Карні злочинці з ПВК «Вагнера» повертаються додому дикими звірями
Його звільнили з російської в’язниці та кинули у бій проти України, обіцяючи свободу, спокуту та гроші. Андрій Ястребов був серед десятків тисяч засуджених, яких перетворили на солдатів. Тепер його повернення з фронту створює серйозні загрози суспільству Росії. 22-річний Ястребов відбував покарання за крадіжку. Він повернувся додому іншою людиною.
«Ми всі відчуваємо, що він начебто під гіпнозом, наче він інша людина. Він не має жодних емоцій», – сказав New York Times родич найманця на умовах анонімності через страх перед покаранням.
Тисячі російських ув’язнених було вбито на полі бою. Деякі з них загинули за лічені дні або навіть години після прибуття на фронт, - кажуть російські правозахисники та українські чиновники. Ті, кому вдалося вижити, повертаються додому та мовчать, боячись розплати, якщо вони почнуть говорити. Рішення Володимира Путіна дозволити найманцям вербувати російських в’язнів для відправки на війну проти України стали переломним моментом у його 23-річному правлінні, вважають правозахисники та юристи. Така політика оминає російський юридичний прецедент і, повертаючи деяких жорстоких злочинців додому з помилуванням, створює ризик великого спалаху насильства у суспільстві. Це говорить про те, яку ціну Путін готовий заплатити, щоб уникнути поразки.
З липня на війну було відправлено близько 40 тисяч російських в’язнів, про що свідчать дані західних розвідувальних служб, українського уряду та російської організації «Русь, що сидить». В Україні кажуть, що близько 30 тисяч із них стали дезертирами, були вбиті чи поранені. Хоча цю цифру не можна перевірити. Більшість чоловіків, відправлених із в’язниць на війну, відбували покарання за дрібні злочини, такі як пограбування та крадіжки. Але записи, які New York Times отримав із однієї з російських колоній, кажуть, що серед завербованих були також ґвалтівники та засуджені за вбивства.
«Немає більше злочинів та покарань. Все тепер дозволено. І це створює дуже серйозні наслідки для будь-якої країни», – сказала голова організації «Русь, що сидить» Ольга Романова.
Понад шість місяців тому ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина почала систематично вербувати ув’язнених. Процес набув таких масштабів, яких не було з часів Другої світової війни. Багатьох відправляли на штурм міста Бахмут в Україні, хоча операція залишається засекреченою та оповитою пропагандою. Правозахисники кажуть, що «Вагнер» зміг залишитися поза увагою, експлуатуючи найбільш маргіналізованих громадян Росії – 350 тисяч засуджених чоловіків, які відбувають покарання у колоніях суворого режиму. Цього місяця десятки тих, хто вижив на війні, почали повертатися до Росії з медалями, значними сумами і документами, які нібито гарантують їм свободу. Таких людей буде дедалі більше, оскільки піврічні контракти з «Вагнером» добігають кінця. Тож російське суспільство потенційно може зіткнутися з проблемою реінтеграції тисяч травмованих чоловіків із військовою підготовкою, кримінальним минулим та без перспектив працевлаштування.
«Це психологічно зламані люди, які повертаються із почуттям правоти, вірою в те, що вони вбивали, щоб захистити батьківщину. Це дуже небезпечні люди», – сказала російська правозахисниця Яна Гельмель.
New York Times пише, що його журналісти провели інтерв’ю з активістами, юристами, родичами завербованих в’язнів, дезертирами та засудженими росіянами, які залишилися у в’язницях, але підтримують контакт із друзями, які поїхали на фронт. Вони описують складну систему жорстокості, яку побудував «Вагнер» за підтримки Кремля, щоб поповнювати російські військові втрати, використовуючи сумнівні та навіть незаконні методи.
Андрій Медведєв каже, що приєднався до "Вагнера" за кілька днів після закінчення його терміну у в’язниці за крадіжку. Оскільки він колишній в’язень із військовим досвідом, його призначили командиром загону з інших засуджених, які виконували самогубні місії поблизу Бахмута.
«Нам казали: йдіть, доки вас не уб’ють», – розповів Медведєв під час телефонної розмови. У листопаді він дезертував та втік до Норвегії, де попросив політичного притулку.
New York Times нагадує, що вербувати в’язнів Євген Пригожин, який володіє ПВК "Вагнер", розпочав у липні. Він приїжджав до в’язниці у Санкт-Петербурзі, пропонуючи засудженим відплатити свій борг, приєднавшись до його приватної армії в Україні. Візити Пригожина одразу спровокували юридичні питання. Найманство заборонено у Росії. А до 2022 року близький друг Путіна навіть заперечував саме існування «Вагнера».
На папері засуджені росіяни ніколи не були на війні. Їх нібито лише переводили до російських в’язниць поблизу українського кордону. Про це свідчать відповіді на запити їхніх родичів. Коли Анастасія намагалася знайти свого засудженого родича, якого завербували, охоронці у в’язниці їй сказали, що він недоступний. Ігор Матюхін був грабіжником, який вирішив приєднатися до «Вагнера». 26-річний сирота із Сибіру розповів, що саме відбував свій третій термін у Красноярському краї. Тоді у листопаді Пригожин прилетів вертольотом, запропонувавши свободу.
Бажаючи отримати шанс на нове життя, Матюхін одразу приєднався до найманців. За кілька днів його відправили до тренувального табору поблизу окупованого Луганська. За словами росіянина, там він зіткнувся з чимось іншим замість патріотичного братства, яке він очікував побачити. Матюхін описав клімат страху, створений найманцями «Вагнера» для засуджених, щоб змушувати їх у бій. За його словами, засудженим загрожували стратами без суду та слідства. Одного чоловіка із його підрозділу забрали за невиконання наказу. І він так і не повернувся. Потім армія України завдала несподіваного удару по російському тренувальному табору. Матюхін скористався хаосом, аби втекти. З того часу він намагався повернутися до в’язниці зі схованки в Росії. Родич Матюхіна підтвердив, що його завербували "Вагнер". Але інші його твердження перевірити не вдалось.
Щоб заохотити ув’язнених ставати найманцями, «Вагнер» почав публікувати відео, на яких уцілілі на війні ув’язнені отримують свою винагороду. Їм дають папірці, які нібито мають дати їм помилування чи анулювати вироки. Однак жоден із цих документів не був опублікований, що ставить під сумнів їхню легітимність. Правозахисники кажуть, що помилування – це рідкісна, довготривала та складна юридична процедура. І в Росії такі рішення ніколи не ухвалювалися в масштабах, про які говорять у "Вагнері". Згідно з конституцією РФ, лише Путін може підписати помилування. І Кремль не публікував такі розпорядження з 2020 року. 2021-го Путін помилував лише 6 людей.
Російське законодавство вимагає, щоб усі петиції про помилування спочатку проаналізували спеціальні регіональні комітети, і лише потім їх передають до Кремля. Однак двоє членів таких комісій сказали, що не отримували жодних звернень від завербованих ув’язнених. Один із чиновників, які розмовляли з журналістами New York Times, працює в Санкт-Петербурзі, де живе Ястребов. Правозахисники кажуть, що сумнівний статус засуджених, які повертаються з війни, підриває юридичну систему РФ та прив’язує їхню долю до «Вагнера».
Пробувши вдома лише три тижні, Ястребов сказав, що вже готовий повернутися на війну, незважаючи на величезні втрати у загоні ув’язнених.
«Я хочу боронити батьківщину. Мені там все подобається. Громадянське життя нудне», – сказав він.
Переклад та адаптація ZN.ua
ЗМІ: Викрито головного адміна скандального телеграм-каналу «Джокер», який пов’язують із Корбаном
Распечатать