Чи можуть затримати в разі відмови взяти повістку та що робити: відповідь юриста

Чи можуть затримати в разі відмови взяти повістку та що робити: відповідь юриста
Чи можуть затримати в разі відмови взяти повістку та що робити: відповідь юриста
В Україні продовжили дію воєнного стану та загальної мобілізації до 19 лютого 2023 року. Водночас почастішали конфлікти між громадянами та представниками територіальних центрів комплектування та соціального захисту через порушення під час вручення повісток.

Про це у коментарі ТСН розповів адвокат Роман Сімутін. Він пояснив, що буде в разі відмови взяти повістку під час вручення на вулиці та що у такому випадку буде законним.

"Затримувати можуть лише працівники поліції для припинення правопорушення. Те, що ви не берете повістку, не є правопорушенням, тому затримувати за нескоєння правопорушення та складати протокол підстав немає", – пояснив юрист.

Водночас він навів приклад, коли затримання, пов’язане з повісткою, буде правомірним.

"Якщо ви раніше отримали повістку, але не з’явилися до ТЦК, а в ТЦК уже сформували документи щодо порушення законодавства про військовий облік або мобілізацію (статті 210 та 210-1 КУпАП) та відправили вимогу до поліції затримати й доправити вас до ТЦК. Лише у такому випадку, відповідно до ст. 262 КУпАП, поліція може затримати вас для доправляння до військкомату. Тобто можуть затримати лише за наявності матеріалів, які підтверджують вчинення вами вищезгаданих адмінправопорушень", – розповів адвокат Роман Сімутін.

Він зауважив, що такі матеріали є переважно у дільничних офіцерів, а патрульні поліцейські навряд чи зможуть їх показати.

Якщо під час вручення повістки людину все ж таки незаконно затримують, то юрист радить знімати все на телефон, а ще краще – щоб це робив хтось поруч. Також не буде зайвим увімкнути телефонний диктофон.

"Затримувати без вимоги не мають права, тому вимагайте її пред’явлення. Якщо немає вимоги, покличте перехожих і повідомте про незаконне затримання, таким чином привертаючи увагу до незаконних дій поліції. Повідомте про кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень, стаття 365 КК України", – пояснив юрист

Також Роман Сімутін застеріг за жодних умов не сідати в авто й нікуди не їхати з представниками ТЦК.

"Не виконуйте наперед незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти до автомобіля чи проїхати з указаними особами. Якщо ви це будете робити, найімовірніше, це відіб’є бажання вас затримувати. Але якщо вас затримали, а це можливо лише тоді, якщо ви їм дозволите, обов’язково вимагайте складання протоколу затримання. Протокол знадобиться для оскарження їхніх дій", – порадив він.

"І пам’ятайте, затримання не може перевищувати три години – і ці три години починаються з моменту, коли до вас підійшли, а не з моменту доправлення до ТЦК. Коли цей час мине, ви можете розвертатися і йти", – підсумував адвокат Роман Сімутін.

Розвідка Британії про перестановки в армії РФ: суттєва зміна підходу до війни

Читайте більше новин по темі:


Распечатать