Журналісти знайшли заначку Путіна з мільярдом доларів від газової афери
Володимир Путін міг заробити $1,12 млрд на перепродажі акцій великого проекту з видобутку та переробки зрідженого природного газу на Ямалі «Ямал ЗПГ». Ці гроші дісталися офшорній компанії Mischositos Investment SA, бенефіціаром якої може бути президент Росії. Ця ж юрособа оплачувала будівництво яхти Graceful для російського диктатора. Формальний власник офшору - друг дитинства Путіна Петро Колбін, нині покійний, пише проект "Досьє".
«Я на північах бував багаторазово, дивився об’єкти Газпрому. На півночі потужні сучасні виробничі комплекси збудовані, але у вас новий. Такого ще в Росії не було. У світі не було. Я пам’ятаю, як мене всіляко відмовляли цей проект підтримувати», — розповідав Володимир Путін 8 грудня 2017 на зустрічі з робітниками на Ямалі. Президент спеціально прилетів до ямальського селища Сабетта на березі Обської губи Карського моря. Тут знаходиться завод із видобутку зрідженого природного газу «Ямал ЗПГ». Проект належить НОВАТЕКу (50,0729%), французькій компанії Total (20,015%) та китайській владі (20,015% оформлено на CNPC — Китайську національну нафтогазову корпорацію, 9,8971%, що залишилися, — на структуру Фонду Шовкового шляху).
«Це зараз найбільший, напевно, великий крок у освоєнні Арктики. Як Ломоносов свого часу говорив, Росія до Сибіру приростатиме. Тепер ми сміливо можемо сказати, що Росія цього і наступного століття приростатиме Арктикою. Тут є основні найбільші запаси мінеральної сировини. Тут майбутня, впевнений, дуже хороша та ефективна транспортна артерія – Північний морський шлях», – захоплювався Путін.
Російський президент — один із авторів ідеї побудувати завод на Крайній Півночі: він сам погоджував інвестиційний проект, сам возив інвесторів на Ямал, зокрема голову Total Крістофа де Маржері, який загинув у 2014 році в аеропорту «Внуково», коли його бізнес-джет врізався в снігоприбиральну машину (іменем голови Total був названий танкер , який першим був завантажений 8 грудня 2017 року на заводі, що щойно відкрився). Як з’ясував Центр Досьє, Путін міг ще й сам заробити на перепродажі пакету акцій Ямал СПГ. Для цього йому була потрібна допомога друга дитинства.
Завод «Ямал ЗПГ». Джерело: НОВАТЕК
«Найкраща з можливих угод»
Південно-Тамбейське родовище на Ямалі не найбільше в Росії, найбільшому Уренгойському воно поступається за обсягом газу приблизно в 12 разів. Родовище відкрили у 1970 році, запаси оцінюються на рівні близько 1,3 трлн кубічних метрів природного газу та до 60 млн тонн газового конденсату. Освоювати його ще у 1990-х роках почав колишній полковник КДБ Микола Богачов.
За проект довелося конкурувати з НОВАТЕКом та Газпромбанком, але інвестиції того коштували: усі виробники газу залежали від «Газпрому», з яким потрібно було домовлятися про прокачування сировини, а Південно-Тамбейське родовище віддалено від найближчого газопроводу, натомість розташовується на березі Обської губи, що дає можливість транспортувати газ морем. Для цього газ охолоджують до -160 °С, він зріджується, і його обсяг зменшується майже у 600 разів, після чого паливо можна перевозити у спеціальному танкері. У порту країни-покупця відбувається регазифікація — ЗПГ повертають у газоподібний стан, і газ йде трубопроводами місцевим споживачам.
Проект має складну долю. До середини 2005 року ліцензія на родовище належала компанії «Тамбейнафтогаз», якою володіли НОВАТЕК (25,1%) та Богачов (74,9%). Потім частку НОВАТЕКу викупила структура Газпромбанку, але майже одночасно ліцензію було переоформлено на організацію «Ямал СПГ» Богачова. Газпромбанк звернувся до суду та правоохоронних органів, було порушено кримінальну справу , і в 2006 році Богачов продав актив структурам Алішера Усманова, який, як писав «Комерсант», «не раз займався поверненням активів «Газпрому»». «Кримінальні переслідування завершуються, я вважаю її гарною, найкращою з можливих угод», — говорив тоді Богачов.
Усманов володів родовищем зовсім недовго: судячи з звітності, наприкінці лютого 2008 року 74,9% перейшло до компаній, пов’язаних, як стверджувалося , з мільярдером та другом президента Геннадієм Тимченком. У 2009 році НОВАТЕК почав консолідувати частки у своїх руках і у травні викупив 51% у структур Тимченка. У бізнесмена залишився пакет у розмірі 23,9% акцій, а 25,1% належало Газпромбанку.
Але несподівано наприкінці того ж року фінустанова вирішила продати свою частку партнеру Тимченку — Петру Колбіну. Угоду схвалив особисто Володимир Путін, який на той час обіймав посаду прем’єр-міністра і керував урядовою комісією з контролю за іноземними інвестиціями. У 2011 році НОВАТЕК придбав акції Тимченка та Колбіна, і далі компанія розвивала проект разом із іноземними інвесторами.
Насправді Геннадій Тимченко не заробив на перепродажу часток: усі гроші дісталися офшорам Петра Колбіна. Згідно з кіпрською звітністю, структура операції була наступною.
Кіпрська компанія Varix Enterprises Ltd купила за $78,5 млн 25,1% "Ямал ЗПГ" у Газпромбанку. Це саме та частка, яку, як стверджував "Комерсант", отримав Колбін. Угода відбулася 10 квітня 2009 року, тобто ще до того, як купівлю наприкінці цього року формально схвалила урядова комісія. 16 березня 2011 року Varix Enterprises Ltd продала акції НОВАТЕКу за $526 млн. З урахуванням додаткових витрат організація зафіксувала прибуток від володіння часткою «Ямал СПГ» у розмірі $416,4 млн.
Ці гроші не залишилися на рахунках фірми. Спочатку Varix Enterprises Ltd виплатила кредит у розмірі $120 млн (плюс $18,6 млн відсотків), який брала у материнської компанії Kaine Enterprises Ltd (зареєстрована на Британських Віргінських островах). А потім до грудня 2013 року кіпрський офшор схвалив виплату дивідендів — лише $350 млн.
Компанії, які НОВАТЕК називав структурами Геннадія Тимченка, — це кіпрські компанії Orsel Consultants Ltd, Innecto Ventures Ltd та Aldi Trading Ltd. У звітності фірм вони зазначені як пов’язані одна з одною юрособи.
Orsel Consultants Ltd придбала частку в «Ямал ЗПГ» за $119 млн 20 лютого 2008 року, а продала її за $318,6 млн 26 травня 2009 року, прибуток $199,6 млн. $50 млн було виплачено як дивіденди. Як було виведено частину грошей, що залишилася, у звітності не розкривається, але до 2013 року на рахунках залишалася лише символічна сума. Власник офшору – Daisha Management Ltd (Британські Віргінські острови).
Innecto Ventures Ltd отримала частку в родовищі за $143,4 млн. 20 лютого 2008 року, а продала за $450 млн. 27 вересня 2011 року, прибуток — $306,6 млн. акцій «Ямал СПГ», - Navolution Ventures Ltd (обидві юрособи зареєстровані на Британських Віргінських островах). Гроші з компанії були виведені через вексельну схему: компанія переказує іншій юрособі гроші, а натомість отримує вексель; чи переводиться в готівку згодом такий вексель, не відомо, але подібні схеми нерідко використовуються для виведення коштів в інші юрисдикції, в тому числі в обхід законодавства. $147 млн було переведено на рахунки Aldi Trading Ltd, $92,5 млн - Dockway Holdings Ltd, $17,5 млн - Crystalball Global Ltd. Ще $297,5 млн було виплачено як дивіденди.
Aldi Trading Ltd увійшла до капіталу «Ямал ЗПГ» за $119 млн 20 лютого 2008 року, продала частку за $318,6 млн 26 травня 2009 року, прибуток — $199,6 млн. Власник офшору — Nostrimundo Business Corp (Панама; власник не відомий, але компанія управляється Рейнгольдом Ортнером, він керував і кіпрським офшором (Varix Enterprises Ltd). У 2015 році новим власником ставтраст з Ліхтенштейну Sequoia Treuhand (цей же траст керує і однією з компаній із вексельної схеми — Dockway Holdings Ltd ). $323,9 млн було виплачено як дивіденди.
Таким чином, перепродаж «Ямал СПГ» приніс $1,12 млрд, а всього з рахунків кіпрських юросіб було виведено $1,4 млрд.
Три з чотирьох офшорів цієї угоди належать одній компанії: фірмами Kaine Enterprises Ltd , Daisha Management Ltd і Firesteed Services Ltd володіє панамська юрособа Mischositos Investment SA (це стало відомо з витоку документів панамського реєстратора Mossack Fonseca). Цій же фірмі належить і одна з компаній, через яку з Кіпру виводилися гроші за вексельною схемою — Crystalball Global Ltd. А управляє Mischositos Investment SA траст Sequoia Treuhand. У трасті не відповіли на запитання, кого вони вважають бенефіціаром панамської юрособи та решти ланцюжка офшорів.
Панамський реєстр — один із найнепрозоріших у світі, а Mischositos Investment SA, як випливає з «панамського архіву», мала сотні компаній. Але у внутрішніх документах Mischositos Investment SA зазначено, що бенефіціар офшору – Петро Колбін. З цих матеріалів можна зробити висновок, що Колбін був бенефіціаром цілої групи юросіб, яких раніше було прийнято пов’язувати з Тимченком (документи надало джерело, яке працювало в одній із компаній Колбіна).
Але і Колбін навряд чи може вважатися і кінцевим бенефіціаром панамської юрособи і пов’язаних з ним компаній, і основним вигодонабувачем від перепродажу «Ямал СПГ» (нинішній власник панамського офшору не відомий, але більшу частину майна Колбіна після його смерті в 2018 році. Колбіна, ще невелика частина бізнесу дісталася синові Володимиру Колбіну).
Mischositos Investment SA — імовірно, офшор самого Володимира Путіна. Це могло б так і залишитися таємницею, але президента підвело любов до розкоші.
Лист Mischositos Investment SA, в якому йдеться, що компанія володіє іншим офшором на користь свого власника — Петра Колбіна
Яхта для президента
82-метрову супер’яхту Graceful починали будувати на верфях «Севмаша» в 2006 році, тоді судно фігурувало в документації як «моторна яхта проекту 7887», але на малюнках , виконаних у суднобудівному центрі, а також підготовлених для сесії Російського акустичного товариства в публікації оцінювався рівень шуму в каютах), легко вгадуються контури Graceful.
Наприкінці жовтня 2010 року корпус судна мали відбуксирувати з Сєвєродвінська до Архангельська, а потім до Гамбурга для завершення робіт — доки компанії Blohm + Voss, що займається суднобудуванням з 1877 року. Але 29 числа корабель сів на мілину біля берегів Норвегії в районі Лофотенських островів. Під час огляду у Blohm + Voss з’ясувалося, що у судна пошкоджено кіль, донну обшивку, ніс, деформовано борт аж до першої палуби (це випливає з матеріалів арбітражного суду: власник судна добивався компенсації від страхових компаній за аварію; у протоколах засідань вказано і майбутнє ім’я яхти - Graceful).
Через ремонт споруда яхти затяглася, і вона була спущена на воду лише у 2014 році. Два німецькі двигуни від фірми MTU дозволяють Graceful розвивати швидкість до 18 вузлів (трохи більше 33 кілометрів на годину) та перетинати Атлантичний океан (за різними даними, запас ходу судна — від 4 до 6 тис. морських миль). На борту є вертолітний майданчик, ванни з білого мармуру і, якщо судити з фотографій , танцпол, який може розсуватися та трансформуватися у басейн.
Орієнтовна вартість яхти — $100 млн, щорічно судно вимагає ще $5–10 млн. Обслуговуванням судна займалася дочірня структура «Совкомфлоту» — компанія Unicom Management Services, а телефоном для екстреного зв’язку в базі Міжнародної спілки телекомунікацій ООН було вказано номер менеджера фірми Олександра Комишева .
Взимку 2021 року Graceful вирушила до Німеччини, де їй мали добудувати два балкони та відремонтувати двигуни. Незадовго до початку війни судно залишило Гамбург і пішло в Калінінград, не чекаючи завершення робіт, які мали тривати до кінця травня. Ймовірно, корабель довелося терміново рятувати від можливого арешту, адже Graceful — це яхта Володимира Путіна. Це підтверджується кількома непрямими доказами. Так, маршрут судна неодноразово збігався з графіком президента, особливо часто корабель з’являвся біля берегів Сочі, де розташовані резиденція президента «Бочарів Струмок» та палац на мисі Ідокопас.
Зараз офіційний власник яхти - компанія "Аргумент". Її співзасновники — голова керуючого справами президента і колишній керівник управління «В» Служби безпеки президента (входить до Федеральної служби охорони (ФСТ)) Олександр Колпаков та начальник військової частини 1473 року ФСТ Олег Кузнєцов. Всі вони брали участь у будівництві палацу Путіна в Краснодарському краї: їхні дружини володіли компанією, яка управляла всім комплексом на мисі Ідокопас, а самі офіцери ФСТ безпосередньо займалися будівництвом палацу.
Співвласник «Аргумента» – компанія «Берег». Вона, у свою чергу, належала офшору Navolution Ventures Ltd, який брав участь у перепродажі акцій «Ямал СПГ». Але головне — будівництво Graceful оплачувала панамська фірма Mischositos Investment SA. Фінське видання Yle.fi переконалося в цьому, вивчивши платіжні документи: так, один із платежів був у розмірі 120 тис. євро за частини для яхти, яку на той час добудовували на верфі в Гамбурзі. . А дочірня структура офшору володіла яхтою: замовник будівництва судна - Olneil Assets Corp (Британські Віргінські острови), компанія належить Mischositos Investment SA, випливає з "панамських документів".
Петербурзький м’ясник
«Я з 1963 по 1967 рік працював директором школи під Берліном. Навчав дітей радянських офіцерів. І коли я приїжджав до Ленінграда, я Спіридоновичу [батькові Володимира Путіна] розповідав про життя в Німеччині. Особливо мене вражало достаток у магазинах. Тоді в НДР все було: від сибірського хутра до астраханської ікри. У Радянському Союзі порожні полиці. Переможені жили багатшими за переможців. Володя, як губка, вбирав мої розповіді про Німеччину. Розмовляємо з батьком, а він вуха-локатори налаштує та слухає. Вже тоді звернув увагу на те, що хлопчик (12–14 років Володі тоді було) досконало володів німецькою мовою. Пам’ять у Володі була незвичайна. По сто слів навчав за ніч. При цьому як математик він був рідкуватий», - розповідав пенсіонер Віктор Колбін.
Старість він зустрічав у пінезькому селищі Ясний і дуже здивував односельців, коли йому прийшов лист від президента Росії. В інтерв’ю газеті «Правда Півночі» у січні 2002 року він розповідав, що родина Путіних винаймала кімнату у його тітки в селі Імені Ленінградської області: «Щорато Путіни приїжджали на дачу, де відпочивав і я, який навчався тоді в аспірантурі Педагогічного інституту.
Ми обидва [Віктор Колбін та Володимир Спіридонович Путін, батько Володимира Путіна] блокадники, обидва пережили найстрашніше — війну, швидко порозумілися. Володя був звичайним хлопчиком, нічим абсолютно не відрізнявся від інших дітей. Хоча батько його мені часто казав: “Вікторе, ти подивися, як чудово складний мій хлопчик. Широкі плечі, талія – чарочка”. А йому у відповідь: "Нічого особливого, такий самий, як мій Петька"».
Петько — це Петро Колбін, власник «Ямал ЗПГ», який профінансував будівництво яхти, ймовірно, президента. Колбін народився 2 січня 1952 року в Оренбурзькій області, з Путіним потоваришував ще до того, як Віктор Колбін вивіз родину до НДР. Після повернення до Радянського Союзу вони продовжили спілкуватися: «Одного разу з Петькою, моїм сином, вони пішли на танці до сусіднього села. Там до Петьки підліз один. Син у мене не зі слабких — шльопнув по загривку. За місцевого заступилися господарі танців і почали Петьку дубасити. Володя (їх тільки двоє з нашого села було) скомандував: "Петько, в кут!", Заступив Петьку і п’ятьох обробив. Отметел, одним словом, кривдників Петра. Він тоді вже боровся. Прибігли до Імениці, я вже спав. Вранці прокидаюсь, на підлозі кров, підходжу до ліжка — обіймаючи сплять. У Петьки обличчя у синцях, а у Володі розбиті губи. Буду і кажу: "Ну що, пацани, дали вам прикурити?" “Ні, – відповідають. — Піди до Пустомержі та дізнайся, який ми там концерт влаштували”. Мене тоді здивувало, що Володя не злякався, за друга заступився. Удвох проти п’ятьох билися. Інший би втік, Володя ж у бійку вступив».
Схема володіння активами, підготовлена юристами Геннадія Тимченка
Поки Путін навчався на юридичному факультеті Ленінградського держуніверситету та робив кар’єру у КДБ, Петро Колбін працював м’ясником. «З того часу однією з переваг Колбіна вважається вміння вибрати хороше м’ясо», — писали «Ведомости». «Розрубував туші великим ножем, і я отримував у Петі найкращі шматки», — зі сміхом пояснював далекий родич та однокурсник Путіна Віктор Хмарін (він одружений із двоюрідною сестрою Путіна Любовою Кругловою).
Він нібито і привів Колбіна в бізнес, зробивши його в 2001 році номінальним власником у компанії «Різноекспорт». У 2003 році «Різноекспорт» придбав фірму «ЯмалІнвест», яка займалася постачанням обладнання для «Газпрому»; Співрозмовники Forbes оцінювали річний оборот організації в суми від 5-8 млрд до 15-20 млрд рублів. «Вже на той час у його [Хмарина] бізнес-стратегії з’явилася особливість, яка збережеться і надалі, — формально залишаючись осторонь контролювати компанії через своїх довірених людей», — писав Forbes.
Відносини Путіна та Хмаріна згодом зіпсувалися, але на Колбіні це ніяк не позначилося, він залишився у бізнесі та постійно був на зв’язку зі «старшими товаришами», казав «Відомостям» його знайомий. Одним із таких старших товаришів став Геннадій Тимченко.
"Не великий і не бізнесмен"
«З Володимиром Володимировичем ми познайомилися ще до мого від’їзду до Фінляндії. Його відомство до нас зверталося, коли потрібна була експертна думка щодо експорту нафтопродуктів, ми з ними спілкувалися з приводу квот», — розповідав Тимченко. Точна дата знайомства не відома, але, швидше за все, це сталося в 1990-1991 роках: Путін тільки-но повернувся з резидентури КДБ у Дрездені і почав працювати в мерії Санкт-Петербурга, а Тимченко ще не встиг виїхати до Скандинавії, де мав керувати компанією Urals Finland OY. Ймовірно, їхня перша зустріч була присвячена не лише робочим питанням — Тимченко також виявився другом Петра Колбіна.
Вони з Колбіним познайомилися у НДР: батько Геннадія Тимченка був військовим і у 1959–1965 роках служив у Східній Німеччині. «Це був мій давній товариш із часів дитинства. Він ніяк не пов’язаний із владою чи великим бізнесом», — казав Тимченко. Колбін у своїй єдиній розмові зі ЗМІ підтверджував : «Не такий я й великий. І не бізнесмен».
«Не такий і великий не бізнесмен» Петро Колбін — основний партнер Геннадія Тимченка з початку 2000-х років. На той час у Тимченка зіпсувалися відносини з його партнерами з нафтового експорту — Андрієм Катковим, Євгеном Маловим та Адольфом Смирновим, з якими він володів компанією «Кінекс», яка займалася постачанням нафти та нафтопродуктів. «Тимченко вважав, що, оскільки у нього були добрі стосунки з президентом Путіним, йому не потрібно було включати Малова та Каткова до своїх нових підприємств, включаючи бізнес Gunvor International, який він створив у 2002 році», — йшлося у матеріалах Лондонського суду.
Guvnor - один з найбільших світових нафтотрейдерів, який був заснований Геннадієм Тимченком і Торб’єрном Торнквістом. Вони познайомилися у 1990-ті роки. «У залізничному бізнесі ми створили систему, яка працювала як налагоджений механізм. Уявіть: зима, мінус 25. Але мазут із Кирішів приходить до Естонії тепленьким, ми в порту його одразу зливаємо, і цистерна відразу повертається.
Але тут пан Торнквіст створює в Естонії свою торгову компанію і починає підгортати мазут із Нижнього Новгорода, з Рязані — узимку цей мазут дорогою перетворюється на камінь, його тільки розігрівати треба кілька діб. І ось приходить мій гаряченький мазут і втикається в це замерзле, даруйте, не знаю, як назвати. Я обурювався! Пішов до цього шведу розбиратися і кажу: "Знаєш, друже, я твої обсяги тобі сам продам, за ціною ми домовимося, але ти, будь ласка, не морозь мене більше, як у пісні співається". Ми домовилися, а потім почали спілкуватися та потоваришували. І в Швейцарії ми зрештою поруч оселилися. Він дуже грамотний фахівець, один із найкращих в індустрії, я вважаю», — розповідав Тимченко.
2005 року в Gunvor з’явився міноритарій, про який партнери говорили неохоче. Вперше для третього співвласника в жовтні 2007 року згадав Торнквіст у розмові з Reuters, але його ім’я не назвав: «Це приватний бізнесмен, ніяк не пов’язаний з політикою». 2008 року Тимченко сказав The Wall Street Journal, що міноритарій — бізнесмен із Санкт-Петербурга. У 2010 році невідомий акціонер вийшов із числа власників Gunvor, а його частку передали до трастового фонду для мотивації співробітників.
"Зараз там 10% акцій, і щороку цей пакет збільшується на 1-2%", - говорив Торнквіст "Відомостям". На пряме запитання, чи був Петро Колбін тим самим міноритарієм, Торнквіст не відповів: «Я не хотів би говорити, був він міноритарним акціонером в Gunvor чи ні. Запитайте краще про це». "Це було давно. Все це вже в минулому, — зізнався сам Колбін. — Навіщо минуле ворушити? Що було те було".
У короткому резюме, яке міститься у внутрішніх документах однієї з компаній Колбіна, йдеться, що другові дитинства Володимира Путіна належало рівно 10% у Gunvor (номінальна ціна такого пакету може становити $230 млн; втім, акції трейдера не торгуються на ринку, тож справжня вартість частки може значно відрізнятись). У 2014 році, коли Росія приєднала Крим, США ввели санкції щодо Геннадія Тимченка, і йому довелося спішно позбавлятися своєї частки в нафтовому трейдері. «Діяльність Тимченка в енергетичному секторі безпосередньо пов’язана з Путіним. Путін має інвестиції в Gunvor, і він може мати доступ до коштів Gunvor», — говорилося в заяві Мінфіну США.
***
Чи міг петербурзький м’ясник накопичити гроші, щоб йому вистачило інвестувати в одного з найбільших світових нафтотрейдерів, у перспективний проект з видобутку зрідженого природного газу та ще кількох компаній? Хоча Петро Колбін і увійшов до списку Forbes, його родина завжди жила скромно. У 2000-х роках він придбав кілька квартир у Москві та Санкт-Петербурзі, але найдорожчі — дві квартири в будинку на Арбаті загальною площею понад 600 квадратних метрів — він передав у 2015 році Ганні Зацепіліній, бабусі передбачуваної подруги Путіна Аліни Кабаєвої.
"Колбін не мав жодного відношення до бізнесу, його ніколи не бачили в офісі", - розповідає співрозмовник, який керував однією з компаній Колбіна. За словами джерела, Колбін був номінальним власником активів Володимира Путіна. Колбін-старший теж підозрював, що його син працював у президента Росії, але на свої запитання отримав лише ухильну відповідь: «Тату, не засмічай собі мізки тим, що не треба знати».
Ілля Різдвяний; опубліковано у виданні ДОСЬЄ
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Распечатать