Коротке щасливе життя банку Жеваго
У понеділок, 30 січня, у господарському суді Києва розпочався розгляд справи щодо шахрайства олігарха Костянтина Жеваго, ймовірно причетного до розкрадання коштів вкладників на суму 46 мільярдів гривень ($1,23 млрд).
Жеваго є п’ятою найбагатшою людиною України за версією Forbes. Станом на грудень 2022 року його статки становили 1,4 мільярда доларів, що на 2,1 мільярда менше, ніж роком раніше.
Розслідування Kyiv Post виявило найбільшу ймовірну схему розкрадання останніх десятиліть, корупцію в державних регуляторах та торгівлю з Росією під час війни, яку пан Жеваго, гірський магнат та колишній депутат українського парламенту завжди заперечував.
У Жеваго проблеми через банк
Бізнес-пилосос/ У Жеваго проблеми через банк
У січні 2015 року, за дев’ять місяців до краху головного фінансового активу Костянтина Жеваго, український військовий на прізвисько Сантик (Kyiv Post знає його справжнє ім’я, але не розголошує його з міркувань безпеки) намагався дістати тіло електрики, вбитого міною-пасткою в приф , за кілька кілометрів від окупованого Росією Донецька.
Вибух міни перетворив тіло, що лежало під електроопорою, на невпізнанний шматок плоті. Такі міни-пастки часто ставилися спеціально для вбивства мирних жителів, які намагалися відремонтувати пошкоджені лінії електропередач.
" ", - каже Сантик, оглядаючи місце вибуху.
Цей український військовий народився і виріс у Донецьку, після 2014-го втратив свій бізнес через окупантів і розпочав нове життя та кар’єру з нуля.
Банк, якому він довірив свої гроші, називався «Фінанси та Кредит» і належав Костянтину Жеваго, українському магнату, який стверджував, що ніколи не мав спільного бізнесу з росіянами.
Солдат «Сантік», один із вкладників зруйнованого банку «Фінанси та кредит»
Банк був на межі краху, і більшість грошей, які належали тисячам його вкладників, у тому числі Сантику, ось-ось могли зникнути з рахунків через масштабне шахрайство, про яке вже було відомо Національному банку України (НБУ) — регуляторному органу, який відповідає за стан банківської системи України
У тому ж місяці, у січні 2015 року, правління НБУ віднесло банк «Фінанси та Кредит» до категорії проблемних. Щодо нього було встановлено низку обмежень, зокрема вимога припинити активні операції з інсайдерами та пов’язаними з банком особами.
Проте банк продовжив ці операції, незважаючи на заборону регулятора.
З лютого по жовтень 2015 року він надавав кредити афілійованим із Жеваго компаніям.
У Жеваго проблеми через банк
Серед підприємств, залучених до цієї схеми, було кілька компаній, які постачали в Росію та залежну від неї Білорусі шини, паливо та інші товари, необхідні для ведення військових операцій.
Цей банк зазнав катастрофи через півтора роки після першої хвилі російського вторгнення у 2014 році.
Тепер Сантік, як і тисячі інших вкладників цієї фінустанови, домагаються повернення своїх грошей.
« », — розповідає Максим Гарус, який представляє одну з груп вкладників, які втратили гроші у справі «Фінанси та Кредит».
Закінчився папір
" ", - звернувся до судді представник Українського фонду гарантування вкладів у судовому засіданні цього понеділка, 30 січня.
« », – зауважив суддя, – «Це 7 тисяч сторінок. Чи можете ви нам їх надрукувати?
« »?
Костянтин Жеваго, головний герой цієї драми, не зміг бути присутнім у залі суду. Його було затримано на французькому гірськолижному курорті Куршевель у грудні 2022 р. на підставі міжнародного ордера, виданого Україною. Питання про екстрадицію Жеваго до України вирішуватиметься на засіданні суду у Франції 2 лютого.
Вкладники та адвокати заповнили невелику залу господарського суду Києва під час розгляду справи про масове шахрайство, яке призвело до втрати вкладниками 46 мільярдів гривень. Зали, де має бути присутнім магнат в екзилії Костянтин Жеваго.
« , — «Він хвилюється за свою безпеку».
Серед вкладників, які втратили гроші в банку Жеваго, є підприємець Ігор Максимович, який працював із Жеваго та його компаніями.
», — розповідає Максимович.
Особисті відносини, засновані на обіцянках і позиках афілійованим компаніям, були частиною бізнес-моделі банку «Фінанси та Кредит», який наприкінці 2015 року розвалився у розпал фінансової кризи в Україні, що стала наслідком першого етапу російського вторгнення.
Імовірна схема розкрадання, що призвела до банкрутства банку Жеваго, є однією з наймасштабніших в історії України.
Розслідування Kyiv Post показало, що регулятор не проводив передбачені законом перевірки банку Жеваго з початку 2000-х.
Вже перебуваючи на межі краху, згідно з документами Вищого адміністративного суду України, банк не дотримувався елементарних процедур, зокрема, не здійснював моніторинг операцій щодо можливого відмивання грошей та фінансування тероризму.
Торгівля із Росією. У Жеваго проблеми через банк
" ", - заявив Жеваго 24 лютого 2022 року. "Провідні компанії і я особисто перебуваємо під санкціями Росії".
Але розслідування Kyiv Post показало десятки угод між компаніями бізнес-групи Жеваго та Російською Федерацією.
Так, з листопада 2018 року бізнесмен перебуває під санкціями Росії, як і дві компанії — «АвтоКрАЗ» і Ferrexpo, до складу якої входять Полтавський, Біланівський та Єристівський гірничо-збагачувальні комбінати (ГЗК).
За даними Держмитслужби, отриманими KyivPost, остання співпраця «АвтоКрАЗу» з російськими партнерами датується 18 травня 2018 року.
Компанія Жеваго експортувала вантажівки на 15 мільйонів гривень.
У листопаді 2022 року "АвтоКрАЗ" націоналізували.
А Полтавський ГЗК, що належить Жеваго, продовжував імпортувати російські товари навіть у 2022 році. Одну з останніх таких операцій датовано 14 лютого 2022 р. — лише за десять днів до повномасштабного вторгнення РФ.
Комбінат закуповував металопродукцію у російського РТС-полімеру Інжиніринг.
З 2017 року Полтавський ГЗК загалом співпрацював із 12 компаніями з РФ.
Цікаво, що підприємство є предметом суперечки між Ferrexpo та компанією VS Energy, пов’язаною з російськими підприємцями та політиками Олександром Бабаковим та Євгеном Гінером.
Обидва входять до списку осіб, на які Україна наклала санкції, та є бенефіціарами кількох проблемних українських бізнесів, пов’язаних із організованими злочинними угрупованнями, про що раніше повідомляв KyivPost.
З росіянами співпрацювало й інше підприємство Жеваго – «Росава», яке займається виробництвом шин.
У 2017 році дві російські компанії закупили товари у цієї української компанії. Це були «Торгліга» та «Комбайновий завод Ростсільмаш».
Найактивніший бізнес Жеваго співпрацював із росіянами в галузі фармацевтики. Компанія «Київмедпрепарат» постачає ліки та інші медичні товари з 2018 року.
А «Галичфарм» продавав ліки в Росію та Білорусь, і останнє офіційне відвантаження медпрепаратів туди відбулося у січні 2022 року.
Корпорація Жеваго «Артеріум» з 2017 по 2020 рік проводила фінансові операції з Росією та Білорусією.
8 грудня 2022 року «Артеріум» повідомив, що станом на 24 лютого вони вже «повністю вийшли з ринку РФ та Білорусі, припинили всі відносини з російськими та білоруськими контрагентами та не здійснюють жодної діяльності на території цих країн — ні безпосередньо, ні побічно» .
Згідно з заявою компанії, товари, які ще можуть продаватися в цих країнах, є "залишками, проданими до війни".
За оцінками Kyiv Post, обсяг експортно-імпортних операцій компаній Жеваго із РФ у 2017-2022 роках перевищив 7,5 млрд. гривень.
Kyiv Post направив запит на коментар до прес-служби Жеваго з проханням повідомити про деталі комерційної діяльності афілійованих з Жеваго компаній.
На момент публікації цієї статті вони не дали жодної відповіді.
У той же час, коли дружина і дочка Жеваго позували на модному заході в Парижі, Сантик, клієнт його розваленого банку на прізвисько, шукав куплений волонтерами дрон і втрачений на передовий.
«Дрон коштує 1,5 млн грн ($41 тис.), я просто не міг його втратити. Тому я спланував цю операцію, як шахіст планує гру на турнірі. І я його знайшов, пройшовши 50 кілометрів у сірій зоні. Я не тип Жеваго. Я не втрачаю того, що мені довірено».
Олексій Бобровніков, Марина Шашкова, переклад Skelet.Info
ЗМІ: Викрито головного адміна скандального телеграм-каналу «Джокер», який пов’язують із Корбаном
Читайте більше новин по темі:
Распечатать