронцем. Відразу після вторгнення Ярослав вирушив до Бурині, де живуть його дружина з маленькою дитиною та матір. Дорога зайняла три дні — транспортного сполучення вже не було і чоловікові доводилося йти пішки. Олексій Безверхий працює у поліції у Бурині, йому 21 рік.
Місцеві жителі розповідають, що росіяни не захоплювали місто, але намагалися налагодити контакти з місцевою владою. Машини з російськими військовими регулярно бачили біля будівлі буринського поліції. Росіянам надали в селищі житло та забезпечили пальним та продуктами . Тим часом ситуація із їжею для мешканців міста погіршувалась. Магазини без постачання спорожніли, місцеві фермери роздавали молоко та олію. Борошно та хліб діставали на хлібозаводі — по одному буханці до рук. Стояли великі черги.
Ярослав, Андрій та Олексій теж вирушили за хлібом. Додому вони вже не повернулись. Рідні вирушили на їхні пошуки, які досі не закінчені.
"Ви жінки, вам простіше буде з ними домовитися"
Через чотири місяці в Бурині ми зустрічаємося з Уляною Білою — дружиною Андрія та матір’ю Ярослава Людмилою Савченко. Жінки приїжджають велосипедами на зустріч у центральному парку міста. Вони зважилися на спілкування з журналістами, сподіваючись хоч якось вплинути на повернення рідних із полону.
Людмила розповідає, що коли її син без попередження не прийшов додому перед настанням комендантської години, вона намагалася не думати про погане та сподівалася, що він заночував у друзів. Трубку Ярослав уже не брав. Також безрезультатно намагалася додзвонитися до чоловіка Уляна, яка мешкає по сусідству.
З ранку 14 березня жінки вирушили до батьків поліцейського Олексія, з яким вони були разом напередодні. Але там не було ні поліцейського, ні Андрія з Ярославом. Тоді вони пішли до поліцейської дільниці: Олексій мав заступити на роботу, але не прийшов. Про зникнення співробітника у поліції нічого не знали. Після чого Людмила з Уляною поїхали на своїх велосипедах на блокпост.
«А чи не проїжджала тут учора ввечері машина?» — спитали вони російські військові, описавши автомобіль і трьох чоловіків.
Ті покликали старшого, і він почав їх розпитувати.
«А чий чоловік Андрій? А чий Ярослав? А Ярослав — це в кого дівчинка дев’ять років? Він дуже плаче», — питав військовий, а потім підтвердив, що чоловіки у них затримані.
Причини він називати не став, але сказав, щоб жінки виїжджали, а чоловіків відпустять за три години.
Від блокпоста Уляна та Людмила поїхали прямо в поліцію, де попросили поліцейських допомогти домовитися про звільнення. Від них спершу відмахнулися: відпустять. А згодом порадили самим вести переговори.
"Ви жінки, вам простіше буде з ними домовитися, вас не зворушать" - сказали їм у поліції.
Близько полудня Ярослав та Олексій раптом подзвонили рідним.
"Їдьте додому, нас скоро відпустять, тут теж люди", - сказали вони. Поруч явно стояли військові.
Чоловіків не відпустили ні за годину, ні за дві, ні за три. Їхні телефони були відключені. Людмила з Уляною знову сіли на велосипеди та поїхали на блокпост. Там вони знову спробували домовитися з російськими солдатами відпустити Ярослава, Андрія та Олексія. Але марно їх прогнали. Тоді Людмила з Уляною спробували заручитись допомогою місцевих депутатів. У відповідь їм лише порадили дочекатися коменданта: він їхатиме у колоні, у машині «Тигр».
«Ми відійшли на зупинку, стоїмо, – згадує Людмила. — Бачимо, йде колона. А сонце тоді було з того боку, нам погано було видно. І бачимо, що ці солдати повставали. Бачимо, там кипиш якийсь, вони там бігом-бігом — і ці колони поїхали».
Росіяни забрали із собою полонених, але жінки це пропустили.
«Ми чогось думали, як якщо їх виводитимуть, то з другого поверху (поста ДАІ). А виходить Ярослава та Альошку перед заправкою забрали на БТРі, а Андрій окремо був — його теж. Він унизу сидів. Вони так стали колоною, що їх не видно», — каже Уляна.
Вона та Людмила тоді заплакали від безсилля. До них підійшла знайома і розповіла, що чула і бачила, як учора пізно ввечері на блокпості знущалися з чоловіків, мабуть Андрія та Ярослава. Їх поділили до пояса, повалили на землю і били ногами.
«Ми почули, як вони кричать, – ті, кого б’ють. Ми хотіли вийти на вулицю і банку кинути дорогу, щоб трохи відволікти. А потім думаємо: зараз обернуться, чергою пальнуть — і що робити», — вибачалася знайома.
За її словами, тоді ж пролунало два постріли. Їх чули Людмила та Уляна у себе біля будинку.
Коли жінки знову прийшли на блокпост і пригрозили, що наступного разу приведуть інших жінок і вимагатимуть звільнення їхніх чоловіків, солдати сказали, що тих вже немає — вони в Росії.
«Ми не вірили, що їх забрали, — каже мати Ярослава. — Ми ще два дні ходили туди, сподівалися, що вони нам набрехали, щоб ми не ходили».
"Ви не хочете прийняти російське громадянство?"
В інтернеті жінки дізналися, куди зазвичай вивозили полонених — до в’язниць у прикордонних російських областях. Найближчим до Бурині був Курськ. Людмила та мати Олексія вирішили разом туди вирушити.
Знайшли водія, який не побоявся відвезти їх до Росії, і в 20 числах березня висунулися. Наближалися дні народження Олексія та Людмили, і жінки сподівалися на «сюрприз».
Доїхати вдалося лише до кордону Курської області.
«Ось кордон, ось блокпост вартий їх. Ми почали казати: так і так. Ми думали, що зараз приїдемо до Курська і будемо СІЗО шукати. А там ще 150 кілометрів до того Курська від кордону. Ми говоримо, з ким нам зв’язатися, зі старшим із вас?» - Згадує Людмила.
Через 20 хвилин до них приїхав молодий чоловік у цивільному одязі. На обличчі він мав маску, і він не назвав свого імені.
Матері назвали йому прізвища затриманих та пояснили, що сталося. Він пішов зателефонувати і коли повернувся, повідомив, що такі на кордоні справді були: пробули тут у наметах, а 19 березня їх забрали до СІЗО №1 у Курську. Чоловік дав їм телефонні номери ізолятора та пообіцяв, що за місяць затриманих мають відпустити.
Перед тим, як попрощатися, він раптом запитав:
— А ви не хочете ухвалити російське громадянство?
— Та ні, ми побудемо українською, — відповіли йому жінки.
Повернувшись додому, вони насилу додзвонилися до СІЗО. Там їм сказали, що інформація про полонених є засекреченою.
«Розігнись, ти вдома, тут все можна»
Перші кілька місяців після відступу російських військ у Сумській області під контролем Міноборони діяла локальна контактна група зі звільнення полонених. У ній брав участь Юрій Зарко, мер Білопілля — центр Білопільської громади на самому кордоні з Курською областю Росії.
Російське вторгнення пройшло повз місто, хоча росіяни заходили до деяких прикордонних сіл громади. Щоб налякати росіян, жителі Білопільської громади розповсюджували інформацію, що в районі слабкі мости, які не витримають важкої військової техніки, та спеціально розвісили дорожні знаки — рух вантажних автомобілів максимальною масою 10 тонн заборонено.
Юрій Зарко не виїжджав із міста та намагався забезпечити городян усім необхідним. За єдиним маршрутом на Полтаву, в об’їзд російських блокпостів, організували постачання гуманітарної допомоги. Зарко зміг завести у місто пенсії, коли вже не працювала Укрпошта.
Після деокупації району у квітні його постійно обстрілює російська важка артилерія. Зарко їздить на місця прильотів, допомагає постраждалим та збирає для поліції уламки снарядів. Коли Міноборони вирішило організувати обміни полоненими через Білопілля, мер також запропонував свою допомогу. Як громадянське обличчя своєю машиною возив полонених росіян до кордону і там забирав звільнених українців.
Запросивши до свого кабінету у будівлі Білопільської адміністрації, Зарко з ентузіазмом розповідає, як відбувалися обміни. Він сподівався, що Білопілля стане хабом для обмінних процесів, але групу закрили за кілька місяців роботи
«Вперше довозили до краю Білопілля, і люди йшли пішки вісім кілометрів до їхнього кордону. Потім вони відпускали наших. Вдруге ми вже ближче [під’їжджали]. По-третє — взагалі ми практично машиною [доїжджали до місця обміну], а вони віддавали», — розповідає мер.
Усього провели три обміни: за формулою один на один, потім два на два, і останній — два на шість.
«З їхнього боку були терміновики, солдати. З нашої цікаві наші хлопці. Востаннє із цих шести — двоє військових було, а четверо були цивільні», — розповідає Зарко, виправдовуючи відсутність деталей безпековими міркуваннями.
Під час останнього обміну вдалося звільнити Сергія — водія фури із Сум. Він не захотів особисто спілкуватися із журналістами, але його історію розповідає мер.
Чоловіка затримали на блокпості у Чумаковому, сусідньому із Буринью селі. Сергій віз фурою порожні труни відомого у Сумах підприємства. Росіяни відібрали машину і водія взяли в полон. Сергій пробув у Росії два з половиною місяці.
«Коли ми його забрали, — згадує Зарко стан полоненого. - Я посадив його в машину. Він зігнутий у три смерті. Я кажу: «Сергій, розігнися». Він: "А можна?". Кажу: «Розігнись, ти вдома, тут все можна». Виходить із машини, одразу ось так руки [підставляє] як рефлекс. Руки всі були чорні, побиті струмом.
Сергія відвезли додому до Сум, допомогли з грошима та з відновленням документів.
"Я передавав у Червоний хрест інформацію від нього, які прізвища він там чув у полоні", - розповідає Зарко.
«Такий досвід… цікавий», — задумливо додає мер, говорячи про свою участь в обмінах.
Мати Ярослава Чащина говорила зі священиком із Сум, якого, як і Сергія, звільнили під час обміну через Білопілля. Він порадив жінці «бити на всі дзвони» і звернутися до своєї міської влади, щоб ті прискорили обмін. Батюшка сказав, що він вийшов завдяки тому, що за нього билися мер і депутати. Людмила послухалася поради, але в Бурині їй допомагати не стали.
Опинившись у глухому куті у спробах самотужки визволити Андрія, Ярослава та Олексія, їхні рідні звернулися до Червоного хреста, а потім до СБУ та ГУР. Там підтвердили, що прізвища рідних є у списках полонених і сказали чекати. Поліція порушила кримінальну справу.
«Сидиш і не знаєш, чи живі хто вдома, чи Бурині вже немає»
Тим часом Андрій, Ярослав та Олексій самі намагалися зв’язатися з рідними з полону та передати їм хоч якусь інформацію про себе. 7 квітня Уляні зателефонував колишній військовополонений, якого звільнили внаслідок обміну.
«Я такий, з Андрієм був у камері. Він просив передати», — почула у слухавці Уляна.
Чоловік повідомив, що всі троє буриньців з 19 березня утримуються в курсі СІЗО, але в різних камерах.
"Руки, ноги - цілі", - сказав він про стан полонених, додавши, що якщо в них і були синці, то могли зійти до того, як їх привезли до Курська.
Перед Великоднем з обміну звільнили Олексія Безверхого. Коли Уляна та Людмила почали його розпитувати про Андрія та Ярослава, він мало що зміг розповісти.
«З Ярославом я вкотре перетинався, — сказав він. — Вели на допит мене та Ярослава. Тільки ми здорово були нагнуті. Переглянулись, переморгнулись — і більше нікого не бачив.
Перед обміном Олексія перевезли літаком до Криму, дорогою робили посадки у трьох точках, де забирали інших полонених. Весь шлях він пройшов із зав’язаними очима. Полоненим не дозволяли спілкуватися, але коли охорона відлучилася, він зміг запитати, чи були з ним у літаку Чащин та Білий — у відповідь почув тишу. Пізніше відгукнулися чоловіки, які сиділи в одній камері з Андрієм та Ярославом.
Олексій розповів, чому їх затримали у березні на блокпості. У нього під час перевірки знайшли поліцейський жетон і всіх трьох запідозрили в участі у теробороні. Але в місті її не було, а місцеві чоловіки лише самоорганізувалися у патрулі у своїх районах, щоб ловити мародерів.
Про полон Олексій розповідав Людмилі та Уляні також неохоче та мало. Жінки пояснюють це його травмою від пережитого. Зустрітися із журналістами він відмовився.
«Вас там били? — намагалася розпитувати його мати Ярослава Чащина. - Він каже - ні. Хоча коліна в нього полапані були. Він каже, що на колінах стояти примушували і гімн співати. І радіо вмикають, і там по радіо починається, що захопили вже весь Київ, Україна вже здалася. Мізки промивають. Каже, ти сидиш і не знаєш, чи живі хто вдома, чи Бурині вже немає. На допити вели».
У червні мамі Людмилі із Чернігова зателефонував ще один колишній військовополонений. Він сказав, що його звільнили у травні, але раніше зв’язатися не міг: у нього стався інсульт. Якось відновивши промову, він телефоном передав матері співкамерника, що з її сином «все добре».
«Ми розуміємо, що ніхто нічого не буде [поганого] розповідати», — важко зітхає Людмила.
«Ми це говоримо, — додає вона. — Може, їх там уже немає, може, їх кудись відправили. Хто знає".
«Ми щодня ведемо переговори»
Росія мовчить про місця утримання цивільних полонених і не допускає до них представників Червоного хреста, хоча вони мають мандат на відвідування, згідно з міжнародним гуманітарним правом та місією організації.
Виступаючи у Києві на прес-конференції 1 вересня, генеральний директор Міжнародного комітету Червоного Хреста Роберт Мардіні виправдовувався.
«Ми щодня ведемо переговори, щоб отримати повний доступ до всіх військовополонених, – казав він. — Ми неодноразово публічно заявляли, що очевидно, що сторони конфлікту зобов’язані надати Міжнародному комітету Червоного хреста доступ до всіх військовополонених. Ми самі не можемо це забезпечити. Ми не маємо зброї. Але ми продовжуватимемо запитувати доступ. І ми обговорюємо на всіх рівнях із офіційними особами в РФ, а також в Україні. Різниця між тим, що ми можемо відвідати сьогодні, і тим, що ми повинні відвідати згідно з Третьою Женевською конвенцією, ще дуже велика. І це нас не влаштовує».
“У нас немає доступу сьогодні. Хоч ми і присутні у Донецьку та Луганську, ми не маємо інформації [про цивільних полонених]», — додав Мардіні.
Спікер Червоного хреста Олександр Власенко нагадує, що цивільні полонені, згідно з Міжнародним гуманітарним правом, вважаються «інтернованими» та захищені Четвертою Женевською конвенцією .
Максимум разів у півроку рішення про затримання інтернованих осіб мають переглядати у суді чи адміністративним органом, призначеним державою. Якщо причин, через які людину затримали, більше немає — її необхідно звільнити стаття 42 і 43 Четвертої Женевської конвенції .
Крім того, інтерновані особи мають право надіслати повідомлення сім’ї про своє місцезнаходження та стан здоров’я не пізніше, ніж через тиждень після затримання розділу 8 статті 106 4-ї Женевської конвенції . Вони можуть вести листування з родичами, надсилати мінімум два листи і чотири записки на місяць глава 8 стаття 107 4-ї Женевської конвенції . Інтерновані особи можуть отримувати посилки: їжу, одяг, медикаменти, книги. Зрештою, їм дозволено приймати відвідувачів, особливо близьких родичів, розділ 8 стаття 116 4-ї Женевської конвенції .
Росія нічого з цього щодо українських полонених не дотримується. Лише наприкінці серпня Червоному хресту вдалося передати із великим запізненням понад 1000 листів від полонених українців їхнім родинам. Конверти – без зворотної адреси та марок. На листах – штамп «цензура».
Уляни Білої надійшло від чоловіка Андрія два листи. На одному стоїть дата 20 травня, на іншому – 3 серпня. Обидва дійшли поштою одночасно на початку вересня. Адреси відправки на них немає лише штамп пошти Росії. Листи написані російською, і хоча вони великі, Андрій часто повторюється. У першому він повідомляє, що у полоні. А у другому, що в нього все добре, годують тричі і просить не переживати. Андрій пише, що сподівається на обмін.
Людмила Савченко не отримала від сина жодного листа.
«Встановити їхнє місцезнаходження — це практично неможливо»
Українських полонених у Росії шукають також адвокати правозахисної організації «Русь Сидяча» Започаткована в Росії журналісткою Ольгою Романовою для надання юридичної та гуманітарної допомоги громадянам, які зіткнулися з порушенням своїх прав з боку слідчих органів та пенітенціарної системи. Наприкінці серпня разом із українськими правозахисниками та адвокатами стала частиною спільної координаційної групи з пошуку полонених у Росії — «Громадянські заручники» .
«Ми намагаємося встановити їхнє місцезнаходження — це практично неможливо», — каже Ольга Романова, голова «Руси Сидячої».
На всі офіційні запити адвокатів, звідусіль приходять відмови: людей, яких запитують, немає. Так відповіли у прокуратурі, у тому числі й військовій, у пенітенціарному відомстві ФСВП, у ФСБ та МВС. До українців у колоніях та СІЗО адвокатів також не допускають.
Винятком став випадок Романа Вуйка – 50-річного мешканця Гостомелю. Його взяли в полон і вивезли до Росії на початку березня. Вуйка утримували в курском СІЗО — адвокати «Руси Сидячої» дізналися про це, завдяки інформації, що звідти надійшла, що Вуйко, у якого інвалідність, необхідні медикаменти. Організація знайшла в Україні його доньку Ганну та повідомила її про це.
Ганна спробувала передати ліки, але їх, наскільки їй відомо, не прийняли. Після першого місяця у полоні у батька сталося загострення хвороби. Про це дочка дізналася від тих, хто перебував з Вуйком у полоні, і звільнилися внаслідок обміну.
Роман Вуйко потрапив у сюжет російського «1 каналу» , що вийшов 4 березня, про «зданих українських військових» у бою за аеродром Гостомель. Він з’являється в кадрі миттю — у якомусь приміщенні напівлежить на підлозі, спершись на стіну, серед людей у формі.
Сусіди Вуйка у Гостомелі були свідками того, як 3 березня під час зачистки чоловіка, скрученого та в наручниках, вивели з дому та посадили у машину, накриту брезентом. Вуйко був єдиним, кого російські військові забрали з вулиці, хоча чоловік не був військовозобов’язаним і не міг входити до тероборони за станом здоров’я.
У вересні Ганна отримала від батька листа, написаного ще наприкінці травня. У ньому загальні фрази, що в нього все добре, і жодної конкретної інформації про місцезнаходження Романа. Ганна відправила відповідь, але не впевнена, чи доставлять її.
За даними «Руси Сидячої», полонених із курського СІЗО №1 тепер відправили до колонії ІЧ-11 під Курськом, де утримують жінок-рецидивісток. Адвокати кілька разів спробували досягти зустрічі з українцями у цій колонії, але їх не допустили. Відомо, що полонених тримають окремо від решти засуджених, їх охороняє військова поліція.
«Ми тільки приблизно знаємо, в яких зонах, областях», — каже Романова, називаючи крім Курської ще Білгородську та Брянську області.
Організації також відомі випадки, коли деяких цивільних полонених відправляли етапом на Далекий Схід, хоча для цього потрібно, щоб затриманих судили і винесли їм вирок.
«Ми щодня моніторимо сайти всіх судів РФ, включаючи військові суди, і поки що ми знайшли лише одну [не завершену] справу в Криму», — каже Романова.
Російсько-українська координаційна група має прізвища 100 цивільних полонених, які перебувають у Росії, але насправді їх набагато більше, переконана Романова.
Близько тисячі цивільних заручників
За інформацією, озвученою 27 жовтня заступником голови Міноборони Ганною Маляр, з початку повномасштабного вторгнення звільнили вже 99 цивільних.
12 із них — 17 жовтня під час обміну, під час якого Україна домовилася звільнити з Росії 108 українських жінок. Вперше з 24 лютого до списків на обмін російська сторона включила тих, хто потрапив у полон, ще до повномасштабного вторгнення на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Ще двох громадянських звільнили під час останнього обміну 30 жовтня та у великому обміні із захисниками «Азовсталі». Решта — це поодинокі та організовані локальні обміни. Такі, як у Білопіллі на Сумщині.
Об’єднаний центр із пошуку та звільнення полонених не називає кількість цивільних у російському полоні та з міркувань безпеки зберігає процедуру обміну в секреті.
Дані щодо полонених збирає та аналізує правозахисна організація «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ), яка входить до коаліції «Україна. 5-а ранку», що займається документуванням військових злочинів. У базі МІПЛ, яку складають із звернень родичів та моніторингу повідомлень у ЗМІ та соцмережах, — близько тисячі цивільних заручників. Усього українців у полоні, вважають в організації, — до 8 тисяч людей.
Для російської сторони захоплення мирних жителів — це інструмент терору на окупованих територіях і спосіб поповнити «обмінний фонд».
Тетяна Катриченко, яка займається у правозахисній організації вивченням процесів обміну полоненими, зазначає, що у перші місяці вторгнення цивільних та військових вивозили до Росії разом і утримували в одних і тих самих камерах, але потім почали робити поділ між ними. Причому мирних жителів Росія часто безпідставно вважає комбатантами: людей, як правило, забирають у полон під час зачисток на окупованих територіях та фільтраційних заходів на блокпостах та прикордонних пунктах — за підозрою у допомозі українським військовим чи причетності до сил тероборони. На окупованих територіях Донецької та Луганської областей часто людей заарештовують для з’ясування обставин на 30 днів і більше, після яких можуть відпустити, а можуть відправити надовго до ізолятора.
Катриченко підтверджує, що Росія приховує місця утримання полонених. Їй відомі випадки, коли полоненим присвоювали номери і не зверталися до них на прізвища, щоб, опинившись на волі, ті не могли передати інформацію про тих, хто ще перебуває в полоні. З тих же причин їх переміщують між СІЗО та колоніями.
Хто з цивільних потрапить до списку на обмін, часто вирішує російська сторона, і що на це впливає, до кінця не можна зрозуміти. В обмінах брали участь люди із серйозними проблемами зі здоров’ям або про які писали правозахисники та ЗМІ, але при цьому були й ті, чиї прізвища мало кому відомі.
«Ми не забули про них», — каже Людмила Савченко, сподіваючись, що це повідомлення дійде до сина.
Як і іншим родичам цивільних полонених, їй залишається лише чекати.
Автор: Тетяна Козак ; Граті
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Читайте більше новин по темі:
Распечатать