Замість надкорумпованих приходять корумповані
Проте його запуск може забрати до року часу, адже в Україні триває чергова судова реформа й навіть не сформовані органи, які набиратимуть та переатестовуватимуть суддів, пише видання .
Тож поки що саме КОАС розв’язуватиме суперечки громадян із центральними органами влади.
Перше питання, яке собі поставили журналісти, хто керує цим судом?
Пов’язані «плівками»
Головою КОАС є Олег Басай. Кар’єру судді почав 2007-го в Івано-Франківську. У 2010 році перевівся до Києва.
Його ім’я фігурувало в так званих «плівках Вовка» — скандально відомих записах із кабінету голови ОАСК. З цих розмов випливає, що КОАС перебував під впливом Павла Вовка й ухвалював потрібні йому рішення.
Олег Басай потрапляв у рейтинг проєкту Prosud — десятка суддів із найбільшою кількістю готівки. Він посів третє місце. У розпорядженні родини судді було близько 12,5 мільйона гривень. До речі, одна із суддів цього ж суду Анна Шевченко також була у рейтингу — на 7-му місці з майже 9 мільйонами гривень.
Крім того, інтерес журналістів і активістів викликали 28 мільйонів доходу колишньої дружини Олега Басая — Роксолани. Вона нібито заробила ці гроші за один рік роботи на посаді нотаріуса.
Нові «здобутки» сім’ї Басаїв
І хоча подружжя офіційно розлучилося у 2017 році, згідно з декларацією за 2020-ий, яка є в розпорядженні hromadske, Олег і Роксолана Басаї продовжують жити разом та наживати майно.
Сім’я Басаїв із 2016 року володіє маєтком площею 266 квадратних метрів у селі Хотів під Києвом. Роксолана Басай має чималий автопарк, який за три роки поповнився чотирма новенькими кросоверами: у 2021-му — Range Rover Evoque, ринкова ціна якого близько 2,5 мільйона гривень; у 2020-му — Volkswagen Tiguan, який коштує близько мільйона гривень, Volkswagen T-ROC — також близько одного мільйона; у 2019-му — AUDI Q8 вартістю близько 2,5 мільйона гривень.
Водночас суддя не вказує інформацію про доходи своєї цивільної дружини в декларації. hromadske зателефонувало Роксолані Басай, аби дізнатися, чому вона приховує доходи та чи заробляє достатньо, аби купувати таку кількість дорогих автівок.
«Звичайно (заробляю достатньо — ред.). Я працюю, в мене є заробіток. Цими коштами я розпоряджаюся так, як вважаю за потрібне. Жодних відомостей я не збираюся подавати, є податкова, куди я їх надаю, а решта — це небезпечно, коли така інформація в інтернеті».
Пояснити, в чому саме «небезпека», Роксолана Басай не змогла.
«Це червоний маячок для НАЗК, яке мало б звернути на це увагу і подивитися ретельніше декларацію судді. Нотаріуси можуть заробляти багато. Але не виключено, що там є схеми. Коли такої прибуткової діяльності немає, але судді “віддячують” за ті чи інші рішення, які він ухвалює, і таким чином він отримує ці самі кошти», — розповідає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик.
Син судді Віктор Басай пішов слідами батьків і також став юристом. Станом на 2020 рік працював у Державному управлінні справами та консультантом в Офісі президента. Як з’ясувало hromadske, батько та син мають кілька спільних захоплень — коштовні швейцарські годинники та зброю.
Басай молодший та старший володіють по одному люксовому Ulysse Nardin. Скільки коштували аксесуари — в деклараціях не вказано. Ринкова вартість цих годинників може сягати кількох десятків тисяч доларів.
Скрін декларації голови КОАС Олега Басая за 2020 рік
Від джерел у правоохоронних органах ми дізналися, що Віктор Басай володіє німецькою мисливською рушницею Blaser. А на батька зареєстрований цілий арсенал: 9 одиниць різноманітної зброї, серед яких два карабіни Blaser, самозарядний карабін Симонова, італійська рушниця Benelli, радянська двостволка ІЖ-27.
«Батьківський спадок» служителю Феміди
Привертав увагу медіа й заступник голови суду Віталій Щавінський. На відміну від свого «шефа», Щавінський переважно записував майно на своїх батьків, які працювали на державних посадах і не мали значних офіційних доходів.
У 2018 році проєкт Prosud знайшов маєток судді під Києвом, на земельній ділянці, що зареєстрована на його батька — Романа Щавінського.
Маєток судді Віталія Щавинського, який формально належить його батькові Роману Щавінському.
«Будинок доволі великий, розташований неподалік від Києва. І все це було придбано до тієї величезної суддівської зарплати, яку вони отримують зараз, тому є питання щодо походження цього майна», — розповідає координаторка проєкту Prosud Катерина Бутко.
У 2012 році Роман Щавінський, як дізналися дослідники проєкту Prosud, також придбав для сина трикімнатну квартиру площею у 101 квадратний метр у київській новобудові.
Сам суддя Віталій Щавінський користується кросовером Hyundai IX35, який також записаний на його батька.
У цієї сім’ї є ще одне авто — Mercedes-Benz ML 250 CDI 4MATIC, яким користується мати судді. Крім того, у 2015 році вона придбала квартиру в київському ЖК «Відпочинок» площею майже 60 квадратів.
Громадська рада доброчесності (ГРД) дійшла висновку, що офіційних доходів для купівлі майна в сім’ї Щавінських недостатньо, адже загальний дохід батьків судді з 2001 до 2017 року склав близько 5 мільйонів гривень.
«Лише вартість маєтку, за найскромнішими оцінками, складає кілька мільйонів гривень. Витрати членів родини судді значно перевищують їхні офіційні доходи», — зазначили у ГРД.
Крім того, суддя забороняв мітинги під час Революції гідності в місті Яготині та Переяславі-Хмельницькому.
Судді Майдану
Віталій Щавінський — не єдиний так званий «суддя Майдану» у КОАС. Його колега Андрій Балаклицький заборонив проводити мирні зібрання у Вишгороді Київської області на початку лютого 2014 року. На той момент в Києві вже загинули перші протестувальники.
«Ця заборона — надзвичайно свавільне рішення. Тому Дисциплінарна палата ВРП (Вищої ради правосуддя — ред.) рекомендувала його звільнити, але Вища рада правосуддя в повному складі затягнула з розглядом цього питання, а потім сказала, що строки давності минули: “Ми суддю звільнити не можемо”. Це була класична схема для “відмазування” суддів Майдану», — розповідає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик.
Загалом щонайменше 9 із 24 суддів КОАС ухвалювали сумнівні рішення під час Революції гідності.
Подвійні релігійні стандарти
А от суддя КОАС Олександра Брагіна кілька років тому потрапила вже в релігійно-корупційний скандал. Суддя заявила, що релігійні переконання забороняють їй отримати електронний цифровий підпис. А тому, відповідно, вона не може подати декларацію про доходи.
Але разом із тим, як пише фундація DEJURE, під час розгляду справи, де позивач та його дитина намагалися отримати паперовий паспорт замість ID-картки через релігійні погляди, суддя Брагіна насміхалася з їхньої позиції.
«Скажіть, будь ласка, які догмати православ’я забороняють отримувати паспорт — ІD-картку? Отже, це просто результат вашої фантазії», — говорила суддя Київського адмінсуду Олександра Брагіна позивачеві в залі суду.
У DEJURE зазначають, що таку позицію суддя висловила після того, як сама відмовилася від цифрового підпису.
«Поведінка та висловлення судді Брагіної змушують сумніватися в її релігійності. Імовірніше за все, йдеться про спробу обійти електронне декларування та цинічне лицемірство. А рішення ОАСК є черговим випробуванням ще однієї схеми приховати декларації суддів від очей громадськості, прикриваючись “релігійними переконаннями”», — зазначив член правління Фундації DEJURE, а нині член ВРП Роман Маселко.
«Можливо, вона хоче приховати якесь майно або принципово не хоче показувати доходи», — додає координаторка проєкту Prosud Катерина Бутко.
Примітно, що релігійні переконання в судді з’явилася раптово, у 2019 році. Це привернуло увагу не лише громадськості, але й правоохоронних органів. Спеціалізована антикорупційна прокуратура згодом оголосила Олександрі Брагіній підозру через неподану декларацію. Справу вже передали до суду.
Тимчасове рішення
З 24 суддів 16 успішно пройшли переатестацію у 2018 році, саме тоді, коли громадськість не брала участі в цьому процесі, хоча цього й вимагав закон.
«Відповідно, оцінку ГРД не робила, і сказати про те, що до цих суддів немає питань, ми не можемо», — зазначає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик.
За її словами, один лише епізод із «плівок» НАБУ, де згадується Олег Басай, вказує на те, що голова суду не є незалежним. «Однак це не заперечує необхідності ліквідації ОАСК. Тим паче КОАС розглядатиме справи лише тимчасово», — підсумовує Чижик.
Євгеній Шульгат, опубліковано у виданні hromadske
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Распечатать